User Tools

Site Tools


obrtnicke_regule-porezni_propisi_i_nacin_vodenja_poslovnih_knjiga

Obrtničke regule-porezni propisi i način vođenja poslovnih knjiga

Poznavanje poreznog sustava Republike Hrvatske iznimno je bitno pa obrtnicima preporučujemo da se prije otvaranja obrta konzultiraju sa savjetodavnom službom Hrvatske obrtničke komore ili Udruženjem obrtnika. Porezni sustav RH odredio je pripadnost određenim proračunima, a razlikujemo državne, županijske i općinske poreze. Evo kratkog pregleda…

Poznavanje poreznog sustava Republike Hrvatske iznimno je bitno pa obrtnicima preporučujemo da se prije otvaranja obrta konzultiraju sa savjetodavnom službom Hrvatske obrtničke komore ili Udruženjem obrtnika.

Porezni sustav

Porezni sustav RH odredio je pripadnost određenim proračunima, a navest ćemo najznačajnije.

1) Državni porezi:

- porez na dodanu vrijednost (u sustav poreza na dodanu vrijednost možete ući ako to želite i zatražite od porezne uprave ili ako ste u prethodnom razdoblju imali više od 85.000 kuna vrijednosti isporuke ili pružene usluge) - porez na dohodak - porez na dobit - porez na promet nekretnina.

2) Županijski porezi:

- porez na automate za zabavu (ugostitelji ne smiju rabiti automat bez porezne markice) - porez na cestovna motorna vozila (porez se ne plaća na vozila koja se rabe u ostvarivanju dohotka, npr. taksije) - porez na plovila.

3) Gradski ili općinski porezi:

- prirez porezu na dohodak - porez na potrošnju (plaćaju ga ugostitelji na usluge posluživanja pića u ugostiteljskim objektima) - porez na tvrtku ili naziv - porez na uporabu javnih površina (npr. ugostitelji na ljetne terase).

Koje poslovne knjige i evidencije morate voditi?

Zakonom o porezu na dohodak propisano je koje poslovne knjige mora voditi obrtnik:

- knjiga dugotrajne imovine (upisuje se sva imovina koja traje dulje od jedne godine i vrijedi više od 2000 kn) - knjiga primitaka i izdataka - knjiga obveza i tražbina - knjiga dnevnog prometa - evidencija utroška materijala.

Obrtnik može voditi poslovne knjige sam, a može to povjeriti i knjigovodstvenom servisu. Kada počne obavljati djelatnost, dužan je poreznoj upravi prijaviti tko mu vodi poslovne knjige (čini li to sam ili je taj posao preuzeo knjigovodstveni servis).

Na temelju poslovnih knjiga i porezne prijave obrtnik prijavljuje porez na dohodak.

O kojim davanjima također morate voditi računa?

a) spomenička renta (prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, svi gradovi dužni su odrediti spomeničke cjeline ili kulturna dobra)

b) članarine turističkim zajednicama (plaćanje je obavezno za određene skupine gospodarskih djelatnosti)

http://www.profitiraj.hr/obrtnici/porezni-propisi-i-nacin-vodenja-poslovnih-knjiga/

obrtnicke_regule-porezni_propisi_i_nacin_vodenja_poslovnih_knjiga.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)