User Tools

Site Tools


mozemo_li_naplacivati_i_placati_u_eur-ima

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

info@actarius.hr


Možemo li naplaćivati i plaćati u EUR-ima?

U svakodnevnom poslovanju, a posebice početkom turističke sezone, trgovcima, ugostiteljima, turističkim djelatnicima i drugim osobama koje obavljaju gospodarsku djelatnost nameće se pitanje: Može li se za pruženu uslugu, prodane suvenire i dr. robu strancima primiti naplatu u stranoj gotovini?

Iako je liberalizacijom deviznih propisa, još 2010., ukinuta većina ograničenja u poslovanju s nerezidentima u stranoj gotovini, i Hrvatska već godinu dana punopravna članica Europske unije, još uvijek postoje određena ograničenja i obveze pri naplati i plaćanju u stranoj gotovini.

Plaćanje i naplata u stranoj gotovini

Pravne i fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost u RH (u nastavku: poduzetnici) mogu u poslovima s nerezidentima, prilikom:

  • prodaje robe i pružanja usluga,
  • prodaje nekretnina,
  • primanja zajmova,
  • prodaje prenosivih vrijednosnih papira ili udjela,

primiti naplatu u stranoj gotovini u iznosu do 15.000,00 EUR-a (čl. 39. Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma; Nar. nov., br. 87/08 i 25/12). Ograničenje se odnosi na pojedinačnu transakciju ili više međusobno povezanih gotovinskih transakcija do 15.000,00 EUR-a.

Nadalje u određenim slučajevima, Odlukom o plaćanju i naplati u stranim sredstvima plaćanja u zemlji (Nar. nov., br. 111/05) dopuštena su plaćanja u stranoj gotovini i između rezidenata. Tako rezidenti mogu međusobno obavljati plaćanja u stranoj gotovini:

  • pri kupoprodaji robe s carinskog skladišta tipa »D«;
  • za isplatu i povrat troškova službenog puta i drugih troškova povezanih s time u inozemstvu uključujući terenski dodatak;
  • pri posredničkim poslovima u međunarodnom prijevozu i turističko-agencijskim uslugama, između posrednika i drugog rezidenta fizičke osobe, za uslugu koju je pružio nerezident.

Podizanje i polaganje strane gotovine

Podizanje i polaganje strane gotovine propisano je Odlukom o načinu na koji rezidenti podižu i polažu stranu gotovinu i čekove na račun otvoren u banci (Nar. nov., br. 48/10).

Poduzetnici su dužni naplaćenu stranu gotovinu i čekove (u nastavku: strana gotovina) položiti na svoj račun u banci u roku od tri radna dana od dana naplate. Isto tako, stranu gotovinu za potrebe plaćanja poduzetnici moraju podići sa svog računa.

Pri podizanju ili polaganju strane gotovine i čekova na svoj račun poduzetnici su dužni banci dostaviti ugovor, račun ili predračun. Ako se polaganje strane gotovine na račun obavlja na osnovi predračuna, banci treba naknadno, u roku u kojem je ugovorena isporuka robe ili usluga, dostaviti ugovor ili račun. Ako je radi plaćanja strana gotovina podignuta na temelju predračuna, u roku od 60 dana od dana podizanja strane gotovine banci treba podnijeti dokaze da je ta gotovina iskorištena za plaćanje ili ju vratiti na račun.

Tko i za koje namjene može imati strani gotovinu u blagajni?

Svi poduzetnici mogu imati stranu gotovinu u blagajni za izdatke za službena putovanja u inozemstvo.

Poduzetnici koji pružaju usluge u međunarodnom robnom i putničkom prometu i koji pružaju hitnu medicinsku pomoć, mogu imati stranu gotovinu u blagajni i za plaćanje troškova u vezi s prijevoznim sredstvima i robom na službenom putu u inozemstvu. Prosječno dnevno stanje strane gotovine u blagajni u tromjesečju može biti u vrijednosti do 1.500,00 EUR-a.

Poduzetnici koji su registrirani ili njihovi posrednici:

  • za pružanje ugostiteljsko-turističkih usluga, i to: usluga noćenja, pansiona, polupansiona i usluga prijevoza,
  • za pružanje usluga zračnih luka, morskih luka, marina, pristaništa i autocesta te za opskrbu stranih zrakoplova i brodova gorivom i mazivom i drugom potrošnom robom,
  • za prodaju robe s carinskog skladišta tipa »D« i
  • za prodaju putničkih i robnih voznih isprava, neposredno ili preko putničkih turističkih agencija, za račun nerezidenata

mogu imati stranu gotovinu blagajni radi vraćanja ostatka novca kupcu.

Iz navedenog proizlazi da ti poduzetnici mogu primiti naplatu u stranoj gotovini.

Prosječno dnevno stanje strane gotovine u blagajni u jednom tromjesečju može biti u vrijednosti do 3.000,00 EUR-a. Iznimno držanje strane gotovine u blagajni u većem iznosu dozvoljeno je samo temeljem odobrenja HNB-a.

Prosječno dnevno stanje strane gotovine u blagajni u tromjesečju izračunava se tako da se zbroje dnevna stanja svakoga dana u tromjesečju i dobiveni zbroj podijeli s brojem kalendarskih dana u tom tromjesečju.

Poduzetnici registrirani za priređivanje igara na sreću u kasinima koji imaju zaključen ugovor o koncesiji i odobrenje Ministarstva financija za priređivanje igara na sreću u kasinima mogu imati stranu gotovinu u blagajni radi uplata nerezidenata za sudjelovanje i isplata dobitaka nerezidentima kod igara na sreću, u skladu s propisom koji uređuje priređivanje igara na sreću.

- See more at: http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/financije/mozemo-li-naplacivati-i-placati-u-eur-ima/#sthash.QSo3e75P.dpuf

Izvor:http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/financije/mozemo-li-naplacivati-i-placati-u-eur-ima/

mozemo_li_naplacivati_i_placati_u_eur-ima.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)