User Tools

Site Tools


osnove_obveze_prema_propisima_zastite_na_radu_-_dodatno

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Osnove obveze prema propisima zaštite na radu - dodatno

zastita-na-radu.jpg

PROCJENA OPASNOSTI

Prema posljednjim izmjenama Zakona o zaštiti na radu (NN 75/09) svi poslodavci, bez obzira na djelatnost i broj zaposlenih radnika, imaju obvezu izrade procjene opasnosti. Revizija procjene opasnosti obavlja se najmanje svake dvije godine ili nakon svih izmjena i poremećaja u procesu rada koji izazivaju štetne posljedice po sigurnost i zdravlje. Prema Zakonu o zaštiti na radu, procjena opasnosti predstavlja najvažniji dokument s područja zaštite na radu kod poslodavca te je određena novčana kazna od 10.000 do 40.000 kn za poslodavce koji ne izrade procjenu opasnosti.

OSPOSOBLJAVANJE ZA RAD NA SIGURAN NAČIN

Prema posljednjim izmjenama Zakona o zaštiti na radu (NN 75/09) svi poslodavci, bez obzira na djelatnost i broj zaposlenih radnika, dužni su provesti osposobljavanje radnika za rad na siguran način, u roku od 30 dana po zapošljavanju. Radi se o zakonskoj obvezi čijim neispunjavanjem poslodavac čini prekršaj kažnjiv novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 40.000 kuna. Osposobljavanja mogu provoditi samo ovlaštene pravne osobe koje ispunjavaju propisane uvjete.

ISPITIVANJE ELEKTROINSTALACIJA

Poslodavac dužan periodički ispitivati električne instalacije najmanje jednom u 4 godine. Ta obveza proizlazi iz Tehničkog propisa za niskonaponske električne instalacije (NN 5/10) i čl. 42. Zakona o zaštiti na radu.

ISPITIVANJE SUSTAVA ZAŠTITE OD MUNJE

Poslodavac dužan periodički pregledavati i ispitivati gromobranske instalacije u propisanim rokovima. Ta obveza proizlazi iz Tehničkog propisa za sustave zaštite od djelovanja munje na građevinama (NN 87/08, 33/10) i čl. 42. Zakona o zaštiti na radu.

ISPITIVANJA RADNOG OKOLIŠA

Prema čl. 50 Zakona o zaštiti na radu, poslodavac je dužan obavljati ispitivanja čimbenika radnog okoliša (osvijetljenost, buka, mikroklima, kemijski čimbenici). Svrha ispitivanja pojedinih parametara radnog okoliša je utvrditi koliko su nalazi ispitivanja u granicama utvrđenim propisima i normama koje se odnose na pojedina područja. Ova ispitivanja obavljaju se u rokovima koji ne mogu biti duži od dvije godine, a za nepoštivanje ove obveze predviđena je novčana kazna u iznosu od 10.000 do 20.000 kn.

Izvor: Preventa - centar za integralnu sigurnost d.o.o.

osnove_obveze_prema_propisima_zastite_na_radu_-_dodatno.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)