potpora_za_ocuvanje_radnih_mjesta_u_zastitnim_radionicama_integrativnim_radionicama_i_radnim_jedinicama_za_zaposljavanje_osoba_s_invaliditetom_cija_je_djelatnost_pogodena_koronavirusom_covid_19

Potpora za očuvanje radnih mjesta u zaštitnim radionicama, integrativnim radionicama i radnim,jedinicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom čija je djelatnost pogođena Koronavirusom (COVID – 19)

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Potpora za očuvanje radnih mjesta u zaštitnim radionicama, integrativnim radionicama i radnim jedinicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom čija je djelatnost pogođena Koronavirusom (COVID – 19)

Cilj mjere

Očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca kojima je zbog posebne okolnosti uvjetovane Koronavirusom (COVID -19) narušena gospodarska aktivnost.

Ciljane skupine poslodavaca

Prihvatljivi poslodavci su zaštitne radionice, integrativne radionice i radne jedinice za zapošljavanje osoba s invaliditetom, neovisno o sektoru u kojem posluju. Prihvatljivi poslodavci su i zaštitne radionice, integrativne radionice i radne jedinice: - čiji su osnivači Republika Hrvatska, županije i jedinica lokalne samouprave - u kojima Republika Hrvatska, županije i jedinica lokalne samouprave imaju vlasničke udjele više od 25%.

Ciljane skupine radnika

Radnici zaposleni kod poslodavaca iz ciljane skupine poslodavaca odnosno svi osiguranici kod predmetnog poslodavca (bez obzira je li radnik na određeno ili neodređeno, radi li se o građanima RH, EU ili trećih zemalja, rade li u punom ili nepunom radnom vremenu ili imaju neki od statusa poput samohranog roditelja, hrvatskog branitelja i izaslanog radnika). Ciljana skupina radnika ne uključuje: - suvlasnike s više od 25% udjela, osnivače, članove uprave, direktore, prokuriste i sl. Navedeno se ne odnosi na poslodavce kod kojih je zaposleno do 10 radnika. - umirovljenike - strane radnike iz trećih zemalja kojima je prestala važiti dozvola za boravak i rad.

Visina potpore

- iznos od 4.000,00 kuna mjesečno po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu.

- 250 kuna doprinosa za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem

Važno:

• Ova potpora nema obilježja državne potpore male vrijednosti jer je sastavni dio gospodarskih mjera Vlade RH koje spadaju u očuvanje radnih mjesta u najugroženijim sektorima. Usmjerena je na poslodavce koji obavljaju gospodarsku djelatnost.

• Poslodavci koji koriste mjere HZZ-a i drugih davatelja, a kojima je opravdani trošak plaće, ne mogu istovremeno koristiti obje mjere. Zabrana kumulacije opravdanog troška iste namjere po različitim mjerama. Poslodavci mogu odabrati:

• Mirovanje ugovornih obveza po aktivnim ugovorima mjera APZ-a HZZ-a koji uključuju trošak plaće i koristiti ovu mjeru.

• Istekom razdoblja korištenja ove mjere nastavljaju u preostalom razdoblju koristiti mjeru APZ-a koju su prvotno stavili u mirovanje, na način koji će biti reguliran Aneksom ugovora.

• Za radnike zaposlene nakon 30. lipnja 2020. g. bez obzira na razlog zapošljavanja ne može se odobriti potpora.

• U potporu ulaze radnici koje je poslodavac naveo u trenutku podnošenja zahtjeva.

• Poslodavci koji nisu isplatili plaću/e za lipanj 2020.g., ne mogu koristiti mjeru.

• Poslodavci kojima je inspekcijskim nadzorom utvrđeno kršenje Odluke Vlade Republike Hrvatske o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode ne mogu koristiti potporu.

• Tvrtke u likvidaciji ili stečaju mogu koristiti ovu mjeru ukoliko imaju zaposlenih i podmiruju svoje obveze.

• Svi poslodavci koji su registrirali djelatnost i izvršili prijavu u sustav osiguranika HZMO-a do 29.02.2020. godine mogu koristiti mjeru

Način odabira korisnika

Javni poziv

Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene zaključno s danom 10. kolovoza 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za razdoblje od srpnja do prosinca 2020. godine.

Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene zaključno s danom 31. kolovoza 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za razdoblje od kolovoza do prosinca 2020. godine.

Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene zaključno s danom 30. rujna 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za razdoblje od rujna do prosinca 2020. godine.

Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene zaključno s danom 31. listopada 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za razdoblje od listopada do prosinca 2020. godine.

Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene zaključno s danom 30. studenoga 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za razdoblje od studenoga do prosinca 2020. godine.

Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene zaključno s danom 31. prosinca 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za prosinac 2020. godine.

Kriteriji

Poslodavci trebaju dokazati da su u mjesecu koji prethodi mjesecu za koji se traži potpora imali pad prometa/prihoda za najmanje 50% u odnosu na isti mjesec prethodne godine i to temeljem predaje PDV obrasca Poreznoj upravi:

- za lipanj 2020. godine i lipanj 2019. godine za dobivanje potpore za srpanj 2020.

- za srpanj 2020. godine i srpanj 2019. godine za dobivanje potpore za kolovoz 2020.

- za kolovoz 2020. godine i kolovoz 2019. godine za dobivanje potpore za rujan 2020.

- za rujan 2020. godine i rujan 2019. godine za dobivanje potpore za listopad 2020.

- za listopad 2020. godine i listopad 2019. godine za dobivanje potpore za studeni 2020.

- za studeni 2020. godine i studeni 2019. godine za dobivanje potporeza prosinac 2020.

Tromjesečni obveznici PDV-a dokazuju pad prometa/prihoda od 50% u drugom, trećem ili četvrtom tromjesečju 2020. godine u odnosu na drugo, treće ili četvrto tromjesečje 2019. godine.

Ako poslodavac posluje kraće od 12 mjeseci treba dokazati pad prometa/prihoda za najmanje 50% u mjesecu koji prethodi mjesecu za koji se traži potpora u odnosu na veljaču 2020. godine temeljem predaje PDV obrasca za taj mjesec i veljaču 2020.g. Poreznoj upravi, odnosno pad prometa/prihoda od 50% u drugom, trećem ili četvrtom tromjesečju 2020. godine u odnosu na prvo tromjesečje 2020. godine. Porezna uprava će temeljem dostavljenog PDV obrasca, a na zahtjev Hrvatskog zavoda za zapošljavanje dostaviti podatak o stvarnom postotku pada prihoda za promatrano razdoblje.

Ukoliko je postotak pada prometa/prihoda najmanje 50% u zaštitnim radionicama, integrativnim radionicama i radnim jedinicama, uz zadovoljavanje ostalih uvjeta može se odobriti potpora.

Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a, kao i poslodavci – radne jedinice dokazuju pad prihoda na temelju tablice pada prihoda.

Zavod u svrhu dokazivanja opravdanosti potpore za očuvanje radnih mjesta kada iz dostavljene dokumentacije nije vidljiva opravdanost može zatražiti i drugu dokumentaciju.

Dokumentacija dostupna na web stranici Zavoda koju popunjava i dostavlja Poslodavac

- Obrazac Zahtjeva s pripadajućim tablicama, standardizirani je obrazac dostupan na internetskoj stranici Zavoda ili na stranici www.mjere.hr. - Izjava o točnosti podataka i razloga za korištenje potpore. Zahtjev se predaje putem on line aplikacije na web adresi mjera-orm.hzz.hr.

Obveze poslodavca

- Odmah ili najkasnije u roku od 8 dana obavijestiti Zavod ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu s pojedinim radnikom s točnim datumom i razlogom otkaza.

- Za opravdano otkazane ugovore o radu, što uključuje istek ugovora na određeno, kada radnik otkazuje ugovor o radu, osobno uvjetovani otkaz, odlazak radnika u mirovinu i otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika, poslodavac ostvaruje pravo na isplatu prema danima koje je osoba odradila u mjesecu otkaza. - Ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu krivnjom poslodavca, isti ne ostvaruje pravo na isplatu za radnika kojem je otkazan ugovor za odrađeni mjesec ili dane u mjesecu koji dospijevaju za isplatu.

Poslodavac se obvezuje Zavodu dostaviti dokaze o isplaćenoj plaći: - za mjesec srpanj 2020. godine najkasnije do 5. rujna 2020. godine - za mjesec kolovoz najkasnije do 5. listopada 2020. godine - za mjesec rujan najkasnije do 5. studenoga 2020. godine - za mjesec listopad najkasnije do 5. prosinca 2020. godine - za mjesec studeni najkasnije do 5. siječnja 2021. godine - za mjesec prosinac najkasnije do 5. veljače 2021. godine.

Pod dokazom o isplaćenoj plaći smatra se financijski dokument iz kojeg je razvidno da je izvršena obveza isplate plaće (Izvod s poslovnog računa), oznaka Izvješća o primicima, porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja (Obrazac JOPPD) i OIB svakog radnika za kojeg je isplaćena Potpora za svaki mjesec isplate plaće.

Poslodavac koji je tražio potporu bit će u obvezi vratiti potporu, ako od trenutka dobivanja potpore pa zaključno s 31. prosincem 2021. godine postupi na jedan od slijedećih načina:

1. isplati dividendu ili udjel u dobiti ili druge istovjetne primitke koji se smatraju raspodjelom dobiti bilo kojega poreznog razdoblja;

2. ako vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele dodijeli članovima uprave i/ili izvršnim direktorima i/ili prokuristima i/ili drugim osobama koje su ovlaštene da vode cijelo ili dio njegovog poduzeća;

3. dodijeli pravo osobama iz točke 2. na opcijsku kupnju dionica ili bilo koje drugo pravo koje se temelji na vrijednosti vlastitih dionica;

4. isplati osobama iz točke 2. bilo koji iznos kao što su: bonus za postignute rezultate, nagrada za radne rezultate iznad neoporezivog iznosa propisanog propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka i ostale slične primitke koji se oporezuju kao dohodak od nesamostalnog rada ili drugi dohodak, sukladno propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka;

5. stekne vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele

Obveze Zavoda

  • - Zaprimiti i obraditi zahtjev korisnika u roku od 10 dana od dana zaprimanja cjelokupne dokumentacije
  • - Obavijestiti korisnika o odobrenom zahtjevu i potpisati ugovor o dodjeli sredstava
  • - Osigurati redovitu isplatu sredstava - Prije isplate sredstava provjeriti statuse radnika za koje se isplaćuje potpora
  • - Prije isplate provjeriti solventnost poslodavca - Prije isplate provjeriti pad prometa/prihoda od najmanje 50% temeljem PDV obrasca ili drugih zakonskih dokumenata
  • - Obavljati redovitu kontrolu broja radnika u razdoblju ugovorne obveze

Poslodavac može uputi prigovor na dostavljenu obavijest o ocjeni Zahtjeva u roku 8 dana od dana zaprimanja obavijesti. Prigovor se upućuje na Hrvatski zavod za zapošljavanje, Središnji ured, Odjel mjera aktivne politike zapošljavanja, Savska cesta 64, Zagreb. Središnji ured je u obvezi u roku 10 dana odgovoriti na prigovor. Isplate sredstava Do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec

potpora_za_ocuvanje_radnih_mjesta_u_zastitnim_radionicama_integrativnim_radionicama_i_radnim_jedinicama_za_zaposljavanje_osoba_s_invaliditetom_cija_je_djelatnost_pogodena_koronavirusom_covid_19.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)