User Tools

Site Tools


sto_je_domaca_radinost_i_sporedno_zanimanje

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

info@actarius.hr


Što je domaća radinost i sporedno zanimanje

Domaća radinost i sporedno zanimanje spadaju u obrtničku djelatnost, a mogu je obavljati sve fizičke osobe koje nisu obveznici PDV-a.

Zakon o obrtu (NN br. 143/13) utvrđuje institute domaće radinosti i sporednog zanimanja, koje mogu obavljati fizičke osobe, uz ispunjenje određenih uvjeta.

Fizička osoba može obavljati i domaću radinost i sporedno zanimanje uz uvjet da već ne obavlja registriranu samostalnu djelatnost obrta ili slobodnog zanimanja prema posebnim propisima ili samostalnu djelatnost poljoprivrede i šumarstva od koje se dohodak ili dobit utvrđuju na temelju poslovnih knjiga prema posebnim propisima, a obveznik je poreza na dodanu vrijednost – članak 49. stavak 2. Zakona o obrtu (NN 143/13).

Domaća radinost je izrada proizvoda kod kuće osobnim radom. Sporedno zanimanje podrazumijeva obavljanje uslužnih djelatnosti kod kuće osobnim radom, odnosno kod naručitelja usluge.

Odobrenje za obavljanje sporednog zanimanja ili domaće radinosti izdaje nadležni ured državne uprave u županiji i njegove ispostave odnosno Ured Grada Zagreba na području prebivališta odnosno boravišta fizičke osobe koja obavlja domaću radinost ili sporedno zanimanje.

Uz prijavu za Upis u evidenciju (prijava), a može se dobiti u Odjelu ureda ili područnim odsjecima, prilažu se potrebni dokumenti:

- preslik osobne iskaznice

- dokaz o stručnoj spremi za obavljanje sporednog zanimanja / domaće radinosti ako je potrebno za obavljanje djelatnosti (svjedodžba o završnom ispitu ili majstorskom ispitu ili diploma ili uvjerenje o osposobljenosti – preslik i original na uvid)

- dokaz da udovoljava i posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisano zakonom

- dokaz o pravu korištenja prostora ako je prostor potreban za obavljanje djelatnosti (kupoprodajni ugovor ili ugovor o zakupu ili izvadak iz zemljišne knjige).

Trošak registriranja je 170 kn (od čega se 100 kuna odnosi na izdavanje odobrenja).

Pogodnosti za umirovljenike:

- obavljanjem domaće radinosti ili sporednog zanimanja ne uspostavljaju svojstvo osiguranika u obveznom mirovinskom osiguranju

- mirovina im se ne obustavlja

- nisu obvezni plaćati doprinos za mirovinsko osiguranje za razliku od fizičkih osoba koje su zaposlene kod drugog poslodavca a žele iskoristiti mogućnost dodatne zarade odnosno nezaposlenih osoba.

Kako pokrenuti kućnu djelatnost ili sporedno zanimanje?

Trebate ispuniti Prijavu za upis u evidenciju i izdavanje odobrenja za obavljanje sporednog zanimanja i obavljanje domaće radinosti i predati ju uredu državne uprave u županiji. U prijavi trebate navesti proizvode koje ćete proizvoditi ili usluge koje ćete obavljati. Ako ćete djelatnost obavljati na području Zagreba, tada trebate otići u područni ured Gradske uprave, oni izdaju Zahtjev za otvaranje djelatnosti koji treba popuniti i predati njima. Fizička osoba time ne stječe status obrtnika nego se vodi u evidenciji koju vode nadležni uredi državne uprave u županijama odnosno ured Grada Zagreba.

Koje djelatnosti možete obavljati?

Novim Zakonom o obrtu (NN 143/13) je određeno je da, između ostalih, citiramo: “Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Pravilnik o obliku i načinu vođenja odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja s listama proizvoda i usluga (»Narodne novine«, br. 100/07., 132/08., 93/09., 7/11. i 82/11.)“, koji je propisivao listu proizvoda/usluga koja se mogu obavljati u domaćoj radinosti/sporednoj djelatnosti. Instituti domaće radinosti i sporednog zanimanja utvrđeni su novim Zakonom o obrtu (NN br. 143/13), čl. 49 -52.

Naplata

Za svaku isporuku potrebno je izdati račun koji mora sadržavati sljedeće podatke:
 naziv radnje, podaci o vlasniku, broj računa, nadnevak izdavanja računa, naziv robe ili usluge, jedinična cijena i ukupna svota računa. Ograničenja

Ukupni bruto primici ostvareni od obavljanja djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka ne smiju prelaziti iznos od 10 bruto prosječnih mjesečnih plaća u kalendarskoj godini u kojoj se obavljaju djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka.

Prosječnom plaćom u smislu stavka 6. članka 49. novog Zakona o obrtu smatra se iznos bruto mjesečne plaće isplaćene po jednom zaposlenom kod pravnih osoba u Republici Hrvatskoj u razdoblju siječanj – kolovoz u godini koja prethodi kalendarskoj godini, a koji objavljuje Državni zavod za statistiku.

Ako u tekućoj kalendarskoj godini od obavljanja domaće radinosti ili sporednog zanimanja ostvarite primitke koji prelaze iznos iz stavka 6. članka 49 Zakona, obvezni ste od 1. siječnja iduće kalendarske godine prestati obavljati domaću radinost ili sporedno zanimanje, a do 15. siječnja iste godine podnijeti nadležnom tijelu koje je izdalo odobrenje za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja pisani zahtjev za prestanak obavljanja tih djelatnosti.

Porez

Porez se može obračunavati paušalno ili se porez na dohodak utvrđuje na temelju podataka iz poslovnih knjiga. Sami birate način oporezivanja ovisno o planiranoj količini proizvodnje odnosno količini usluga, ali da biste mogli porez obračunavati paušalno, morate zadovoljavati sljedeće uvjete koji moraju biti ispunjeni kumulativno (svi odreda):

1. niste obveznik PDV-a prema Zakonu o PDV-u

2. da primici u prošloj godini nisu bili veći od 149.500 kn (ovo se, naravno, ne primjenjuje na novootvorene obrte)

3. samostalnu djelatnost ne obavljate u supoduzetništvu (supoduzetništvo znači da jedna samostalna djelatnost ima 2 ili više vlasnika koji ostvaruju dohodak od te djelatnosti)

4. nemate izdvojene poslovne jedinice ni proizvodne pogone

5. ne obavljate djelatnost trgovine i ugostiteljstva

- Kod paušalnog oporezivanja, porezna osnovica je fiksna, iznosi 12.750 kn, a porezna stopa 12% što iznosi 1.530 kn godišnje + prirez ako postoji. Porez se plaća tromjesečno prije kraja svakog kvartala na račun grada/općine prema prebivalištu poreznog obveznika. Za Zagreb bi to bio račun 1001005-1713312009. Model plaćanja je 68, a poziv na broj 1449-OIB. U ovom slučaju trebate voditi samo knjigu prometa (obrazac KPR). U knjigu prometa se upisuju naplaćene svote.

- Kod oporezivanja na temelju podataka iz poslovnih knjiga porez se plaća na razliku između primitaka i izdataka te predaje Poreznoj upravi poreznu prijavu na obrascu DOH. Znači vodite poslovne knjige na način na koji to rade i obrtnici. Knjige koje se moraju voditi su: Knjiga primitaka i izdataka, popis dugotrajne imovine, evidencija o tražbinama i obvezama kao i knjiga prometa.

Doprinosi

Rješenje o doprinosima dostavlja porezna uprava na kraju svakog tromjesečja.

Izvor:http://obrtnik-partner.hr/sto-je-kucna-radinost-i-sporedno-zanimanje/?cat=1221

sto_je_domaca_radinost_i_sporedno_zanimanje.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)