User Tools

Site Tools


pdv_i_ugoscavanje_u_vlastitom_restoranu

PDV i ugošćavanje u vlastitom restoranu

Pitanje

Kako proknjižiti reprezentaciju za ugošćavanje u vlastitom ugostiteljskom objektu ako je izlazni račun ujedno i ulazni račun?

Odgovor

Propisi

Do 31.12.2009. godine se ovo knjižilo kroz izlazni račun za vlastitu potrošnju. Međutim, izmjenama zakona o PDV-u, koje su stupile na snagu 1.1.2010., kategorija vlastite potrošnje je u potpunosti ukinuta.

Odgovor na ovo pitanje daje novi Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost, NN 149/09:

Članak 8., stavak 1.: Isporukama obavljenima uz naknadu smatra se i korištenje (uzimanje) za potrebe reprezentacije dobara koja je porezni obveznik sam proizveo, (…) te korištenje usluga svojeg poduzeća za iste namjene, ako se porez na dodanu vrijednost da su ta dobra i usluge nabavljeni od drugog poreznog obveznika ne bi mogao u cijelosti odbiti prema članku 20. stavku 11. i 12. Zakona. (…) U tom slučaju isporukom uz naknadu smatra se 70% tržišne vrijednosti isporučenih dobara i obavljenih usluga za potrebe reprezentacije (…).

Slijedeći navedeno, potrebno je sastaviti odgovarajući vjerodostojni dokument o poslovnom događaju, u ovom slučaju ugošćavanje poslovnog partnera, te obračunati PDV obvezu na 70% tržišne vrijednosti usluge. Pravilnik kaže da u ovom slučaju treba ispostaviti izlazni račun:

Članak 106., stavak 7: U slučajevima iz članka 3. stavka 5. i članka 4. stavka 4. Zakona, te članka 8., 9. i 10. ovoga Pravilnika porezni obveznik je obvezan za te isporuke ispostaviti račun s podacima iz članka 15. stavka 3. Zakona.

Prema pravilniku, tržišna cijena dobara proizvedenih u vlastitom poduzeću se određuje prema vlastitim troškovima proizvodnje navedenog dobra. (To znači da bi obračunata tržišna cijena vjerojatno trebala biti manja od prodajne cijene proizvoda, za iznos marže i pripadnog PDV-a.)

Članak 54., stavak 4: Tržišnom cijenom u smislu odredbe članka 8. stavak 6. Zakona te članka 8. stavak 1. ovoga Pravilnika, kod isporuka dobara bez naknade smatra se cijena nove nabave odnosno neto nabavna cijena uvećana za zavisne troškove nove nabave kada se radi o izuzimanju odnosno isporuci dobara koja su kupljena. Pri izuzimanju dobara proizvedenih u poduzeću tržišnom cijenom smatraju se vlastiti troškovi utvrđeni prema računovodstvenim propisima.

Račun se knjiži u knjizi izlaznih računa (IRa) kao i svaki drugi R-1 račun. Račun se ne knjiži u knjizi ulaznih računa (URa), jer se pretporez može odbiti samo po računima drugih poduzetnika, a ne po vlastitim računima:

Članak 133., stavak 1., točka 2.: Poduzetnici koji obavljaju oporezive isporuke dobara i usluga imaju pravo na odbitak pretporeza ako su ispunjeni sljedeći uvjeti: da je isporuka dobara ili usluga primljena od drugog obveznika poreza na dodanu vrijednost.

Zaključak

U zaključku: Od 1. siječnja 2010. godine, pri ugošćavanju poslovnog partnera u vlastitom ugostiteljskom objektu (npr. restoranu), potrebno je izdati R-1 račun sa svim uobičajenim podacima propisanima čl. 15(3) Zakona. Obračunana naknada mora biti u iznosu od 70% tržišne vrijednosti dobra odnosno usluge. Tržišna cijena se može odrediti prema računovodstvenim troškovima proizvodnje dobra/usluge.

Preporučujemo da se na računu također navede i naziv poslovnog partnera kojeg se ugostilo, te tržišna cijena dobra odnosno usluge. Ako se tržišna cijena ne može odrediti prema troškovima proizvodnje, preporučujemo uzeti prodajnu cijenu dobra/usluge. U dnu računa preporučujemo napisati:

“Račun je za potrebe reprezentacije dobara koja je porezni obveznik sam proizveo, sukladno čl. 8(1) Pravilnika o PDV-u (NN 149/09), u iznosu od 70% tržišne vrijednosti, a koja je određena sukladno čl. 54(4) Pravilnika.”

Račun potom treba proknjižiti u knjizi izlaznih računa (IRa) na isti način kao i svaki drugi izlazni račun. Račun se ne knjiži u knjizi ulaznih računa (URa).

Iznimka

Konačno, napomenimo još da se, prema zadnjim izmjenama Zakona i Pravilnika o PDV-u, reprezentacijom ne smatra davanje poklona u vrijednosti do 80,00 kuna bez poreza na dodanu vrijednost u okviru obavljanja gospodarske djelatnosti, uz uvjet da se daju povremeno i ne istim osobama. Ovo je detaljnije propisano u čl. 4, i čl. 133, st 11. Pravilnika.

Reference

pdv_i_ugoscavanje_u_vlastitom_restoranu.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)