User Tools

Site Tools


nacini_prestanka_ugovora_o_radu

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Načini prestanka ugovora o radu

Ugovor o radu prestaje:

-smrću radnika

-istekom vremena na koje je sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme

-kada radnik završi 65 godina života i 20 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i radnik drukčije ne dogovore

-dostavom pravomoćnog rješenja o mirovini zbog opće nesposobnosti za rad

-sporazumom radnika i poslodavca

-otkazom

-odlukom nadležnog suda

Ukoliko Vaš ugovor o radu prestaje otkazom ili sporazumom kojeg sklapate s poslodavcem, posebnu pozornost obratite na sljedeće:

OTKAZ

Vrste otkaza:

1. Redoviti otkaz ugovora o radu:

-poslovno uvjetovani otkaz

-osobno uvjetovani otkaz

-otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika

2. Izvanredni otkaz ugovora o radu

Ugovor o radu mogu otkazati i poslodavac i radnik. Svaki otkaz ugovora o radu, bez obzira na vrstu otkaza, mora imati pisani oblik i mora se dostaviti osobi kojoj se otkazuje.

Poslodavac Vam ne može otkazati ugovor o radu za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog dopusta, korištenja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskog dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju kao i 15 dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja nekog od navedenih prava.

Kada poslodavac otkazuje ugovor o radu, svoju namjeru da to učini dužan je priopćiti radničkom vijeću te je dužan o toj odluci savjetovati se sa radničkim vijećem. Ako kod Vašeg poslodavca nije utemeljeno radničko vijeće, poslodavac o namjeri otkazivanja mora obavijestiti sindikalnog povjerenika koji ima sva prava i obveze radničkog vijeća te se o svojoj namjeri s njime savjetovati. Odluka poslodavca koja je donesena protivno obvezi savjetovanja ništava je.

Ako smatrate da je odluka o otkazu ugovora o radu koju je donio Vaš poslodavac nezakonita, odnosno ukoliko Vaš poslodavac nije poštivao zakonsku proceduru ili za otkaz nije imao opravdan razlog, protiv takve odluke možete Vašem poslodavcu podnijeti zahtjev za zaštitu prava u kojem ćete tražiti od poslodavca da preispita svoju odluku, no isti možete podnijeti samo u roku od 15 dana od dana kada vam je odluka poslodavca uručena. Nakon što poslodavac primi Vaš zahtjev za zaštitu prava u sljedećem roku od 15 dana može na njega odgovoriti. Ukoliko poslodavac ne uvaži Vaš zahtjev ili na njega uopće ne odgovori u predviđenom roku, preostaje Vam daljnji rok od 15 dana unutar kojeg možete podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu. Ako sud u postupku utvrdi da otkaz poslodavca nije dopušten i da radni odnos nije prestao, narediti će poslodavcu da Vas vrati na posao. Kada osporavate dopuštenost otkaza u postupku pred sudom možete tražiti od suda da privremeno, do okončanja spora, naredi Vaše vraćanje na posao.

Otkaz je jednostrani čin Vašeg poslodavca te se za njegovu valjanost ne traži da ga vi potpišete. Vaš potpis je važan jedino kod dostave odluke o otkazu kako bi se moglo utvrditi da ste Vi zaista zaprimili tu odluku kao i točan datum kada ste je zaprimili, a sve zbog računanja otkaznih rokova, utvrđivanja datuma prestanka radnog odnosa te podnošenja zahtjeva za zaštitu prava. Najbitnije je da Vam otkaz bude uručen, jer jedino se na taj način možete upoznati sa sadržajem istog te u skladu s time saznati koja Vam prava stoje na raspolaganju. Odluka o otkazu može Vam biti uručena osobno od strane poslodavca ili putem pošte.

Upozoravamo Vas kako je od ključne važnosti za ostvarivanje Vaših prava da ne potpisujete nikakve odluke o otkazu donesene od strane poslodavca, a posebice ne prije no što ih pročitate i prije no što se savjetujete s pravnim savjetnikom Vašeg sindikata ili sindikalne središnjice!

REDOVITI OTKAZ UGOVORA O RADU

Ugovor o radu redovito mogu otkazati i radnik i poslodavac. Otkaz obvezno mora biti u pisanom obliku i mora se dostaviti osobi kojoj se otkazuje.

Ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme može se redovito otkazati samo ako je takva mogućnost otkazivanja predviđena ugovorom.

Osnovna je karakteristika ove vrste otkaza pravo na otkazni rok . Dužina otkaznog roka može biti ugovorena, a ukoliko nije ugovorena, primjenjuju se zakonski otkazni rokovi čije trajanje ovisi o tome koliko dugo ste vremena proveli u neprekidnom radnom odnosu s istim poslodavcem. Otkazni rok počinje teći od dana dostave otkaza osobi kojoj se otkazuje, s time da otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog dopusta, dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju, korištenja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskog dopusta, privremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vojne službe te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu. Za vrijeme otkaznog roka imate pravo najmanje četiri sata tjedno odsustvovati s rada zbog traženja novog zaposlenja i to uz naknadu plaće.

Kada kao radnik redovito otkazujete ugovor o radu ne morate navoditi za to razlog, no morate odraditi propisani ili ugovoreni otkazni rok koji počinje teći dostavom otkaza poslodavcu. U ovakvim slučajevima, kada radnik otkazuje ugovor o radu, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može biti određen kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca. Također je važno napomenuti da ukoliko vi kao radnik otkazujete ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako za to imate osobito važan razlog. No, kada kao radnik otkazujete ugovor o radu, ne pripada Vam pravo na otpremninu.

Poslodavac može redovito otkazati ugovor o radu samo uz propisani ili ugovoreni otkazni rok te samo ako za to ima opravdan razlog. Takav otkaz poslodavac mora obrazložiti u pisanom obliku. Kada poslodavac redovito otkazuje ugovor o radu, s obzirom na razloge zbog kojih on to može učiniti, razlikuju se:

Poslovno uvjetovani otkaz

Poslodavac Vam može dati poslovno uvjetovani otkaz ako prestane potreba za obavljanje određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga. Radi se o tzv. „tehnološkom višku“ koji se nastaje zbog smanjenja proizvodnje, uvođenja novih tehnologija ili takvih promjena na tržištu koje od poslodavca zahtijevaju otpuštanja kako bi mogao opstati.

Ova vrsta otkaza dopuštena je samo ako Vas poslodavac ne može zaposliti na nekim drugim poslovima, odnosno ako Vas ne može obrazovati ili osposobiti za rad na nekim drugim poslovima. Poslodavac također mora voditi računa o trajanju Vašeg radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje Vas terete. No, ova dužnost Vašeg poslodavca ne postoji ako isti zapošljava dvadeset ili manje od dvadeset radnika. Nakon uručenja poslovno uvjetovanog otkaza, poslodavac ne smije šest mjeseci na istim poslovima zaposliti drugog radnika, a ako u tom roku nastane potreba za obavljanjem istih poslova, poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu Vama kao radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih razloga.

Ako Vam poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, imate pravo na otpremninu.

Osobno uvjetovani otkaz

Ovu vrstu otkaza poslodavac Vam može dati ako niste u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti. U pravilu se radi o slučajevima kada zbog ozljede ili bolesti trajnog karaktera nemate znanja ili sposobnosti za obavljanje određenog posla.

Kao i kod poslovno uvjetovanog otkaza, ova vrsta otkaza je dopuštena samo ako Vas poslodavac ne može zaposliti na nekim drugim poslovima, odnosno ako Vas ne može obrazovati ili osposobiti za rad na nekim drugim poslovima. Poslodavac također mora voditi računa o trajanju Vašeg radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje Vas terete. No, ova dužnost Vašeg poslodavca ne postoji ako isti zapošljava dvadeset ili manje od dvadeset radnika.

Ako Vam poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, imate pravo na otpremninu.

Otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika

Otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem poslodavac Vam može dati u slučaju kada kršite obveze iz radnog odnosa. To mogu biti slučajevi zapostavljanja ili neurednog izvršavanja obveza iz ugovora o radu, konstantno kašnjenje na posao bez opravdanog razloga ili izostajanje bez opravdanog razloga i slično.

Prije ovakvog otkazivanja ugovora o radu, poslodavac Vas je dužan pismeno upozoriti na obveze iz radnog odnosa i ukazati na mogućnost otkaza za slučaj nastavka kršenja tih obveza. Poslodavac Vam je također dužan omogućiti da iznesete svoju obranu.

I kod ove vrste redovitog otkaza imate pravo na otkazni rok, ali u dužini polovice propisanog otkaznog roka.

Pravo na otpremninu kod ove vrste otkaza ne postoji.

Izvor: http://www.ursh.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=80:nacini-prestanka-ugovora-o-radu&catid=41:pravna-pomoc&Itemid=57

nacini_prestanka_ugovora_o_radu.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)