User Tools

Site Tools


razne_vrste_ortastva

Razne vrste ortaštva


Moram priznati da se ne događa često da me na konzultacijama budući mali poduzetnici pitaju o dostupnim načinima ortaštva, iako u knjigovodstvenom servisu pratimo velik broj takvih. Naime, najčešće su u supoduzetništvu bračni partneri, koji niti ne doživljavaju svoje udruživanje kao ortakluk, nego samo prenose svoje privatne odnose na poslovni plan.

Pravi ortakluk, dviju ili više fizičkih osoba koje nisu povezane rodbinskim vezama, obično najčešće završi u jednoj od dviju krajnosti: izrazitoj uspješnosti ili brzom krahu. Čini mi se i logičnim da se brzo razvrgne ono što ne daje rezultate kakvi su očekivani. Kao i u svemu ostalome, razlike su temeljene na tome hoće li se poslovanje odvijati putem registriranja gospodarske djelatnosti na fizičke osobe, ili će se udruživanjem kapitala osnovati nova pravna osoba, tj. poduzeće.

Ako se više fizičkih osoba udruži, tada to čine putem zajedničkog obrta. Na takav će se obrt u svemu primjenjivati ostala pravila i porezni propisi predviđeni za fizičke osobe, o kojima u ovoj rubrici pišemo. Kao OIB, tj. porezni broj obrta, koristit će se OIB samo jednog od ortaka, i zajednički obrt neće dobiti neki novi OIB. Čiji će se broj koristiti određuju sami ortaci, a ako oni to ne urede ugovorom i ne izjasne se na drugi način, poreznici će upotrijebiti OIB onog ortaka koji je prvi po abecednom redu.

Za sudionike zajedničkog obrta bit će lako pojmiti sva daljnja pravila, ako na početku shvate da su svi ortaci činom registriranja zajedničkog obrta postali obrtnici, i sva se porezna pravila odnose na svakog od njih.

Žele li paušalno oporezivanje, svi ortaci moraju zadovoljavati propisane uvjete. Primjerice, ako je jedan od njih u sustavu PDV-a, tada zajednički obrt neće moći biti paušalno oporezovan. Doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje plaćaju svi ortaci, pa će tako oni koji nisu nigdje zaposleni plaćati drugačije iznose od onih koji jesu, kao što smo to već ovdje više puta pisali. Za zajednički obrt vode se jedinstvene poslovne knjige, a utvrđeni dohodak se raspoređuje na ortake sukladno njihovom ugovoru, te se za svakog od njih utvrđuje porezna obveza. Žele li ortaci osnovati poduzeće, tada će omjer sudjelovanja u temeljnom kapitalu odrediti i kasniji omjer sudjelovanja u ostvarenom dobitku. Ponovo ću podsjetiti da direktor nije ortak, osim ako istovremeno nije i osnivač.

Broj ortaka koji je osnovao poduzeće apsolutno nikako ne utječe na primjenu poreznih pravila na to poduzeće. Poduzeće je jedino dužno prijaviti svaku poreznu povezanost poreznoj upravi, i to: sa drugim poduzećima putem posebnog obrasca, a sa fizičkim osobama odvojenim praćenjem svakog poslovnog događaja i izvještavanjem po isteku godine - što je novost uvedena ove godine. Vjerojatno se sjećate kad smo pisali kako morate izvijestiti poreznike kad kupite spajalicu od porezno povezane osobe, i to do četvrtog stupnja srodstva u pravoj liniji… Ortaka kod osnivanja jednostavnog d.o.o. može biti najviše tri, a za direktora će moći imenovati samo jednu osobu (nekog od njih, ili različitu osobu).

Kod osnivanja d.o.o. nema ograničenja niti u broju osnivača, niti u broju direktora. Osnivači poduzeća ne odgovaraju za njegovo poslovanje, već ta zadaće pripada samo odgovornim osobama, tj. direktorima. S druge strane, dobit pripada samo osnivačima, a ne i direktorima, ako nisu i osnivači. Stoga, kad vas prijatelj pozove u ortaštvo osnivanjem poduzeća, dobro pazite koju vam je ulogu namijenio! Nagledala sam se sasvim zgodnih situacija… Sretno!


Izvor: https://burza.com.hr/portal/razne-vrste-ortastva/11249
Actarius Grupa d.o.o., http://www.actarius.hr, info@actarius.hr

razne_vrste_ortastva.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)