User Tools

Site Tools


novi_zakon_o_porezu_na_dodanu_vrijednost_05.04.2013

Novi Zakon o porezu na dodanu vrijednost

Ulaskom Hrvatske u EU na snagu stupa i novi Zakon o PDV-u koji je nedavno podigao buru u javnosti. Iako još nije objavljen Pravilnik o PDV-u koji bi trebao preciznije i detaljnije definirati sve buduće promjene, indikativno možemo zaključiti da su najznačajnije promjene koje donosimo u nastavku.

Isporuke unutar EU

Mišljenja smo da se u ovom dijelu događaju najznačajnije promjene, jer će se isporuke dobara i usluga unutar Europske Unije ostvarivati na svakodnevnoj bazi. Nova izmjena će se odnositi na sva društva koja posluju (neovisno o tome da li prodaju ili nabavljaju) sa društvima ili fizičkim osobama na području EU.

Kada razmatramo oporezivanja isporuka unutar EU-a, trebamo razlikovati isporuke pravnim osobama (B2B) od isporuka fizičkim osobama (B2C), jer će mjesto oporezivanja ovisiti upravo o tome tko je primatelj isporuke (tj. da li se isporuka vrši pravnoj ili fizičkoj osobi).

Danom stupanja u EU generalno pravilo za mjesto oporezivanja u isporukama B2B će biti mjesto sjedišta društva primatelja (stjecatelja), te se obračunava stopa PDV-a koja se primjenjuje u zemlji članici primatelja. Navedeno konkretno znači da ukoliko hrvatsko društvo prodaje robu društvu čije je sjedište u Austriji i koje je porezni obveznik, u tom slučaju neće morati obračunati hrvatski PDV na tu isporuku, već će austrijsko društvo biti dužno samozaračunati austrijski PDV na primljena dobra. Isti postulati će vrijediti i kada će hrvatsko društvo nabavljati dobra od društva iz EU. U tom slučaju tuzemno društvo će samozaračunti PDV na primljena dobra u visini propisane zakonske stope.

Napominjem da je ovo generalno pravilo te da postoji velik broj iznimki, ali zbog velikog broja iznimki koji će se primjenjivati samo na specifične isporuke (kao što su isporuke putničkih agencija i slično), smatramo da je iste potrebno razmatrati od slučaja do slučaja. Prilikom isporuke kupcu fizičkoj osobi koja se nalazi u EU (B2C načelo), generalno pravilo će biti da je mjesto oporezivanja mjesto sjedišta društva isporučitelja. To u pravilu znači da, kada će hrvatsko društvo isporuči dobra kupcu fizičkoj osobi (koja nije porezni obveznik) na području EU, morat će mu obračunati hrvatski PDV.

Prag isporuka (tzv. „distance selling“ načelo) Novina kod transakcija fizičkim osobama na prostorima druge države članice je prag isporuka. Prema Prijedlogu Zakona o PDV-u ovaj prag isporuka će u RH iznositi 270.000 kn. Ovaj prag, primjerice, definira da ukoliko vrijedost isporuka inozemnog isporučitelja kupcima fizičkim osobama u RH prijeđe iznos od 270.000 HRK, strani isporučitelj će se morati registrirati u Republici Hrvatskoj za potrebe PDV. Alternativno, inozemna društva mogu odustati od praga i odmah se dobrovoljno registrati u Hrvatskoj za potrebe PDV-a.

S druge strane, potrebno je razumjeti da hrvatsko društvo koje obavlja oporezive isporuke fizičkim osobama na prostorima EU, također treba pratiti prag isporuka u pojedinoj EU članici (npr. za Sloveniju prag isporuka iznosi € 35.000 godišnje). Kada hrvatsko društvo isporuči fizičkim osobama na teritoriju EU iznos veći od praga isporuke, ima dužnost registrirati se u sustav PDV-a zemlje članice gdje vrši takve isporuke.

Izvoz

Vezano za izvoz, u Prijedlogu Zakona nisu propisane značajnije promjene, osim što se izvozom smatra isporuka izvan teritorija EU, te su izvozne isporuke dobara i dalje oslobođene od obračuna PDV-a. Isporuke među EU članicama se smatraju domicilnim isporukama, kao što je trenutno slučaj sa teritorijem RH.

Prag stjecanja

Osim spomenutog praga isporuke, u Prijedlogu Zakona o PDV-u je uveden i prag stjecanja koji iznosi 77.000 kn godišnje.

Ovaj prag je primjenjiv za poduzetnike koji nisu obveznici PDV-a (mali poduzetnici, oni koji obavljaju samo neoporezive isporuke i drugi) kako bi se održalo načelo B2B koje smo opisivali ranije. Naime, društva koja nisu porezni obveznici se moraju registrirati u sustav PDV-a u RH za potrebe PDV, kada njihova stjecanja na području EU prijeđu navedeni prag. U takvim situacijama, isporuka u zemlji sjedišta isporučitelja će biti oslobođena PDV-a, a poduzetnici će biti dužni sami obračunati PDV po hrvatskim stopama, no i dalje bez prava na odbitak pretporeza.

Priznavanje pretporeza

Trenutnim zakonskim propisima definirano je da obveznik PDV-a ima pravo na odbitak pretporeza kada su ispunjenja dva uvjeta, odnosno kada je primljen račun i obavljena isporuka. Obveza za PDV nastaje ili izdavanjem računa ili istekom razdoblja u kojem je isporučeno dobro ili obavljena usluga, neovisno o tome da li je izdana faktura.

Sukladno novom Prijedlogu Zakona o PDV-u, čini se da će se pretporez moći priznati u trenutku nastanka obveze kod isporučitelja, te neće biti potrebno kumulativno zadovoljiti oba ranije navedena uvjeta. Međutim, da bi bili sigurni za navedeno, potrebno je pričekati Pravilnik o PDV-u kojega treba donijeti Ministar Financija.

Specifičnosti kod automobila

Prijedlog Zakona je jasno definirao što se smatra novim automobilom (npr. automobil koji nije prešao 6.000 km, isporučen unutar 6 mjeseci od datuma prve isporuke), te je mjesto oporezivanja takve isporuke u pravilu mjesto stjecatelja (povezano sa mjestom registriranja vozila i plaćanja trošarine na isti).

Prilikom istoga, u nekim članicama postoji praksa, da prilikom prodaje fizičkim osoba van države članice (ali unutar EU), isporučitelj novog vozila obračunava PDV, a stjecatelj fizička osoba također obračunava PDV u zemlji stjecanja. Naknadno, isporučitelj će refundirati PDV stjecatelju fizičkoj osobi.

Kod oporezivanja rabljenih je generalno pravilo da se primjenjuje poseban postupak oporezivanja marže.

Promjene kod nekretnina

Kod oporezivanja nekretnina značajnije promjene prema Prijedlogu Zakona nastupaju tek 2015. godine, od kada se prodaja građevinskog zemljišta počinje oporezivati.

Također, od istog datuma započinje i oporezivanje starih građevina ili njihovih dijelova. Ovo se odnosi na nekretnine koje nisu korištene i kod nekretnina kod kojih od datuma prvog nastanjenja odnosno korištenja do datuma sljedeće isporuke nije proteklo više od 2 godine.

Izvor:http://www.cinotti.hr/novi-zakon-o-porezu-na-dodanu-vrijednost.aspx

novi_zakon_o_porezu_na_dodanu_vrijednost_05.04.2013.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)