Pitanje transakcija s povezanim osobama (strankama) uvijek je pod povećalom poreznih vlasti i spada u visoke porezne rizike za poslovne subjekte. Posljednjim izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dobit propisana je obveza sastavljanja Izvješća o poslovnim događajima s povezanim osobama ako je tijekom poreznog razdoblja porezni obveznik imao transakcije s povezanim osobama.
Izvještavanje će se po prvi put obaviti uz Prijavu poreza na dobit za 2016. godinu, na posebno propisanom Obrascu PDIPO, stoga se poreznim obveznicima sugerira da u svojim poslovnim evidencijama tijekom 2016. godine osiguraju evidencije prema kojima će se navedeno Izvješće moći sastaviti, odnosno Porezna uprava izvještavati.
Iz Obrasca PDIPO Porezna uprava će imati uvid o načinu financiranja poreznih obveznika te o tome koliko se prihoda i rashoda stvara između povezanih osoba rezidenata i nerezidenata u odnosu na transakcije na tržištu.
Sadržaj obrasca PDIPO propisan je u čl. 47.b Pravilnika o porezu na dobit, a sastoji se od četiri dijela:
I.1. Obveze prema povezanim osobama po osnovi primljenih zajmova i kredita
I.2. Potraživanja od povezanih osoba po osnovi danih zajmova i kredita.
II.1. Obveze prema povezanim osobama po osnovi nabave roba i usluga.
II.2. Potraživanja od povezanih osoba po osnovi isporuke roba i usluga.
S aspekta poreznih propisa, Opći porezni zakon i Zakon o porezu na dobit definiraju povezane osobe.
U čl. 41 Općeg poreznog zakona navedena su tri uvjeta od kojih je dovoljno ispunjenje najmanje jednog uvjeta da bi se osobe smatrale povezanim.
Važno je napomenuti da su ugovori i poslovni odnosi između povezanih osoba porezno priznati samo onda ako bi i druge osobe koje nisu u takvom međusobnom odnosu pod istim ili sličnim okolnostima utvrdile takve ugovorne uvjete ili uspostavile takve poslovne odnose. (čl. 41. st. 3. Općeg poreznog zakona).
S aspekta Zakona o porezu na dobit, povezane osobe opisane su u čl. 13. st. 2. navedenog Zakona: “Povezane osobe su osobe kod kojih jedna osoba sudjeluje izravno ili neizravno u upravi, nadzoru ili kapitalu druge osobe, ili iste osobe sudjeluju izravno ili neizravno u upravi, nadzoru ili kapitalu društva”.
U čl. 13. st. 1. Zakona o porezu na dobit propisano je ako se između povezanih osoba u njihovim poslovnim odnosima ugovore takve cijene ili drugi uvjeti koji se razlikuju od cijena ili drugih uvjeta koji bi se ugovorili između nepovezanih osoba, tada se sva dobit u svoti u kojoj bi bila ostvarena, kad bi se radilo o odnosima između nepovezanih osoba, uključuje u poreznu osnovicu povezanih osoba.
Za poslovne subjekte koji imaju poslovne odnose s povezanim osobama iz inozemstva ili s poslovnim subjektima u tuzemstvu, a koja se nalaze u povlaštenom poreznom položaju (područja od posebne državne skrbi ili npr. subjekti “gubitaši”), navedene odredbe još jednom u prvi plan stavljaju potrebu izrade Elaborata o transfernim cijenama (cijenama koje se zaračunavaju u transakcijama između povezanih osoba), kako bi se smanjio porezni rizik branjenja transfernih cijena u odnosu na tržišne cijene primljenih ili isporučenih roba ili usluga koje bi se realizirale u odnosima između nepovezanih strana, odnosno otklanjanja sumnje na alokaciju dobiti s tržišta viših poreznih opterećenja na tržišta s nižim poreznim opterećenjima te na taj način plaćanja manjih poreznih obveza i ostvarivanja poreznih ušteda.
Izvor: https://burza.com.hr/portal/poslovni-dogadjaji-s-povezanim-osobama/11025
Actarius Grupa d.o.o., http://www.actarius.hr, info@actarius.hr