SPRJEČAVANJE PRANJA NOVCA
1. Prijavljuju se sve gotovinske transakcije iznad 10 tisuća eura
Svaki građanin ili tvrtka koji naprave gotovinsku transakciju od 10.000 eura i više bit će prijavljeni Uredu za sprječavanje pranja novca . Ured za sprječavanje pranja novca o gotovinskim transakcijama smanjio je prag s 200.000,00 kuna na 10.000,00 eura, kao i prag za provedbu mjera dubinske analize za povremene transakcije sa 105.000,00 kuna na 10.000,00 eura. Uvedena je i obveza registracije i provjere dobrog ugleda za obveznike koji pružaju usluge povezane s virtualnom imovinom i obveznike koji se bave djelatnošću pružanja usluga povezanih s trustovima i trgovačkim društvima te prometom plemenitih metala i dragoga kamenja.
2. Tko je dužan provoditi mjere sprječavanja pranja novca?
Obveznici su kreditne institucije, kreditne unije, HBOR, Hrvatska pošta, institucije za platni promet, društva za upravljanje investicijskim fondovima, mirovinska društva, društva ovlaštena za pružanje investicijskih usluga, društva za osiguranje, pravne i fizičke osobe koje se bave djelatnošću zastupanja/posredovanja u osiguranju, faktoring društva, leasing društva, institucije za elektronički novac, ovlašteni mjenjači, priređivači igara sreću, pravne i fizičke osobe koje se bave djelatnošću odobrenja kredita i zajmova, revizorska društva, društva za porezno savjetovanje, odvjetnici/odvjetnička društva i javni bilježnici ako sudjeluju u bilo kojoj vrsti financijske transakcije ili transakcije koje uključuju nekretnine, vanjski računovođe, pravne osobe koje se bave virtualnom imovinom.
3. Procjena rizika pn/ft
Stupanj rizika kod kojeg je obveznik obvezan primijeniti mjere pojačane dubinske analize smanjuje se s visokog na viši rizik.
4. Provjera svih osoba koja žele poslovati u nečije ime
Dubinska analiza stranke mora se provesti prilikom poslovnog odnosa sa strankom, ali i pri svakoj transakciji. Obveznik je dužan utvrditi i provjeriti identitet ne samo osobe koja tvrdi da djeluje u ime stranke nego i provjeriti je li osoba za to ovlaštena.
Kako provjeriti identitet osobe? Omogućeno je elektroničko preuzimanje podataka iz registara, upisnika ili drugih službenih evidencija za utvrđivanje i provjeru identiteta vlasnika. Iako je brisana obveza upisa zabilješke o imenu i prezimenu osobe koja je obavila uvid u registar, i dalje se može dokumentirati vrijeme kada je provedena mjera utvrđivanja i provjere identiteta stranke.
Dodatno se precizira pokazatelj neizravnog vlasništva tako da on uključuje vlasništvo ili kontrolu nad pravnom osobom, osim putem druge pravne osobe, i putem trusta ili s trustom izjednačenim subjektima stranoga prava. Kod provjere identiteta pravne osobe obveznik treba prikupiti i presliku osnivačkog akta.
5. Politički izložene osobe
Obveznici su dužni utvrditi je li stranka ili stvarni vlasnik stranke politički izložena osoba:
• prilikom uspostavljanja poslovnog odnosa,
• za vrijeme trajanja poslovnog odnosa ili
• obavljanja transakcije
6. Obveza i rokovi obavještavanja o sumnjivim transakcijama, sredstvima i osobama
Kada obveznik sumnja da u vezi s transakcijom postoje razlozi za sumnju na pranje novca ili financiranje terorizma nije obvezan nastaviti provoditi mjere dubinske analize nego Uredu za sprječavanje pranja novca dostaviti obavijest o sumnjivoj transakciji.
Uvodi se i obveza prijave Uredu za sprječavanje pranja novca pokušaja transakcije na najkasnije sljedeći radni dan.
Izvor: UHY-Novosti-2023-04.pdf (uhyincroatia.com)