Plaćanje poreza na dohodak za radnike u inozemstvu:
Sve one osobe koje žive i rade vani, ali su ostali hrvatski porezni rezidenti imaju obvezu prijave dohotka iz inozemstva. Obvezu prijave dohotka iz inozemstva imaju i svi hrvatski porezni rezidenti, uključujući one osobe koje žive i rade u Hrvatskoj, koji iz inozemstva primaju dohodak od npr. iznajmljivanja nekretnine ili kapitala (dividende, kamate i slično).
O statusu rezidenta odlučuje se na temelju prebivališta, a domaći propisi između ostalog navode da čovjek ima prebivalište tamo gdje mu je prebivalište obitelji, dakle supruga, djeca ili izvanbračni partner. Ako ste u inozemstvo preselili s obitelji i tamo stekli prebivalište, smatrate se poreznim nerezidentom čak i ako u Hrvatskoj posjedujete nekretnine te u njoj također imate prebivalište prijavljeno na MUP-u. Ovo se događa zato što Porezna uprava pojam prebivališta tumači drugačije od MUP-a pa je moguće biti prijavljen u Hrvatskoj, ali svejedno biti nerezident. Također, samci koji imaju prebivalište i u Hrvatskoj i u inozemstvu smatra se da imaju prebivalište tamo gdje se pretežno zadržavaju ili od kuda pretežno odlaze na rad ili obavljanje djelatnosti.
Kao rezident koji je ostvario primanja u inozemstvu možete biti oporezivani porezom na dohodak koji se plaća na sve vrste dohotka pa tako to uključuje dohodak od nesamostalnog rada, dohodak od samostalne djelatnosti, dohodak od kapitala poput kamate na štednju, kapitalne dobiti, dividende i slično. Osim toga, uključen je i dohodak od imovine i imovinskih prava kao i drugi dohodak.
Porez na dohodak ostvaren u iznozemstvu računa se na isti način kao i na dohodak zarađen radom u Hrvatskoj, s iznimkom da ovisno o odredbama Ugovora (ako ga imamo) neke vrste dohotka mogu biti izuzete od oporezivanja u Hrvatskoj što znači da se na dohodak za koji je propisano izuzimanje ne obračunava porez u Hrvatskoj.
Za Njemačku, Norvešku, Francusku, Litvu, Švedsku, Belgiju i Estonija vrijedi izuzimanje naplate poreza na inozemni dohodak.