Financijski rizici u poslovanju
info@actarius.hr
Što je financijski rizik?
Kako bi mogli izbjeći rizike, moramo ih moći definirati i razumjeti. Financijski rizik je pojam kojim su obuhvaćene situacije u kojima je moguće ostvarivanja financijskih gubitaka i to onih van okvira redovnog poslovanja, odnosno: financijski rizik predstavlja rizik kod fiksnih troškova financiranja i/ili rizik koji proizlazi iz stupnja zaduženosti korporacije ili tvrtke (rizik da poduzeće neće biti u mogućnosti vratiti dug). Stupanj rizika se povećava usporedno sa stupnjem zaduženosti korporacije.
Rizici se općenito mogu svrstati u tri glavne kategorije;
Prvi među njima je rizik povezan s tržišnim promjenama, odnosno promjene tečajeva, kamatnih stopa i cijena sirovina. Vjerojatnost ostvarivanja ovog rizika je vrlo visok, odnosno, gotovo je nemoguće izbjeći posljedice tržišnih promjena. Intenzitet gubitka ovisit će o volatilnosti dotičnog tržišta koja čini drugu kategoriju rizika: rizik volatilnosti. U zadnju kategoriju navest ćemo rizik vezan uz katastrofe (npr. eksplozija u rafineriji nafte BP u Texasu). Ova kategorija rizika često bude “izostavljena“ kad su u pitanju rezerve za rizike, iz razloga što nisu učestale, te su šanse realizacije ovakvih rizika vrlo niske (ta razina vjerojatnosti ovisi o sektoru i prirodi posla).
Bez obzira na kategoriju rizika, svi dijele neke ključne značajke; svaki rizik nosi određeni intenzitet mogućeg gubitka i vjerojatnost realizacije rizika, odnosno njegova učestalost (npr. promjene tečaja su učestalije od poplava skladišta).
Kojim se sve vrstama financijskih rizika suočavaju tvrtke?
Ukratko, neki od financijskih rizika uključuju: tržišni rizik, rizik likvidnosti, rizik druge ugovorne strane ili kreditni rizik, operativni rizici, te Politički, regulatorni i pravni rizici.
1. Tržišni rizik
Pod tržišnim rizikom razumijevamo izloženost nepovoljnim kretanjima cijena proizvoda, kamatnih stopa, deviznih tečajeva, sirovina ili cijena dionica. Tržišni rizik se javlja na različitim razinama: položaj (npr. dug ili očekivano primanje prihoda u stranim valutama), portfelj (kratkoročni i dugoročni financijski udjeli), rizik likvidnosti, tj. nemogućnost podmirivanja duga u danom trenutku jer tvrtka više nema imovinu koja može brzo biti pretvorena u gotovinu ili je zbog posljedica financijske krize (npr. pad tržišta) otežano likvidiranje imovine (osim uz vrlo veliki gubitak vrijednosti) ili društvo ne može pronaći investitore koji su spremni ponuditi financiranje.
2. Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti temeljni je rizik kojeg određuju tržišni uvjeti nekog vrijednosnog papira odnosno bilo koje druge investicijske imovine.
3. Rizik druge ugovorne strane ili kreditni rizik
To je rizik od gubitka vezan uz nepodmireno potraživanje ( općenito- vezan je uz dug koji se ne plaća na vrijeme). Ovisi o tri parametra: o iznosu duga, vjerojatnosti ne podmirivanja duga, te o iznosu koji će biti prisilno naplaćen u slučaju ne mogućnosti ispunjavanja obveze.
4. Operativni rizici
Operativni rizici su rizici od gubitka uzrokovani pogreškama zaposlenika, sustava, procesa ili nekih vanjskih događaja, na primjer: rizik od propadanja industrijskih objekata, tehnološki rizik, klimatski rizici, ekološki rizici.
5. Politički, regulatorni i pravni rizici
Ova skupina rizika može znatno utjecati na konkurentski položaj tvrtke, kao i na sam poslovni model. Naime, u skladu s promjenama i izmjena zakona i propisa koji su povezani s određenim sektorom i načinom poslovanja unutar njega, tvrtke moraju prilagoditi svoje procese i postupke kako bi bili u skladu s regulativom i općim političkim stanjem unutar države koje djeluju.
S kojim rizikom poslovanja se Vi najviše susrećete i kako ih rješavate? Javite nam se u slučaju potrebe za boljim razumijevanjem potencijalnih rizika u Vašem poslovanju, kao i načinima upravljanja rizika i njihovih razrješenja.
Izvor: Financijski rizici u poslovanju – Alpha Capitalis