User Tools

Site Tools


osnivanje_j.d.o.o-a

OSNIVANJE JDOO-a

Osnivanje jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću je moguće iz bilo kojeg javnobilježničkog ureda u Hrvatskoj. Osnivanje JDOO-a preko Hitro-a se ne preporuča, jer je procedura kompliciranija i dugotrajnija.

1. KORAK - REZERVACIJA IMENA TVRTKE (nije obavezno)

Smislite ime tvrtke i provjerite na sudreg.pravosudje.hr da li već postoji tvrtka sa istim ili sličnim imenom. Smislite i nekoliko alternativnih imena. Ime se mora jasno razlikovati od imena drugih tvrtki upisanih u sudski registar kod istog suda. Ime mora sadržavati i naznaku predmeta poslovanja društva, npr. “MOJA TVRTKA d.o.o. za usluge”. Glavni dio imena (“MOJA TVRTKA”) mora biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu ili na službenom jeziku države članice Europske unije i latiničnom pismu, a mogu se koristiti i arapski brojevi. Ostali sastojci imena moraju biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

Rezervacija imena nije obavezna. Ako ste na sudreg.pravosudje.hr utvrdili da željeno ime ne postoji i sigurni ste da je u skladu sa svim propisima, tada nema potrebe za rezervacijom. Ako Vam se žuri, svakako preskočite rezervaciju, jer ćete nepotrebno izgubiti 3 dana koliko traje postupak rezervacije.

Postupak rezervacije imena:

Ispunite obrazac RZ na računalu, a zatim ga isprintajte u dva primjerka i potpišite. Uplatite sudsku pristojbu (10 kn). Potpisane obrasce, dokaz o uplati sudske pristojbe i eventualna objašnjenja i/ili dokaze za ime društva, morate dostaviti osobno u HITRO.HR ili na Trgovački sud, jer se pametnjakovići u vladi nisu dosjetili napraviti mogućnost online rezervacije imena :-( Podnesite zahtjev za rezervaciju najmanje 2 različita imena, jer ukoliko podnesete zahtjev za rezervaciju jednog imena i ne odobre vam ga, morat ćete ponovno čekati na odobrenje novog imena. Trgovački sud u roku od tri dana provjerava prijavu rezervacije imena društva, te ukoliko ista zadovoljava sve zakonske kriterije vrši provedbu iste. Rezervirano ime društva vidljivo je na portalu sudreg.pravosudje.hr i vrijedi 30 dana, te ukoliko u roku od 30 dana ne bude podnesena prijava za upis jdoo-a u sudski registar, rezervirano ime se briše. Preuzmite potvrdu o rezervaciji imena tvrtke u HITRO-u ili na Trgovačkom sudu.

2. KORAKJAVNI BILJEŽNIK (1. PUT)

Otiđite kod javnog bilježnika. Ponesite osobnu iskaznicu ili putovnicu (obvezna za strane državljane), popis djelatnosti i potvrdu o rezervaciji imena tvrtke (ako ju imate). Obvezna je nazočnost svih osnivača. Javni bilježnik sastavlja i ovjerava Zapisnik o osnivanju, Prijavu za upis društva u sudski registar, Izjavu o nepostojanju nepodmirenih dugova i Popis članova društva. Trošak kod javnog bilježnika iznosi 547,50 kuna.

3. KORAK - BANKA

S ovjerenom dokumentacijom koju ste dobili kod JB-a otiđite u banku i izvršite uplatu temeljnog kapitala (10 kn) i sudske pristojbe (60 kn). Temeljni kapital (osnivački polog) se uplaćuje na prolazni račun banke. Banka odmah izdaje potvrdu o uplati osnivačkog pologa za potrebe registracije tvrtke kod Trgovačkog suda.

4. KORAK - JAVNI BILJEŽNIK (2. PUT)

Nakon izvršenih uplata ponovno otiđite kod JB-a koji će kompletirati Vaš predmet i proslijediti ga na nadležni Trgovački sud elektroničkim putem. Komplet dokumentacije za upis sastoji se od: • prijave za upis osnivanja • zapisnika o osnivanju • popisa članova društva • ovjerenog potpisa člana uprave • potvrde o uplati temeljnog kapitala • potvrde o uplati sudske pristojbe • izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja Ukoliko je odaslana dokumentacija ispravna i potpuna, Trgovački sud će u roku 24 sata izvršiti upis društva u Sudski registar, te elektroničkim putem dostaviti u JB ured Rješenje o upisu u sudski registar i Potvrdu o OIB-u novoosnovane tvrtke.

5. KORAK - IZRADA PEČATA

Nakon što kod JB-a preuzmete Rješenje o upisu u sudski registar i Potvrdu o OIB-u novoosnovane tvrtke, potrebno je izraditi pečat. Za izradu pečata potrebna je kopija Rješenja o upisu u sudski registar. Trošak izrade pečata je 150-200 kn.

6. KORAK - DRŽAVNI ZAVOD ZA STATISTIKU

Isprintajte, popunite i ovjerite potpisom i pečatom RPS-1 obrazac koji je potreban za dobivanje Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti Državnog zavoda za statistiku (dodjela matičnog broja i šifre glavne djelatnosti). Otiđite u DSZ i predajte RPS-1 obrazac i presliku Rješenja o upisu u sudski registar. Odmah ćete dobiti dva primjerka Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta.

7. KORAK - OTVARANJE ŽIRO-RAČUNA

U banci u kojoj ste uplatili osnivački polog, otvorite žiro-račun tvrtke i zatražite prijenos osnivačkog pologa društva na žiro-račun društva. Ponesite Rješenje o upisu u sudski registar i Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta. U banci ćete dobiti Potpisni karton koji će Vam trebati prilikom prijave u Poreznoj upravi.

8. KORAK - PRIJAVA U HZMO I HZZO

Ako je direktor novoosnovanog JDOO-a zaposlen u drugoj firmi, tj. ako je osiguran po drugoj osnovi, i ako u svom JDOO-u nema nijednog zaposlenog, preskočite ovaj korak. U protivnom, društvo, vlasnika društva i zaposlenike društva je potrebno prijaviti u sustav mirovinskog osiguranja (HZMO - e-Mirovinsko). Osim prijave društva u mirovinsko osiguranje isto je potrebno prijaviti i u sustav zdravstvenog osiguranja (HZZO - e-Zdravstveno).

9. KORAK - KNJIGOVOĐA

Pronađite dobrog knjigovođu i sklopite ugovor o obavljanju knjigovodstvenih usluga (ugovor o vođenju poslovnih knjiga).

10. KORAK - JAVNI BILJEŽNIK (3.PUT)

Sastavite ugovor o najmu poslovnog prostora s vlasnikom prostora na adresi sjedišta tvrtke. Ako ste vi vlasnik prostora, svejedno morate napraviti ugovor između Vas (najmodavca) i JDOO-a (najmoprimca). Taj ugovor je obavezan. Otiđite kod javnog bilježnika zajedno sa vlasnikom prostora i ovjerite ugovor.

11. KORAK - POREZNA UPRAVA

Vlasnik prostora (najmodavac) mora nadležnoj ispostavi Porezne uprave (u Zagrebu je to glavna zgrada PU u Sopotu, Avenija Dubrovnik 32) prijaviti Ugovor o najmu na temelju kojeg Porezna uprava izdaje rješenje i utvrđuje predujmove poreza na dohodak od imovine. Prijava se podnosi u roku od 8 dana od dana početka obavljanja djelatnosti. U Poreznu upravu je potrebno ponijeti Ugovor o najmu.

12. KORAK - POREZNA UPRAVA Potrebno je izvršiti prijavu društva u Poreznoj upravi, nadležnoj prema sjedištu društva, radi upisa u registar obveznika poreza na dobit (u Zagrebu to NIJE glavna zgrada PU u Sopotu, već ispostava u centru, Črnomercu, Dubravi, Maksimiru, Medveščaku, Novom Zagrebu, Pešćenici, Susedgradu, Trešnjevci ili Trnju). Na uvid je potrebno dati rješenje o upisu u sudski registar, obavijest o razvrstavanju po djelatnostima, ugovor o vođenju poslovnih knjiga, ugovor o najmu poslovnog prostora i potpisni karton. Morat ćete ispuniti obrazac podataka OP (dostupan u nadležnoj ispostavi) i prijavu o većinskom vlasništvu i povezanosti društava (dostupna u nadležnoj ispostavi), te ako želite odmah ući u sustav PDV-a i obrazac P-PDV (prijavu u registar obveznika PDV-a).

13. KORAK - MTU

Ukoliko u poslovnom prostoru namjeravate obavljati djelatnost ugostiteljstva, trgovine ili turizma, prije početka obavljanja djelatnosti potrebno je podnijeti zahtjev za ishođenje rješenja o ispunjavanju minimalno tehničkih uvjeta, mjesno nadležnom uredu za poslove gospodarstva državne uprave u županiji, odnosno Gradskom uredu za gospodarstvo, rad i poduzetništvo. Na sve zahtjeve plaća se pristojba u iznosu od 70,00 kuna u državnim biljezima.

Izvor: http://www.jdoo.info/search/label/Otvaranje%20JDOO-a

Actarius Grupa doo, http://www.actarius.hr, info@actarius.hr

osnivanje_j.d.o.o-a.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)