User Tools

Site Tools


temeljne_postavke_pravnog_poslovanja_udruga

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Temeljne postavke pravnog poslovanja udruga

knjigovodstvo21.jpg

Uloga neprofitnog sektora u demokratskom društvu vrlo je bitna jer je ono odraz demokracije i općenito društvenog razvoja. U RH ima dosta problema koji ograničavaju djelatnost udruga, prije svega to je neadekvatan zakonski okvir i nedostatak financijskih sredstava.

Međutim, udruge su neučinkovite i zbog unutrašnjih problema i nejasno definiranih ciljeva. Uz to, mnoge udruge ne znaju sastaviti kvalitetne projekte ili kvalitretno planirati potrošnju ionako ograničenih sredstava. U daljnjem tekst pokušat ću objasniti pojedine pojmove i način poslovanja udruga kako bih barem malo olakšala shvaćanje, osnivanje i djelovanje samih udruga.

Što je neprofitna organizacija?

Pojam neprofitnih organizacija nema pravnu definiciju u postojećim zakonskim tekstovima Republike Hrvatske te se koristi u užem smislu riječi i ne uključuje političke stranke, vjerske zajednice, sindikate i udruge poslodavaca. Međutim, sukladno pravnim izvorima, koristi se i termin nevladine organizacije, odnosno udruge. Treba razlikovati pojam civilno društvo od pojma neprofitnih organizacija koje u svakom slučaju predstavljaju značajni dio civilnoga društva. Međutim, civilno društvo označava mnogo širi krug subjekata. Osim nevladinih organizacija, ono obuhvaća i vjerske zajednice, političke stranke, sindikate, različite neformalne skupine unutar društva.

Temeljni oblici neprofitnih organizacija u RH su udruge, zaklade i fundacije, dok ustanove predstavljaju osnovne pravne subjekte za trajno obavljanje djelatnosti bez primarne svrhe stjecanja dobiti.

Propisi koji uređuju pravni položaj udruga u RH, tj. njihovo osnivanje, registraciju, pravni položaj i prestanak postojanja su Zakon o udrugama i Pravilnik o obrascima i načinu vođenja Registra udruga RH i Registra stranih udruga u RH.

Odredbe Zakona o udrugama ne primjenjuju se na političke stranke, vjerske zajednice, sindikate i udruge poslodavaca, jer se na te pravne subjekte primjenjuju odredbe posebnih zakona.

U smislu Zakona o udrugama, udruge su svaki oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih i pravnih osoba. Te se osobe udružuju u udruge radi zaštite nekih zajedničkih vrijednosti, interesa i ciljeva, odnosno radi:

  • Zaštite ljudskih prava i sloboda
  • Radi ekoloških, humanitarnih, informacijiskih, kulturnih, nacionalnih, socijalnih, prosvjetnih, športskih, tehničkih, zdravstvenih, znanstvenih i drugih uvjerenja i ciljeva.

Dobit se koristi isključivo za unaprijeđenje poslovanja udruge

Sve se udruge osnivaju bez namjere stjecanja dobiti. One mogu obavljati svoje registrirane djelatnosti, ali samo radi ostvarivanja ciljeva udruge utvrđenih statutom udruge. Ako bi udruga u obavljanju svoje djelatnosti i ostvarila dobit, ona se mora koristiti isključivo za obavljanje i unaprjeđivanje djelatnosti udruge. Dobit se ne može koristiti za članove ili za treće osobe.

Ako osnivači žele stjecati dobit, za tu će svrhu osnovati trgovačko društvo ili drugu pravnu osobu koja se može baviti gospodarskim djelatnostima radi stjecanja dobiti.

Udruge se upisuju u registar udruga i danom upisa stječu svojstvo pravne osobe. Zakon o udrugama poznaje udruge koje nemaju svojstvo pravne osobe i na te se pravne osobe na odgovarajući način primjenjuju propisi koji se odnose na ortakluk (ortaštvo).

Članovi i popis članova

Članom udruge može postati svaka poslovno sposobna fizička osoba i pravna osoba, pod jednakim uvjetima utvrđenim Zakonom o udrugama i statutom udruge. Članovima mogu postati i osobe bez poslovne sposobnosti ili s ograničenom poslovnom sposobnošću, ali bez prava odlučivanja u tijelima udruge. Udruga je dužna voditi popis svojih članova. U popisu moraju biti navedeni i punopravni članovi te članovi koji nemaju poslovne sposobnosti ili im je ona ograničena. Tijela upravljanja udrugom

Svaka udruga mora imati svoja tijela upravljanja. Skupština je najviše tijelo, ali se statutom udruge za skupštinu može utvrditi i drukčiji naziv. Pored skupštine, udruga može imati i druga tijela (upravni odbor, izvršni odbor, nadzorni odbor i sl.).

Pored skupštine udruga mora imati i osobu ili osobe za zastupanje udruge. Osobe za zastupanje moraju biti fizičke osobe.

Udruge se mogu slobodno udruživati u više oblika udruživanja i utvrditi naziv tog udruženja. Udruženje dviju ili više udruga može imati svojstvo pravne osobe i na njega se na odgovarajući naziv primjenjuje Zakon o udrugama.

Udruge mogu imati i svoje ustrojstvene oblike kao što su podružnice, ogranci, klubovi i sl. Ti oblici mogu imati svojstvo pravne osobe ako je to utvrđeno statutom udruge.

Udruge se mogu udruživati i u međunarodne udruge.

Zakon o udrugama određuje pojam strane udruge. Za strane udruge važi sve što i za domaće osim što je važno da je valjano osnovana na temelju pravnog poretka strane države. Strana udruga se mora upisati u registar stranih udruga što ga vodi ministarstvo nadležno za poslove opće uprave.

Izvor: http://www.forumudruga.org/savjetnik/pravni-savjetnik/268-pravno-poslovanje-udruga.html

temeljne_postavke_pravnog_poslovanja_udruga.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)