User Tools

Site Tools


sluzbena_putovanja_radnika_u_zemlji

Službena putovanja radnika u zemlji

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Što se smatra službenim putovanjem u zemlji?

Službenim putovanjem smatra se putovanje do 30 dana neprekidno radi obavljanja u nalogu za službeno putovanje određenih poslova njegova radnog mjesta, a u svezi s djelatnosti poslodavaca.

Prije nego što radnik krene na službeni put, poslodavac mu je dužan izdati nalog za službeno putovanje (putni nalog), koji sadrži osobito sljedeće podatke: nadnevak izdavanja, ime i prezime osobe koja se upućuje na službeno putovanje, mjesto u koje osoba putuje, svrha putovanja, vrijeme trajanja putovanja, vrijeme kretanja na put, podatke o prijevoznom srdstvu kojim se putuje (ako se putuje automobilom potrebno je navesti marku i registarsku oznaku automobila, početno i završno stanje brojila - kilometar/sat), vrijeme povratka s puta, potpis ovlaštene osobe, obračun troškova, likvidaciju obračuna te izvješće s puta.

Uz putni nalog obvezno se prilažu isprave (vjerodostojna dokumentacija, prema čl. 8.st. 1.PravDoh) kojima se dokazuju nastali izdaci navedeni u putnom nalogu - troškovi smještaja, prijevoza, te troškovi koji se nadoknađuju iz dnevnice (prehrana i prijevoz u mjestu u koje je osoba upućena na službeno putovanje i ostale troškove službenog puta), akao i računi za cestarine, računi za parking, putne karte ili u iznimnim i opravdanim slučajevima preslike putnih karata, računi za smještaj i drugo, bez obzira na način podmirenja izdataka.

Dnevnice u zemlji

Dnevnice čine naknadu kojom se radniku nadoknađuju izdaci prehrane, pića i prijevoza u mjestu u kojem je radnik upućen na službeno putovanje. Dnevnice za službeno putovanje u zemlji isplaćuju se za putovanje iz mjesta u kojem je mjesto rada ili mjesto prebivališta /uobičajenog boavišta radnika koji se upućuje na službeno putovanje u drugo mjesto (u kojem nije njegovo prebivalište ili uobičajeno boravište) koje je udaljeno najmanje 30 km radi obavljanja poslova (vezanih uz radno mjesto radnika i djelatnost poslodavca) koji su navedeni u nalogu za službeno putovanje.

Dnevnica za službeni put u tuzemstvu iznosi 200,00 kn za službeno putovanje koje traje više od 12 sati dnevno (puna dnevnica), odnosno 100,00 kn za službeni put koji traje više od 8 sati, a manje od 12 sati dnevno (pola dnevnice).

Nadalje, ako je na službenom putovanju na teret poslodavca osiguran jedan obrok (ručak ili večera) neoporezivi iznos dnevnice u zemlji koji se isplaćuje u novcu umanjuje se za 30%, a ukoliko su osigurana dva obroka (ručak i večera) dnevnica se umanjuje za 60%.

OPIS IZNOS OSIGURAN JE JEDAN OBROK (na teret poslodavca) OSIGURANA SU DVA OBROKA (na teret poslodavca)
Dnevnica za službeni put dulji od 12 sati 200,00 kn 140,00 kn 80,00 kn
Dnevnica za službeni put u trajanju od najmanje 8 do 12 sati 100,00 kn 70,00 kn 40,00 kn

Ukoliko poslodavac isplati radniku dnevnicu u višem iznosu (ako je tako propisano kolektivnimugovorom, ugovorom o radu ili pravilnikom o radu, odnosno ako poslodavac ne umanji dnevnicu u slučaju osiguranog obroka), razlika iznad propisanog neoporezivog iznosa čini plaću radnika. Napominjemo da se , kod boravka na službenom putovanju i trajanju od više dana kada radnik ima osigurano noćenje, doručak koji je uračunat u cijenu noćenja ne smatra osiguranim obrokom (već isti čini trošak noćenja).

Troškovi prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen na službeno putovanje, nadoknađuju se iz dnevnice, pa se primjerice karta za tramvaj , taksi i sl. (u mjestu službenog puta) ne priznaje kao izdatak prijevoza službenog puta.

Kada radnik putuje sredstvima javnog prijevoza (autobus, vlak, avion, brod i sl.), poslodavac radniku kao trošak prijevoza prizunaje iznos prijevozne karte i ostale posebno plaćene troškove (primjerice prijevoz prtljage autobusom, taksu u zračnoj luci ili kolodvoru, rezervaciju mjesta i td).

Za korištenje vlstitog (privatnog) osobnog automobila kod službenog puta može se isplatiti 2,00 kn po prijeđenom kilometru (do dolaska u mjesto u koje je radnik upućen na službeni put, kao i kod odlaska iz istog mjesta). Bitno je na putnom nalogu navesti da se odobrava upotreba privatnog automobila za službeni put.

Radniku se kod prijevoza vlstitim osobnim automobilom, nadoknađuju i izdaci nastali tijekom službenog puta za cestarinu, tunelarinu, mostarinu i sl.

Kada radnik za službeno putovanje koristi službeni osobni automobil, poslodavac mu nadoknađuje sve troškove koji nastaju tijekom putovanja automobilom (prema priloženim računima za gorivo, cestarinu, tunelarinu, mostarinu i sl.), uključivo i troškove parkiranja (kod kojeg se kao vjerodostojni mogu prihvatiti računi za parkiranje dobiveni iz naplatnih uređaja ili plaćeni na neki drugi način (npr, na recepciji hotela i sl.).

U obrascu JOPPD se za službena putovanja u tuzemstvu iskazuju:

  • dnevnice
  • korištenje privatnog automobila u službene svrhe (do 2,00 kn po prijeđenom kilometru, prema čl. 7. st. 2. t. 31.PravDoh).

Na str. B obrasca JOPPD, pod 15.1 “Oznaka neoporezivog primitka koriste se sljedeće oznake:

17 - Dnevnice za službena putovanja i naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, do propisanog iznosa isplaćene po osnovi službenih putovanja

Oznaka 18 - (Naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, do propisanog iznosa) koristi “samo” u slučajevima kada se privatni automobil koristi u službene svrhe bez putnog naloga (kod tzv loko vožnje).

Izdaci za prijevoz i smještaj na službenom putu se NE iskazuju.

Isto tako se u obrazac JOPPD ne unose niti sljedeći izdaci koji mogu nastati na službenom putu:

  • trošak reprezentacije
  • trošak telefona, najma dvorane za sastanke,
  • trošak interneta, poštarine,
  • trošak cijepljenja, prtljage, zrakoplovnih pristojbi i sl.

Kada se iskazuju putni troškovi u obrascu JOPPD?

Dnevnice za službena putovanja kao i trošak korištenja privatnog automobila u službene svrhe iskazuju se na obrascu JOPPD samo ukoliko su stvarno ISPLAĆENI. Obrazac JOPPD dostavlja sena dan isplate dnevnica i/ili troška korištenja privatnog automobila u službene svrhe ili do 15. u mjesecu za sve isplate (prema konačnom obračunu putnog naloga) koje su isplaćene tijekom prethodnog mjeseca po istoj osnovi po pojedinom poreznom obvezniku (ako ti primici već nisu iskazani na dan isplate, čl. 79.st. 6 i7. PravDoh). Napominjemo, u slučaju da je poslodavac radniku isplatio akontaciju dnevnice i/ili troška privatnog automobila, za iste se NE predaje obrazac JOPPD (budući službeni put još nije izvršen, pa akontacija ustvari čini potraživanje od radnika, op.a.). Obrazac JOPPD će se u takvom slučaju predati tek po konačnom obračunu putnog naloga i to do 15. u mjesecu iza mjeseca konačnog obračuna.

Isplata dnevnice i drugih troškova službenog putovanja obrtnicima

Obrtnici, osobe koje obavljaju djelatnost slobodnih zanimanja te osobe koje obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva (čl.29.ZakDoh) mogu u troškove priznati sve trokove službenog putovanja koje učine oni osobno i to pod istim uvjetima (visini i na način) koji su propisani po osnovi nesamostalnog rada, tj. pod kojima ih poslodavci isplaćuju svojim radnicima (prema čl. 7. PravDoh).

Ukoliko si navedeni poduzetnici isplate naknade za troškove službenog puta iznad propisanih iznosa, razlika se ne smatra porezno priznatim izdatkom, pa se niti ne knjiži u Knjizi primitaka i izdataka. Isto tako, nema zapreke da si i obrtnici koji su istovremeno zaposleni kod nekog poslodavca (tj. koji uz nesamostalni rad obavljaju obrt ili dr. samostalnu djelatnost), priznaju u izdatke troškove službenog putovanja (do neoporezivog iznosa) koje su obavili za potrebe svog obrta, neovisno o tome što su zaposleni kod nekog poslodavca.

Izvor: Časopis Računovodstvo i porezi 09/2021

sluzbena_putovanja_radnika_u_zemlji.txt · Last modified: 2022/05/18 11:54 by gasparovic