User Tools

Site Tools


izmjene_temeljnih_poreznih_propisa_od_nove_godine

Izmjene temeljnih poreznih propisa od Nove godine

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Porezni obveznici koji su u 2017. godini ostvarili vrijednost oporezivih isporuka dobara ili usluga veće od 300.000 kuna obvezni su upisati se u registar obveznika PDV-a

Početak nove kalendarske godine redovito nosi sa sobom i izmjene poreznih propisa. U nastavku obrađujemo najznačajnije izmjene u Zakonu o porezu na dobit, Zakonu o porezu na dohodak i Zakonu o porezu na dodanu vrijednost. Najznačajnije izmjene i dopune u Zakonu o porezu na dobit odnose se na smanjivanje porezno priznatog rashoda za osobni prijevoz s dosadašnjih 70% na 50%, pod pretpostavkom da porezni obveznik ne zaračunava plaću u naravi za korištenje osobnih vozila društva od strane zaposlenika u privatne svrhe. Ukoliko je plaća u naravi obračunana, rashodi za osobni prijevoz u cijelosti su, tj. 100%, porezno priznati rashodi.

Najznačajnije izmjene i dopune Zakona o PDV-u odnose se na ograničenja za odbitak pretporeza, kojima je od 1. siječnja 2018. godine propisana mogućnost odbitka 50% pretporeza obračunanog prilikom nabave ili najma osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz, uključujući nabavu svih dobara i usluga u vezi s tim sredstvima. Za vozila čija nabavna vrijednost prelazi iznos od 400.000 kuna, porezni obveznici će moći odbijati pretporez koji se odnosi na nabavnu vrijednost do 400.000 kuna, dok se dio pretporeza koji se odnosi na nabavnu vrijednost preko 400.000 kuna ne može odbijati. Kao i do sad, porezni obveznici će odbijati cjelokupan iznos pretporeza prilikom nabave ili korištenja osobnih automobila koji se koriste za obavljanje propisanih djelatnosti ili prilikom nabave ili korištenja N1 vozila razvrstanih u tarifnu oznaku 8703, a koja ne podliježu plaćanju posebnog poreza na motorna vozila.

Neprofitne osobe mogu utvrđivati osnovicu poreza na dobit u paušalnom iznosu ako ostvare prihode od obavljanja gospodarske djelatnosti u iznosu do 300.000 kuna.

Prag za upis u registar poreznih obveznika PDV-a u Republici Hrvatskoj povećan je s 230.000 kuna na 300.000 kuna, što znači da porezni obveznici koji su u 2017. godini ostvarili vrijednost oporezivih isporuka dobara ili obavljenih usluga veće od 300.000 kuna (bez PDV-a), obvezni su upisati se u registar obveznika PDV-a. Treća značajna izmjena odnosi se na primjenu obračunske kategorije PDV-a pri uvozu strojeva i opreme iz Dodatka IV. Zakona o PDV-u vrijednosti veće od 1.000.000 kuna.

Novine koje donosi Zakon o porezu na dohodak odnose se na slijedeće: osnovni osobni odbitak može se uvećati za djecu i uzdržavane članove. Novom odredbom koja je stupila na snagu 1. siječnja 2018. godine, propisano je da se dijete smatra djetetom kojeg roditelji, posvojitelji, udomitelji i skrbnici uzdržavaju. Djecom se smatraju i djeca nakon završetka redovnog školovanja do prvog zapošljavanja, a uzdržavanim članovima uže obitelji smatraju se: bračni drug, roditelji poreznog obveznika, djeca nakon prvog zaposlenja te punoljetne osobe kojima je porezni obveznik imenovan skrbnikom prema posebnom zakonu. Poreznu karticu koja sadrži podatke bitne za utvrđivanje osobnog odbitka od 1. siječnja 2018., Porezna uprava moći će dostavljati poslodavcu ili samom poreznom obvezniku i elektroničkim putem (putem sustava ePorezna).

Pri utvrđivanju dohotka od samostalne djelatnosti u svezi s vlastitim ili unajmljenim osobnim motornim vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz poduzetnika, poslovodnih i drugih zaposlenih osoba, ako se po osnovi korištenja tih sredstava za osobni prijevoz ne utvrđuje plaća ili drugi dohodak 50% tih izdataka jest porezno priznati izdatak. Fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od samostalnih djelatnosti koji se može oporezivati u paušalnom iznosu, može utvrđivati dohodak u paušalnom iznosu dok ne ostvare 300.000 kuna godišnjeg primitaka.

Izvor: https://burza.com.hr/portal/izmjene-temeljnih-poreznih-propisa-od-nove-godine/12154

izmjene_temeljnih_poreznih_propisa_od_nove_godine.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)