User Tools

Site Tools


zakon_o_financijskom_poslovanju_i_predstecajnoj_nagodbi_16.11.2012

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi

c2b95ea01449d8820fd306e4a8ca2881.jpg

Zašto je navedeni zakon bitan?

Ovim se Zakonom uređuje:

1. financijsko poslovanje poduzetnika,

2. rokovi ispunjenja novcanih obveza i pravne posljedice zakašnjenja s ispunjenjem novcanih obveza,

3. poslovanje poduzetnika u uvjetima nelikvidnosti i insolventnosti,

4. postupak predstecajne nagodbe, te druga pitanja s tim u vezi.

Glavni pojmovi zakona

Financijsko poslovanje“ čini pribavljanje financijskih sredstava, upravljanje financijskim sredstvima, te raspoređivanje sredstava financiranja radi osiguranja uvjeta za obavljanje gospodarske djelatnosti ili drugih poslova.

Novčane obveze jesu novčane obveze nastale na temelju:

-ugovora što ih sklapaju poduzetnici među sobom u obavljanju djelatnosti koje čine predmet poslovanja barem jednoga od njih ili su u vezi s obavljanjem tih djelatnosti,

-ugovora sklopljenih između poduzetnika i osoba javnog prava,

-druge novčane obveze poduzetnika.

Likvidnost jest sposobnost pravodobnog ispunjavanja dospjelih novcanih obveza

Solventnost jest trajna sposobnost ispunjavanja svih svojih novcanih obveza

Postupak predstecajne nagodbe je postupak koji se provodi radi uspostavljanja likvidnosti i solventnosti dužnika. Dužnik jest pravna i fizička osoba koja je u skladu s odredbama ovoga Zakona dužna pokrenuti postupak predstečajne nagode.

Postupak predstecajne nagodbe je hitan i mora se dovršiti najkasnije u roku 120 dana od dana njegovog otvaranja.

stecaj_v.jpg

Skraceni postupak predstecajne nagodbe provodi se nad:

1. dužnikom čiji ukupan iznos obveza naveden u izvješću o financijskom stanju i poslovanju dužnika ne prelazi iznos od 500.000,00 kuna i

2. koji zapošljava manje od 10 radnika.

Pravne posljedice otvaranja postupka predstecajne nagodbe nastaju pocetkom dana kad je oglas o otvaranju postupka objavljen na web-stranici Financijske agencije.

Nelikvidnost – društvo se smatra nelikvidnim ako više od 60 dana kasni u ispunjenu obveza koje čine 20% iznosa obveza objavljenih u prošlogodišnjim financijskim izvještajima, ili ako 30 dana kasni s isplatama plaće i pripadajućih javnih davanja.

Poduzetnik u stanju nelikvidnosti ne smije obavljati nikakva placanja, osim onih koja su nužna za redovno poslovanje (prioritetne tražbine, operativni troškovi poslovanja (elektricna energija, voda i dr.) nabava roba i usluga potrebnih za redovno poslovanje, porez na dodanu vrijednost, trošarine, doprinosi i drugi porezi koji od strane dužnika moraju biti obracunati i placeni u skladu s propisima).

Poduzetnik u stanju nelikvidnosti ne smije preusmjeravati novcane i financijske tijekove na drugu osobu, davati zajam, isplatiti predujam dobiti ili dobit, obavljati isplate na temelju sudjelovanja organa društva i radnika u dobiti društva, obavljati prijenos prava na trece osobe, osobito na povezana društva, niti koje druge pravne radnje koje bi u bilo kojem obliku mogle dovesti do umanjenja njegove imovine.

Insolventnost – društvo je insolventno prvenstveno kada postane nesposobno za plaćanje ili kada postane prezaduženo. Poduzetnik je insolventan kada duže vremensko razdoblje ne može ispunjavati novčane obveze, a pogotovo kada je „blokiran“ duže od 60 dana.

Prezaduženost – smatra se da je poduzetnik prezadužen kada vrijednost imovine ne pokriva postojeće obveze poduzetnika (kada ima negativan kapital).

Neadekvatnost kapitala – smatra se da je kapital neadekvatan kada gubitak tekuće godine zajedno s akumuliranim gubicima doseže polovicu temeljnog kapitala društva.

Temeljne obveze uprave

Uprava je dužna, u smislu ovoga Zakona;

1. voditi poslove društva na način da je društvo u svakom trenutku likvidno i solventno.

2. dužna osigurati da se obveze društva ispunjavaju u rokovima dospijeca.

3. dužna osigurati visinu kapitala adekvatnu vrstama, opsegu i složenosti poslovne djelatnosti koju obavlja i rizicima kojima je izložena ili bi mogla biti izložen u obavljanju tih poslovnih djelatnosti.

PONAVLJAMO; Smatra se da je nastala neadekvatnost kapitala u društvu, ako je gubitak iz tekuce godine zajedno s prenesenim gubicima dosegao polovinu visinu temeljnog kapitala društva.

U slučaju kad je kapital društva postao neadekvatan UPRAVA JE DUŽNA;

1. U roku od 8 dana analizirati uzroke nastanka neadekvatnosti kapitala i predložiti mjere potrebne za ostvarenje adekvatnosti kapitala,

2. Početi provoditi mjere iz tocke 1. tj. nalaženje adekvatnih izvora financiranja . Mjere iz stavka 1. uprava je dužna provesti u roku od 90 dana.

smrtna-kazna-za-pakistanske-haker-300x284.jpg

ISPUNJENJE NOVČANIH OBVEZA

Novi zakon uređuje sljedeće ugovorne rokove plaćanja među poduzetnicima:

- Redovni rok do 60 dana;

- Dopušten rok preko 60 dana, ali najduže 360 dana, uz davanje povezanog instrumenta osiguranja koji ima snagu ovršne isprave (npr. zadužnica). Po dostupnim informacijama, rok do 360 dana se prvenstveno odnosi na situaciju kada vjerovnik odobrava dužniku robni kredit.

Ako rok nije ugovoren, obvezno je plaćanje unutar 30 dana od trenutka primitka računa ili (ako je primitak računa neizvjestan) od trenutka ispunjenja obveze vjerovnika.

Ugovorni rokovi između poduzetnika i osoba javnog prava:

- Redovni rok od 30 dana;

- Maksimalan rok od 60 dana.

Bitno je napomenuti da se odredbe o ugovornim rokovima plaćanja ne odnose na financijske institucije, kao i da je dužnik u slučaju kašnjenja dužan vjerovniku platiti i paušalnu naknadu od 300,00 HRK za kašnjenje, bez da ga vjerovnik na isto pozove.

Za nepoštivanje rokova plaćanja po ovom Zakonu, predviđene su kazne od 10.000 do 1.000.000 HRK.

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_10_108_2361.html

zakon_o_financijskom_poslovanju_i_predstecajnoj_nagodbi_16.11.2012.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)