User Tools

Site Tools


obavljanje_djelatnosti_u_stambenom_prostoru_-_porezni_aspekt

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o . Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Obavljanje djelatnosti u stambenom prostoru - porezni aspekt

Učestalo se susrećemo sa situacijom da vlasnik trgovačkog društva nema poseban poslovni prostor u kojem obavlja registriranu djelatnost već mu za to služi vlastiti stambeni prostor. Nerijetko se događa da visina najamnine nije realno iskazana tj. manja je nego što je stvarna tržišna vrijednost najamnine.

Vlasnik stambenog prostora dužan je na iskazanu ugovorenu najamninu platiti porez na dohodak, a manji iznos najamnine rezultira manjom obvezom plaćanja poreza.

Poreznu obvezu utvrđuje Porezna uprava na temelju prijave vlasnika stana tj. najmodavca uz koju treba biti priložen ugovor o najmu sklopljen između najmodavca-vlasnika stana i trgovačkog društva-najmoprimca. Izuzetno je važno da se u ugovoru o najmu navede točno određena površina stana koja će se koristiti za djelatnost tvrtke.

U slučaju da je visina najamnine iskazna u nerealnom iznosu tada će Porezna uprava utvrditi tržišnu cijenu najamnine, a koja se utvrđuje sukladno zoni tj. području gdje se nekretnina nalazi. O tržišnim cijenama najamnine po metru kvadratnom postoji naputak ministra financija.

Što se tiče režijskih troškova koje će najmoprimac biti u obvezi plaćati, u poreznim propisima nema točno definiranog pravila kako utvrditi stvarnu visinu istih. U pravilu priznaju se samo oni režijski troškovi koji su u direktnoj vezi s ostvarenjem prihoda tvrtke.

Računi za režije ispostavljaju se za ukupnu kvadraturu stana, a najmoprimac je dužan sukladno korištenoj površini stana izvršiti razdiobu režijskih troškova putem specifikacije uz koju obvezno trebaju biti preslike originalnih računa za režijske troškove.

Tako iskazani režijski troškovi su porezno priznati za najmoprimca te u konačnici smanjuju osnovicu poreza na dobit. Isto tako i visina najamnine iz ugovora o najmu je porezno priznati trošak za najmoprimca.

Najmodavac je obveznik poreza na dohodak od imovine, a porez može plaćati prema rješenju Porezne uprave ili prema utvrđivanju dohotka temeljem poslovnih knjiga. Uglavnom najmodavci plaćaju porez na temelju rješenja Porezne uprave.

Bitno je naglasiti da Porezna uprava razrezuje porez temeljem prijavljene tržišne visine najamnine od koje se najmoprimcu priznaje 30% paušalnih izdataka. Iznos dobiven oduzimanjem paušalnog izdatka od ukupne najamnine je dohodak najmoprimca.

Dohodak najmoprimca je ujedno i osnovica za obračun poreza na dohodak od imovine. Prema važećim propisima stopa poreza na dohodak od imovine je 15%. Na obračunati porez treba obračunati i prirez prema važećoj stopi.

Tako obračunati i uplaćeni porez predstavlja konačni obračun poreza i najmodavac nije u obvezi na kraju godine podnositi godišnju prijavu poreza na dohodak.

No, ukoliko najmodavac ipak na kraju godine želi iz nekih drugih razloga podnijeti prijavu poreza na dohodak tada je dužan u poreznu prijavu uvrstiti i dohodak od imovine.

Ovdje je važno naglasiti da u tom slučaju može nastupiti nepovoljni izračun za najmodavca iz razloga što taj dohodak od imovine u kumulativnom obračunu sa ostalim dohocima može biti oporezovan po višim poreznim stopama. To je u konačnici nepovoljno za najmodavca jer se nerijetko događa da očekuje povrat poreza, a zbog kumulativnog obračuna poreza na dohodak stvori obvezu plaćanja poreza.

Izvor: http://www.orkis.hr/obavljanje-djelatnosti-u-stambenom-prostoru----porezni-aspekt-748.aspx

obavljanje_djelatnosti_u_stambenom_prostoru_-_porezni_aspekt.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)