User Tools

Site Tools


prijenos_obrta_na_drugu_osobu

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Prijenos obrta na drugu osobu

naplata_duga.jpg

Moj kolega bi prebacio obrt na mene, ali ima duga za mirovinsko i socijalno za dva mjeseca. Je li moguće prebaciti obrt ako je u dugu ili prvo mora podmiriti dug? Je li bolje da zatvori obrt, pa da ga ja ponovno otvorim na svoje ime jer namjeravam ostati u istom prostoru i obavljati istu djelatnost?

U vašem slučaju nije moguće da sadašnji vlasnik svoj obrt, kako navodite, prebaci na vaše ime jer takva mogućnost ne proizlazi iz propisa o obrtu. Činjenica da biste vi nastavili obavljati ovu vrstu djelatnosti u istom prostoru ništa ne mijenja, jer novi vlasnik obrta mora registrirati i otvoriti obrt na svoje ime kod nadležnog županijskog tijela pod uvjetom da ispunjava stručne i druge propisane uvjete za njegovo otvaranje.

Kod istog tijela raniji vlasnik, u vašem slučaju, treba odjaviti svoj obrt. Međutim, nastavak poslovanja istog obrta/djelatnosti po drugoj osobi-poreznom obvezniku može, pod određenim uvjetima, postojati prema propisima o porezu na dohodak što utječe na način utvrđivanja dohotka ranijeg (otuđitelja) i novog vlasnika (stjecatelja obrtničke djelatnosti).

Prema Pravilniku o porezu na dohodak, o nastavku poslovanja obrta radi se u slučaju prodaje ili predaje (otuđenja) cijele gospodarske cjeline, pod uvjetom da sljedbenik preuzme u svoje poslovne knjige stvari i prava prema popisu dugotrajne imovine, po vrstama, količinama i vrijednostima, te zalihe, tražbine i obveze koje se odnose na preuzetu kratkotrajnu i dugotrajnu imovinu. Pri tome je slijednik obvezan nekretnine koje je preuzeo upisati u zemljišne knjige, a motorna vozila prenijeti u svoje vlasništvo. O tome se treba sačiniti pisani dokument tj. odgovarajući ugovor.

U tom slučaju otuđitelj i stjecatelj obrta kao gospodarske cjeline utvrđuju svaki svoj dohodak za odgovarajuće godišnje razdoblje i to - otuđitelj do kraja mjeseca u kojem je otuđenje izvršeno, a stjecatelj od početka idućeg mjeseca. Ukoliko se tako ne postupi ne radi se o nastavku poslovanja, u smislu oporezivanja, te se dohodak utvrđuje na drugačiji način kod čega raniji obrtnik zaključuje svoje poslovne knjige i dohodak utvrđuje kao da se radi o prestanku odnosno likvidaciji obrta sukladno navedenom Pravilniku.

Da li je bolje postupiti na naprijed navedeni način teško je dati precizan odgovor jer to ovisi o nizu okolnosti. Stoga o tome sami morate odlučiti, mada držimo da je ipak jednostavnije da sadašnji vlasnik obrta zaključi svoje poslovne knjige i utvrdi dohodak bez vašeg preuzimanja njegovih stvari, prava te tražbina i obveza, jer se i u tom slučaju može nastaviti obrt u istom prostoru uz njegov najam ili kupnju.

Izvor:http://burza.com.hr/pitanja/poduzetnistvo/2009/11/prijenos-obrta-na-drugu-osobu/

prijenos_obrta_na_drugu_osobu.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)