User Tools

Site Tools


kako_osnovati_tvrtku_za_deset_kuna_25.10.2012

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Kako osnovati tvrtku za deset kuna

uze_poduzetnik_a.jpg

Imate izvrsnu poslovnu ideju, a obvezna uplata 20.000,00 kuna temeljnog kapitala za osnivanje trgovačkog društva predstavljala Vam je nepremostivu zapreku da svoju ideju realizirate?

Izmjenama Zakona o trgovačkim društvima, donesenim sa namjerom usklađenja sa propisima Europske unije, mnogi će dobiti priliku okušati se u poduzetničkim vodama i provesti svoju ideju u djelo, kao nadamo se uspješan poduzetnički pothvat. Jednostavna trgovačka društva moći će se dakle osnovati sa 10,00 kuna temeljnog kapitala. Što to stvarno donosi hrvatskom ekonomskom sustavu tek će vrijeme pokazati, a stajališta ekonomskih stručnjaka su oprečna iako u većini pozitivna.

Društva osnovana prema ovom novom modelu nazivaju se jednostavnima i to prije svega s osnove njihovog pojednostavljenog osnivanja. Jednostavnost se očituje u ograničenom broju članova društva i uprave, najnižeg iznosa temeljnog kapitala, nominalnog iznosa poslovnog udjela, uplate uloga za preuzete poslovne udjele, zakonskih rezervi te postupanja u slučaju prijeteće nesposobnosti za plaćanje.

Jednostavno društvo mogu činiti najviše tri člana društva i jedan član uprave. Prilikom osnivanja takvog društva potrebno je, nakon uplate uloga za sve preuzete udjele u društvu, ispuniti unaprijed pripremljeni obrazac koji se potom ovjerava kod javnog bilježnika. Postoje dvije vrste obrazaca – ovisno o tome osniva li društvo jedan ili više članova. Ovakav postupak trebao bi bitno pojeftiniti i ubrzati proces osnivanja tvrtke.

Poslovanje svoje tvrtke tako ćete moći pokrenuti za simboličnih 10,00 kuna, koje će morati biti uplaćene u cijelosti i u novcu. Najniži nominalni iznos poslovnog udjela može iznositi 1,00 kunu. Zakonske rezerve također su novina u Izmjenama dosadašnjeg Zakona o trgovačkim društvima.

Jednostavna trgovačka društva tako će morati imati rezervu u koju će morati unositi četvrtinu dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvještajima umanjenu za gubitke iz prethodnih godina.

Takva rezerva moći će biti korištena samo izvanredno i to u samo 3 slučaja:

1. za pokriće gubitka iskazanog za godinu za koju se podnose godišnja financijska izvješća ukoliko isti nije pokriven iz dobiti prethodne godine

2. za pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu ako nije pokriven iz dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima za godinu za koju se izvještaji podnose

3. za povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem zakonskih rezervi u temeljni kapital društva

Kada društvo dostigne ili prestigne temeljni kapital od 20.000,00 kuna tada društvo prestaje biti jednostavno i na njega se primjenjuju sve odredbe koje vrijede i za „klasično“ društvo sa ograničenom odgovornošću.

Troškovi samog osnivanja društva planiraju se na ovaj način smanjiti sa dosadašnjih 5.000,00 kuna na nekoliko stotina kuna (ukida se javnobilježnička pristojba, a sudska pristojba smanjuje sa s 400,00 kn na 60,00 kn).

Mnogi mladi visokoobrazovani ljudi imaju izvrsne ideje, ali zbog visokih troškova do sada nisu mogli dokazati svoje sposobnosti u poduzetničkom svijetu. Također, svakodnevno smo svjedoci takozvanih „usluga na crno“ koje proizlaze iz neregistriranih djelatnosti. Veliki dio takvih društava će se donošenjem novog Zakona zasigurno priključiti u porezni sustav. S obzirom na to da svako društvo ima na početku poslovanja obveze (plaće, dobavljači) koje mora podmiriti, temeljni kapital od 10,00 kuna samo je početno olakšanje pri osnivanju tvrtke. Pretpostavka je da će ovu mogućnost najviše koristiti potencijalni pružatelji informatičkih, intelektualnih, konzultantskih i ostalih usluga za koje nisu potrebna veća ulaganja u fiksnu imovinu kako bi započeli poslovanje.

Pozitivni aspekti

- Država ovim potezom planira proširiti poreznu bazu te dodatno smanjiti sivu ekonomiju i rad na crno - Mladim ljudima bit će znatno lakše osnovati tvrtku i pokrenuti poslovanje što bi mogli pozitivno utjecati na poduzetničku scenu u Hrvatskoj i pružiti dodatan impuls kreativnosti i podizanju efikasnosti sustava

Potencijalni negativni aspekti

- Veliki broj novoosnovanih tvrtki čime će nastati i više troškova državne administracije potrebne za njihovu kontrolu

- Mogućnost zlouporabe ovakve mogućnosti za brze statusne promjene, prebacivanja poslovanja s tvrtke na tvrtku, zavaravanja poslovnih partnera i sl.

- Pitanje je kako će takve tvrtke plaćati svoje obveze koje nastaju odmah po početku poslovanja ukoliko nema temeljnog kapitala Društva, kojem je jedna od osnovnih zadaća osigurati stabilnost tvrtke dok ista ne počne ostvarivati prihode.

Izvor: http://www.poslovni.hr/kako-osnovati-tvrtku-za-deset-kuna-217322

kako_osnovati_tvrtku_za_deset_kuna_25.10.2012.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)