User Tools

Site Tools


najcesce_postavljena_pitanja_faq_-_uvoz_izvoz_slobodne_zone_i_carinska_skladista

Najčešće postavljena pitanja (FAQ) - Uvoz/izvoz, slobodne zone i carinska skladišta

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Hoće li u smislu poreza postojati izvoz i uvoz?

  • Ulaskom RH u članstvo EU ukida se granica prema državama članicama EU, te u tom smislu u obavljanju prometa sa drugim državama članicama nema uvoza i izvoza. Izvoz i uvoz postoji samo sa trećim zemljama.

Da li se nakon ulaska u EU i dalje plaća PDV pri uvozu?

  • Da, PDV se, uz određene iznimke, plaća na sva dobra koja se unose u RH iz područja izvan EU i to po stopi kojom se oporezuju slični proizvodi u RH. Ovo se odnosi i na dobra koja se kupuju preko Interneta ili koja se naručuju elektroničkom poštom

Hoće li hrvatski poduzetnici moći izvoziti dobra u druge države članice EU?

  • Da, međutim isporuke u druge države članice EU neće se smatrati izvozom već isporukom na zajedničko tržište EU.

Što se podrazumijeva pod slobodnim zonama nakon 01. 07. 2013. godina?

  • Danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji slobodne zone se u fiskalnom smislu uključuju u teritorij RH. Na isporuke dobara i usluga u slobodne zone primjenjivat će se iste odredbe Zakona koje se odnose na poslovanje drugih poreznih obveznika u tuzemstvu s tuzemnim poreznim obveznicima, poreznim obveznicima iz drugih država članica EU ili iz trećih zemlja.

Ako porezni obveznik iz druge države članice ili tuzemni porezni obveznik nabavlja dobra koja će smjestiti u slobodnu zonu radi izvoza izvan EU ta dobra će biti oslobođena plaćanja PDV-a.


Kako će biti tretirano carinsko skladište?

  • U skladu s carinskim propisima nakon 01. 07. 2013. godine neće biti postupka carinskog skladištenja za dobra iz EU. Ako se dobra iz tuzemstva smještaju u carinsko skladište, primjerice radi prepakiranja, dobra se prepakiraju i izvoze, primjenjuje se oslobođenje od PDV-a. I u slučaju ako dobro dolazi iz druge države članice i ide u izvoz oslobođeno je od plaćanja PDV-a.

Ako se dobro koje nije prethodno pušteno u slobodan promet proda unutar carinskog skladišta, ne nastaje porezna obveza. Međutim, ako je dobro došlo iz Republike Hrvatske pa se proda u carinskom skladištu ili slobodnoj zoni, PDV se plaća jer dobro ne ide u izvoz.


Koje su promjene u sustavu PDV-a pri uvozu i izvozu u EU?

  • Ukidaju se fizičke granice i kontrola na njima te se stvara jedinstveno zajedničko tržište bez fiskalnih granica. Uvoz i izvoz između država članica EU se zamjenjuju pojmom stjecanje dobara i isporuka dobara unutar EU. U slučaju kada međusobno posluju poduzetnici na zajedničkom tržištu radi se o oslobođenim isporukama, a kada hrvatski porezni obveznik stječe dobra unutar EU obvezan na takvo stjecanje dobara obračunati hrvatski PDV. Uvoz i izvoz kao pojam koji imamo danas, ostaje kod isporuka prema trećim zemljama (koje nisu članice EU), a u poreznom smislu kod uvoza i izvoza nema promjena u odnosu na stanje prije pristupanja EU.

Koje su promjene u fakturiranju dosadašnjih izvoznika iz RH koji su plasirali robu na područje zemalja EU te izvan zemalja EU?

Hrvatski porezni obveznici koji će obavljati isporuke dobara u EU (dosadašnji izvoznici) bit će oslobođena PDv-a uz uvjet da je dobro napustilo RH i da strani porezni obveznik ima važeći PDV identifikacijski broj u svojoj državi članici, te da su PDV identifikacijski brojevi iskazani na računu.

Izvoz u zemlje koje nisu članice Europske unije biti će i dalje oslobođen PDV-a, postupak oslobođenja ostaje isti kao što je i sada, što znači da za porezne obveznike koji izvoze u treće zemlje ne dolazi do promjena u vezi s oporezivanjem PDV-om.


Da li se od 1. srpnja 2013. PDV obračunava na usluge koje su izvršene unutar slobodne zone te na dobra koja ulaze u slobodnu zonu. Postavlja se i pitanje kada se dobra isporučuju iz slobodne zone u drugu državu članicu Europske unije podliježu li plaćanju PDV-a.

  • Danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji slobodne zone se u fiskalnom smislu uključuju u područje Republike Hrvatske. Na isporuke dobara i usluga u slobodne zone primjenjivat će se iste odredbe Zakona o PDV-u koje se odnose na poslovanje drugih poreznih obveznika u tuzemstvu s tuzemnim poreznim obveznicima, poreznim obveznicima iz drugih država članica Europske unije ili iz trećih zemalja. Ako porezni obveznik iz druge države članice ili tuzemni obveznik nabavlja dobra koja će smjestiti u slobodnu zonu radi izvoza izvan Europske unije ta dobra će biti oslobođena plaćanja PDV-a.

Nadalje, upućujemo Vas na detaljnu Uputu Središnjeg ureda Porezne uprave KLASA: 410-19/13-01/244 od 27. lipnja 2013.objavljenu na našim internetskim stranicama.


Koje su obveze tuzemnog poreznog obveznika koji je imao uvoz iz Njemačke prije pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, a isporuku dorađenog dobra u Njemačku obavlja nakon 1. srpnja 2013. Tuzemni porezni obveznik uvezao je iskrojeni materijal, gume i konce i izvršio je uslugu šivanja.

  • Člankom 137. stavkom 1. Zakona o PDV-u propisano je da se na takvu isporuku mogu primijeniti odredbe Zakona o PDV-u koji je bio na snazi kad su dobra bila podvrgnuta postupku privremenog uvoza stoga je navedena isporuka oslobođena PDV-a.

Napomena: Da je tuzemni porezni obveznik navedeni materijal primio nakon 1. srpnja 2013. radilo bi se o usluzi šivanja obavljenoj drugom poreznom obvezniku koja je oporeziva prema sjedištu poreznog obveznika primatelja usluge.


Može li se poreznom obvezniku koji je zatražio izdavanje rješenja iz članka 76. stavka 8. Zakona o PDV-u za primjenu plaćanja PDV pri uvozu prema obračunskoj kategoriji, izdati takvo rješenje od 1. srpnja 2013.?

  • U vezi navedenog u Uputi - uvoz nakon 1. srpnja 2013. KLASA: 410-19/13-01/208, URBROJ: 513-07-21-01/13-2 od 17. lipnja 2013. navedeno je da se naglašava da postoji mogućnost da na temelju rješenja Ministarstva financija – Porezne uprave prilikom uvoza porezni obveznici koji imaju potpuno pravo odbitka pretporeza, fizički ne uplaćuju PDV već da za njih to bude obračunska kategorija, što znači da će u istoj prijavi PDV-a porezni obveznik iskazati obvezu PDV-a pri uvozu i isti taj porez iskazat će kao pretporez u odgovarajućem polju prijave PDV-a. Obračunska kategorija neće biti u primjeni odmah 1. srpnja 2013., obzirom da je za primjenu obračunske kategorije pri uvozu nužno donošenje Pravilnika iz članka 76. stavka 10. Zakona o PDV-u koji treba donijeti u roku četiri mjeseca od dana pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Stoga do donošenja navedenog Pravilnika PDV pri uvozu uplaćivati će se u državni proračun kao i prije pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.


Hrvatski porezni obveznik je dobio fakturu iz Bugarske od poreznog obveznika s datumom 28. lipnja 2013. To je trebao biti uvoz hrvatskom poreznom obvezniku, ali nema nikakvu carinsku deklaraciju jer je prijevoz i datum na CMR 1. srpnja 2013. godine. Što u takom slučaju napraviti?

Ako u ovom slučaju do 1. srpnja 2013. godine nije podnijet zahtjev za carinjenje dobara sredstva Carinskoj upravi obveznik PDV-a bi trebao poreznom obvezniku iz Bugarske dati svoj hrvatski PDV identifikacijski broj i tražiti ispravak računa te nakon ispravka obračunati na takvo stjecanje PDV u RH. Porezna osnovica kod stjecanja dobara unutar EU se utvrđuje na isti način kao i za isporuke istih dobara u tuzemstvu.


Postoji li mogućnost izjednačavanja izvoza i uvoza sa isporukama unutar Europske unije, odnosno stjecanjem unutar Europske unije?

  • Kada se govori o izjednačavanju pojma „izvoz“ sa pojmom „isporuka unutar Europske unije“, odnosno pojma „uvoz“ sa pojmom „stjecanje dobara unutar Europske unije“, naglašava se da su to različiti pojmovi obzirom na obračun i odbitak PDV-a. Naime, uvoz i izvoz dobara kao pojmovi i dalje postoje u poslovanju s trećim zemljama, te su uvoz i izvoz u treće zemlje i dalje u nadležnosti Carinske uprave što znači da Carinska uprava provodi uvozno odnosno izvozno carinjenje, dok su isporuke unutar Europske unije i stjecanje dobara unutar Europske unije u nadležnosti Porezne uprave koja treba utvrditi postojanje oslobođenja od PDV-a, obveze PDV-a ili prava na odbitak PDV-a.

S tim u vezi naglašava se da se isporuke unutar Europske unije iskazuju u Zbirnoj prijavi (Obrazac ZP) koji se unosi u VIES bazu, dok se stjecanja dobara unutar Europske unije iskazuje u Prijavi za stjecanje (Obrazac PDV-S). Izvoz odnosno uvoz ne iskazuje se u navedenim prijavama, te se podaci o izvozu ne unose u VIES bazu. Nadalje, i izvoz i isporuka unutar Europske unije oslobođeni su PDV-a, međutim za primjenu oslobođenja od PDV-a kod izvoza potrebna je carinska dokumentacija, dok je za isporuke unutar Europske unije potrebna dokumentacija propisana člankom 170. Pravilnika. Uvoz i stjecanja dobara unutar Europske unije podliježu plaćanju PDV-a, međutim kod uvoza je potrebno PDV pri uvozu platiti kako bi porezni obveznik mogao plaćeni PDV odbiti, međutim kod stjecanja dobara unutar Europske unije porezni obveznik u istoj prijavi PDV-a iskazuje obvezu PDV-a i odbitak što znači da ne treba angažirati financijska sredstva jer ne dolazi do uplate u državni proračun.

Obzirom na navedene razlike, ističe se da se navedeni pojmovi ne mogu poistovjećivati.

Izvor: UvozIzvozSlobodneZoneCarinskaSkladista (porezna-uprava.hr)

najcesce_postavljena_pitanja_faq_-_uvoz_izvoz_slobodne_zone_i_carinska_skladista.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)