User Tools

Site Tools


prekovremeni_sati_23.09.2013

Prekovremeni sati

Pitanje: Pitanje se odnosi na ograničenje prekovremenog rada. Radik je radio u 03/2013 32 sata prekovremeno 04/2013 16 05/2013 24 06/2013 24 07/2013 24 08/2013 16 Jesmo li dužni pozvati inspektora rada prema odredbama ZOR-a,a odnosi se na “…ukoliko bi prekovremeni rad određenog radnika trajao duže od četiri tjedna neprekidno ili više od dvanaest tjedana tijekom kalendarske godine,odnosno ako bi prekovremeni rad svih radnika poslodavca prelazio deset posto ukupnog radnog vremena u određenom mjesecu…..”? Molim Vas da mi objasnite kako se to računa.

Odgovor:

Najprije morate izračunati satnicu za sve radnike. Npr., imate četiri radnika i fond sati je 176 sati (za taj mjesec), što ukupno za sve radnike iznosi 704 sata, a ukupno je prekovremenih sati npr. 100 (za sve radnike), tada u roku 8 dana morate izvjestiti Državni inspektorat o prekovremenim satima. Ako je prekovremenih sati kao. npr. 16 (za kolovoz), a fond sati je 704 ne morate izvjestiti Državni inpektorat, jer do obveze izvještavanja dolazi ako imate prekovremenih više od 10% od ukupnog fonda sati, a to je u našem slučaju 70 sati.

Znači, ako radnici u kolovozu prekovremeno rade manje od 70 sati ne trebate obavijestiti Državni inspektorat. Nadalje, novelirana zakonska odredba koja se odnosi na prekovremeni rad, stupila je na snagu 26. lipnja 2013. i po njoj je sada ukinuto je mjesečno ograničenje broja prekovremenih sati te dopušteni limit prekovremenih sati i dalje ostaje: - 180 sati godišnje, - 8 sati tjedno. Prekovremeno radnik može raditi samo u slučaju: više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe. Poslodavac mora pismenim ili usmenim putem obavijestiti radnika o prekovremenom radu (čl.45.st. 1. ZOR-a).

Navedena odredba o izvještavanju inspekciji rada i dalje ostaje, pa po tome znači da radnik ne smije raditi dulje od 4 tjedna neprekidno ili više od 12 tjedana tijekom kalendarske godine, odnosno ako prekovremeni rad svih radnika određenog poslodavca prelazi 10% ukupnoga radnog vremena u određenom mjesecu, o prekovremenom radu mora se obavijestiti inspektor rada, i to u roku od 8 dana od dana nastupa neke od navedenih okolnosti. No, u slučaju da navedeni inspektor posumnja da prekovremeni rad štetno utječe na zdravlje, radnu sposobnost i sigurnost radnika, odredit će rok u kojemu poslodavac o tome mora pribaviti nalaz i mišljenje liječnika ovlaštenog posebnim propisom.

Sukladno odredbi čl. 148. st. 1. t. 4. ZR-a, postoji obveza obavješćivanja poslodavca koja se sastoji u tome da on mora pravodobno,istinito i cjelovito, najmanje svaka tri mjeseca obavijestiti radničko vijeće o obujmu i razlozima uvođenja prekovremenog rada. Ako to ne učini, tada poslodavac čini teži prekršaj, za koji je zaprijećena novčana kazna od 31.000,00 do 60.000,00 kn. Pretpostavljam da ste mali porezni obveznik i da nemate radničko vijeće. Nadalje, ne znamo da li imate zaposlenog tog radnika ili više njih isto tako ne znamo dali je radnik radio 4 tjedna neprekinuto u određenom mjesecu ili više od 12 tjedana godišnje jer za prijavu Inspektoratu vrijedi pravilo da je obavještavanje potrebno provesti u slučajevima kada je pojedini djelatnik obavljao prekovremeni rad dulje od 4 radna tjedna uzastopno, odnosno u slučajevima kad je, na nivou kalendarske godine, djelatnik radio prekovremeno dulje od 12 radnih tjedana, neovisno o tome je li djelatnik svojim prekovremenim radom dosegao maksimalno dopušteni prekovremeni rad.

Actarius Grupa d.o.o.

info@actarius.hr

Izvor: http://www.racunovodja.hr/prekovremeni-sati-uniqueidRCViWTptZHKKR9gb8ZvmpB5mQez9mkOF/?justlogged=1

prekovremeni_sati_23.09.2013.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)