User Tools

Site Tools


obracun_tecajnih_razlika

Obračun tečajnih razlika

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Pozitivne i negativne tečajne razlike posljedica su promjena valutnih tečajeva. Pozitivne tečajne razlike predstavljaju prihode u skupini 77 – Financijski prihodi, a negativne tečajne razlike predstavljaju troškove u skupini 47 – Financijski troškovi. Obračun pozitivnih i negativnih tečajnih razlika može značajno utjecati na ukupne prihode i troškove poslovanja, što za posljedicu ima utjecaj na ukupno ostvareni financijski rezultat.

Transakcije u stranoj valuti početno se priznaju u funkcionalnoj valuti, primjenom spot tečaja između funkcionalne i strane valute važećeg na datum transakcije. Kod naknadnog izvještavanja transakcija u stranoj valuti na datum balance, potrebno je voditi računa o tome da li se radi o monetarnoj ili nemonetarnoj stavci. Osnovna karakteristika monetarne stavke je pravo na primitak ili obveza isporuke fiksnog ili utvrdivog broja jedinica valute, dok kod nemonetarne stavke to pravo ili obveza ne postoje.

Prema tome, s obzirom na vrstu stavke, na svaki datum bilance potrebno je izvršiti naknadno vrednovanje, odnosno prevođenje transakcija u stranoj valuti u funkcionalnu valutu i to primjenom sljedećih tečajeva:

monetarne stavke - iskazati primjenom zaključnog tečaja (tečaj na datum bilance);

nemonetarne stavke:

vrednovane po trošku nabave - iskazati primjenom tečaja strane valute na datum transakcije,

vrednovane po fer vrijednosti - iskazati primjenom tečaja strane valute na datum određivanja fer vrijednosti.

Sukladno toč. 45. st. 3. Zakona o deviznom poslovanju (Nar. nov., br. 96/03 – 76/13) za iskazivanje potraživanja i obveza prema inozemstvu te za potrebe statistike, subjekt je obavezan primjenjivati srednji tečaj HNB-a za strana sredstva plaćanja koji je javno objavljen. U skladu s navedenim, na datum bilance monetarna imovina i obveze u stranoj valuti moraju se iskazati primjenom srednjeg tečaja HNB-a.

Nadalje, prema HSFI 16 – Rashodi (t. 16.37.) i prema MRS 21 – Učinci promjena tečajeva stranih valuta (t. 28), tečajne razlike nastale kao posljedica podmirivanja monetarnih stavki ili izvješćivanja o monetarnim stavkama po tečajevima različitim od tečajeva po kojima su bile početno evidentirane tijekom razdoblja ili predočene u prošlim financijskim izvješćima, priznaju se u računu dobiti ili gubitka kao prihodi ili rashodi razdoblja u kojem su nastali, osim kada se radi o ulaganju poduzetnika u inozemno poslovanje. Tečajne razlike proizašle iz monetarne stavke koja čini dio neto ulaganja poduzetnika u inozemno poslovanje treba se priznati u računu dobiti i gubitka u odvojenim financijskim izvještajima izvještajnog poduzetnika ili posebnim financijskim izvještajima inozemnog poduzetnika, ovisno o tome što je prikladnije. U financijskim izvještajima koji uključuju inozemno poslovanje (npr. konsolidirani financijski izvještaji kada inozemno poslovanje predstavlja podružnicu), takve tečajne razlike trebaju se početno priznati kao zasebna stavka kapitala i rezervi i priznati u računu dobiti i gubitka kod prodaje neto ulaganja (HSFI 16, t. 16.38. i MRS 21, t. 32).

Primjer knjiženja pozitivnih tečajnih razlika

Trgovačko društvo bavi se proizvodnjom suhomesnatih proizvoda. Kupcu iz Njemačke prodano je 500 kg proizvoda i ispostavljen račun koji glasi na iznos od 3.500,00 EUR-a (u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke 25.900,00 kn) s rokom dospijeća od 30 dana. Inozemni je kupac po dospijeću računa doznačio na devizni račun trgovačkog društva 3.500,00 EUR-a, što na dan plaćanja primjenom srednjeg tečaja HNB-a, iznosi 26.000,00 kn. Trgovačko je društvo ostvarilo pozitivnu tečajnu razliku zbog promjene tečaja, koja se knjiži na konto prihoda od pozitivnih tečajnih razlika. U slučaju da sva potraživanja na datum bilance nisu naplaćena, potrebno je obračunati tečajnu razliku na datum bilance po srednjem tečaju HNB-a na neplaćeni iznos potraživanja. Knjiženje pozitivnih tečajnih razlika kroz dnevnik:

Knjiženje pozitivnih tečajnih razlika kroz glavnu knjigu:

Primjer knjiženja negativnih tečajnih razlika Trgovačko društvo bavi se proizvodnjom obuće. Kupcu iz Austrije prodano je u prosincu 2017. godine 500 pari obuće i ispostavljen račun koji glasi na iznos od 30.000,00 EUR-a (u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke 222.000,00 kn) s rokom dospijeća od 30 dana. Inozemni kupac do datuma bilance (31.12.2017.) nije izvršio plaćanje. Na datum bilance, saldo neplaćenog potraživanja primjenom srednjeg tečaja HNB-a iznosi 221.800,00 kn. Trgovačko je društvo ostvarilo negativnu tečajnu razliku iz potraživanja zbog promjene tečaja u iznosu od 200,00 kn.

Knjiženje negativnih tečajnih razlika kroz dnevnik:

Knjiženje negativnih tečajnih razlika kroz glavnu knjigu:

Izvor: https://www.racunovodja.hr/33/obracun-tecajnih-razlika-uniqueidmRRWSbk196E4DjKFq6pChEFn9wJum6C4fxVhzXbB_do/?uri_view_type=5

obracun_tecajnih_razlika.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)