User Tools

Site Tools


ovrhe_na_placi_u_2022

Ovrhe na plaći u 2022.

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Kod ovrhe na plaći predmet ovrhe je plaća radnika, a kod ovrhe na novčanim sredstvima to su novčana sredstva na računima ovršenika.

Kod pravomoćnog rješenja o ovrsi kojeg je donio javni bilježnik, ili solemnizirane izjave o suglasnosti zapljene plaće, poslodavac je dužan, ovisno o prioritetu u slučaju konkurencije više ovrha koje ima pojedini radnik, zaplijenjeni dio plaće isplatiti ovrhovoditelju po isteku roka od 60 dana od primitka rješenja o ovrsi.

U slučaju kada poslodavac zaprimi obavijest o otvaranju zaštićenog računa, dužan je dio plaće koji je izuzet od ovrhe sukladno čl. 173.st.1. i st. 2. Zakona uplatiti na zaštićeni račun.

Ovršni zakon propisuje da se prednosni red založnih prava više ovrhovoditelja određuje prema danu primitka ovršnog prijedloga što znači da se tražbine namiruju redoslijedom zaprimanja zahtjeva za zapljenu primanja. Provedba ovrhe po kasnije zaprimljenom rješenju o ovrsi neće biti moguća dok se ne dovrši ovrha po prethodnom zaprimljenom rješenju o ovrsi.

Pravila o ograničenju ovrhe na plaći

Pravila o ograničenju ovrhe sadržana su u čl. 173. Zakona. Temelj za ograničenje ovrhe, odnosno provedbu ovrhe na plaći je iznos prosječne neto plaće isplaćene po jednom zaposlenom u pravnim osobama u RH, za razdoblje siječanj - kolovoz tekuće godine, koju utvrđuje DZS i objavljuje je u “Narodnim novinama”, najkasnije do 31. prosinca te godine, a tako utvrđeni iznos primjenjuje se u idućoj kalendarskoj godini. To znači kako se ograničenja temeljem novog iznosa neto plaće po jednom zaposlenom u pravnim osobama u RH, za razdoblje siječanj - kolovoz 2021. primjenjuju od 1. siječnja 2022., što znači i na plaću za mjesec prosinac 2021., koja dospijeva u siječnju 2022.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama RH (u nastavku teksta: prosječna neto plaća) za razdoblje siječanj-kolovoz 2021., koja se primjenjuje za provedbu ovrhe na plaći u 2022. iznosi 7.086,00 kuna.

Pravila Zakona o ograničenju ovrhe naplaći razlikuju se obzirom na to je li plaća radnika:

  • jednaka, ili veća od prosječne neto plaće u RH, ili;
  • manja od prosječne neto plaće u RH

Ovrha na plaći ovršenika jednakoj, ili većoj od prosječne neto plaće u RH

Sukladno čl. 173.st. 1. Zakona, u slučaju da se ovrha provodi na plaći radnika koja je jednaka, ili veća od prosječne neto plaće u RH, odnosno 7.086,00 kuna, od ovrhe je u 2022. izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne neto plaće u RH, odnosno iznos od 4.724,00 kuna.

Ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušavanja zdravlja, ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, od ovrhe je u 2022. izuzet iznos od jedne polovine prosječne neto plaće u RH, odnosno 3.543,00 kune.

U slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta, od ovrhe je u 2022. izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine prosječne mjesečne plaće isplaćene neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama RH za proteklu godinu, odnosno 1.771,50 kuna.

Ovrha na plaći manjoj od prosječne neto plaće u RH

U slučaju da ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne neto plaće u RH, od ovrhe je izuzet iznos u visini tri četvrtine plaće ovršenika, ali ne više od dvije trećine prosječne neto plaće u RH

Znači poslodavac radi u praksi dva izračuna:

  • izračun dvije trećine prosječne neto plaće u RH za razdoblje siječanj-kolovoz 2021., koji se primjenjuje na ovrhu na plaći u 2022. = 4.724,00 kuna;
  • izračun tri četvrtine neto plaće ovršenika;

= od ovrhe je izuzet manji od ova dva iznosa i taj iznos se uplaćuje na zaštićeni račun ovršenika.

Sukladno čl. 173.st.2. Zakona, u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta kada je plaća ovršenika manja od prosječne neto plaće u RH, od ovrhe je izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine neto plaće ovršenika. U slučaju da se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete mastale zbog narušenja zdravlja, ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, od ovrhe je izuzet iznos u visini jedne polovine neto plaće ovršenika, kolika god ona bila, kako je to predviđeno u čl. 173-.s t. 2. Zakona.

Ovrha na naknadi umjesto plaće

Zakonska pravila o ograničenju kod ovrhe na plaći primjenjuju u određenim slučajevima i na ovrhu kada radnik prima naknadu plaće umjesto plaće. Tako će se ova zakonska pravila primijeniti na:

  • naknadu za vrijeme korištenja godišnjeg odmora;
  • naknadu plaće u slučaju kada je radnik za vrijeme otkaznog roka oslobođen obveze rada;
  • naknadu plaće za vrijeme plaćenog dopusta i dr.

Ovrha na plaći prema odredbama Obiteljskog zakona

Sukladno odredbama Obiteljskog zakona , ovrha radi ostvarenja tražbine uzdržavanja za dijete provest će se prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina.

Ovrha se određuje na prijedlog i u korist osobe koja u ovršnoj ispravi nije označena kao vjerovnik, ako ona javnom, ili ovjerovljenom privatnom ispravom dokaže da je tražbina na nju prenesena, ili da je na nju na drugi način prešla.

U slučaju da se prijenos ne može dokazati na taj način, prijenos tražbine dokazuje se pravomoćnom odlukom donesenom u praničnom postupku.

Izvor: Časopis Računovodstvo i porezi, veljača 2022.

ovrhe_na_placi_u_2022.txt · Last modified: 2022/05/09 07:17 by gasparovic