User Tools

Site Tools


kako_se_placa_pdv_kad_vlastita_roba_postaje_dar

Kako se plaća PDV kad vlastita roba postaje dar

Poslovnim partnerima pripremamo darove. Riječ je o satovima, kravatama, rokovnicima, kalendarima te ulaznicama za kino. Kako se bavimo prodajom uredskog pribora, rokovnike i kalendare ćemo “povući” sa skladišta te na njih otisnuti naziv poduzeća. Trebamo li na te isporuke obračunati PDV i radi li se o porezno priznatim troškovima?

Prilikom razmatranja troškova darivanje poslovnih partnera česta je dvojba poduzetnika vezano za situacije u kojima je potrebno obračunati i platiti PDV te također kakav je tretmana ovih troškova s osnove poreza na dobit odnosno radi li se o priznatim ili nepriznatim troškovima.

Kako bismo utvrdili visinu poreznog opterećenja društva potrebno je prvenstveno razlikovati tretman reprezentacije i promidžbe u računovodstvu. Reprezentacijom se smatra darivanje i ugošćenje poslovnih partnera te isto tako i podmirivanje izdataka poslovnim partnerima primjerice za šport, odmor ili razonodu. Trošak reprezentacije te PDV po fakturama za reprezentaciju priznaje se samo u svoti od 30% iznosa.

S druge strane u troškove promidžbe uključujemo troškove u svrhu promicanja pojedinog trgovačkog društva te njegovih proizvoda i usluga primjerice oglašavanje u novinama, izlaganje na sajmovima i slično.Prilikom izdavanja vlastite robe u svrhu darivanja poslovnog partnera potrebno je obratiti pozornost na vrijednost pojedinog predmeta te učestalost darivanja poslovnog partnera.

Ukoliko je vrijednost robe koja se izdaje sa skladišta u svrhu darivanja poslovnog partnera do 80 kuna te takav dar darujete jednom poslovnom partneru u jednom tromjesečju radi se o porezno priznatom trošku te ova isporuka ne podliježe plaćanju PDV-a.

Iz navedenog proizlazi da prilikom darivanja rokovnika i kalendara u vrijednosti do 80,00 kn niste obvezni obračunati PDV uz određenu evidenciju. Naime, potrebno je osigurati evidenciju s podacima kome, kada, što i u kojoj vrijednosti je darovano. Isto se odnosi i na ostale reklamne predmete koji imaju naznačen naziv tvrtke, proizvoda ili nekog drugog oblika reklame čija pojedinačna vrijednost nije veća od 80 kuna.

Ako je vrijednost tih proizvoda veća od 80 kuna, radi se o trošku reprezentacije, te je PDV i trošak po fakturama dobavljača za ove predmete priznat samo u svoti od 30% ukupnog iznosa.

Izvor: http://www.poslovni.hr/vijesti/pitanje-za-racunovodu-kako-se-placa-pdv-kad-vlastita-roba-postaje-dar-163097.aspx

kako_se_placa_pdv_kad_vlastita_roba_postaje_dar.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)