User Tools

Site Tools


vrijednosno_uskladenje_zaliha

Vrijednosno usklađenje zaliha



Na svaki datum bilance, trgovačka društva trebaju procijeniti postoji li pokazatelj da vrijednost zaliha može biti umanjena te, ako takav pokazatelj postoji, trebaju procijeniti njihovu neto utrživu vrijednost. Naime, kod sastavljanja financijskih izvještaja trgovačka društva trebaju poštivati načelo opreznosti i načelo niže vrijednosti u skladu sa stajalištem da se imovina ne smije iskazivati u iznosima koji su veći od iznosa koji se očekuje realizirati njihovom prodajom ili uporabom. U slučaju zaliha trgovačke robe, potreba procjene neto utržive vrijednosti javlja se i tijekom godine.

Početno se mjerenje zaliha obavlja po troškovima nabave ili po neto utrživoj vrijednosti, ovisno o tome što je niže. Neto utrživa vrijednost je procijenjena prodajna cijena u tijeku redovnog poslovanja umanjena za procijenjene troškove dovršenja i procijenjene troškove koji su nužni da se obavi prodaja.

Naknadno mjerenje kurentnosti zaliha vrši se usporedbom iskazanih troškova nabave i procjenjene neto utržive vrijednosti zaliha. Ako se utvrdi da je trošak nabave veći od procjenjene neto utržive vrijednosti, pa se troškovi zaliha neće moći nadoknaditi u cjelosti, provodi se smanjenje vrijednosti odnosno vrijednosno usklađenje zaliha do neto utržive vrijednosti.
To su slučajevi kada je došlo do smanjenja prodajnih cijena ili povećanja troškova dovršenja zaliha, povećanja troškova prodaje te ako su su zalihe oštećene ili zastarjele.
Procjena neto utržive vrijednosti mora se temeljiti na najnovijim dokazima koji postoje u vrijeme procjene vrijednosti zaliha za koje se očekuje da će biti realizirane a uzimaju se u obzir izravno povezane promjene cijena ili troškova.

Međutim, ispod troška nabave ne umanjuje se vrijednost materijala i drugih zaliha namijenjenih proizvodnji ako se očekuje da će gotovi proizvodi, u koje će biti ugrađeni, biti prodani po cijeni u visini ili iznad njihovih troškova. U tom slučaju trošak nabave zaliha će biti nadoknađen iz prihoda od prodaje proizvoda za čiju proizvodnju su zalihe upotrebljene.

Gubici od umanjenja vrijednosti zaliha na temelju njihovog vrijednosnog usklađenja do neto utržive vrijednosti priznaju se kao rashod u razdoblju otpisa odnosno nastanka gubitka. Sniženje knjigovodstvene vrijednosti zaliha knjiži se na poseban konto vrijednosnog usklađenja čime se osigurava podatak o ispravku vrijednosti koji se može ispraviti u slučaju povećanja neto utržive vrijednosti te su sačuvani podaci o trošku nabave, o eventualnom ispravku tog troška i o iznosu neto utržive vrijednosti na koju je trošak nabave ispravljen.

Pri utvrđivanju vrijednosnog usklađenja kod zaliha trgovačke robe, koje se vode po prodajnim cijenama, treba voditi računa da rashod od vrijednosnog usklađenja nastaje samo onda kada se neto utrživa vrijednost snizi ispod nabavne vrijednosti ovih zaliha. Pad neto utrživih vrijednosti ispod prodajne vrijednosti prvo se ispravlja na način da se umanjuje ukalkulirana razlika u cijeni, a tek kada se korigira cijeli iznos razlike u cijeni priznaje se rashod.

Neto utrživa vrijednost provjerava se novom procjenom u svakom sljedećem razdoblju. Ako okolnosti koje su uzrokovale vrijednosno usklađenje zaliha ispod troška nabave više ne postoje ili ako postoji nedvosmisleni dokaz o povećanju neto utržive vrijednosti zbog promjene gospodarskih uvjeta, ukida se ranije vrijednosno usklađanje do iznosa koji je prethodno bio priznat kao rashod. Iznos ukidanja vrijednosnog usklađenja zaliha kao posljedica povećanja neto utržive vrijednosti ne knjiži se kao storno rashoda već se priznaje kao prihod, uz istovremeno povećanje vrijednosti zaliha, do visine prethodno priznatog rashoda.

Za svrhe oporezivanja dobiti, gubici od vrijednosnog usklađenja zaliha priznaju se kao rashodi smanjenja vrijednosti zaliha u poreznom razdoblju u kojemu su zalihe utrošene, prodane, na drugi način otuđene ili uništene. To znači da taj rashod nije porezno priznat u godini iskazivanja knjigovodstvenog rashoda već će biti priznat u godini u kojoj se ispune nevedeni uvijeti za porezno priznanje. Proizlazi da se pri iskazivanju rashoda od vrijednosnog usklađenja zaliha u financijskim izvještajima pojavljuju privremene vremenske razlike čiji se učinak iskazuje se u aktivi kao odgođena porezna imovina (odgođeno pokriće poreza na dobit). Privremena vremenska razlika ukida se u razdoblju u kojem su ispunjeni propisani uvijeti za porezno priznanje.


Izvor: http://www.racunovodja.hr/33/vrijednosno-uskla-enje-zaliha-uniqueidRCViWTptZHJ3hZAWP4cu4jWLDukJPHXD/?uri_view_type=8

Actarius Grupa d.o.o., http://www.actarius.hr, info@actarius.hr

vrijednosno_uskladenje_zaliha.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)