User Tools

Site Tools


moze_li_se_unositi_privatna_imovina_u_obrt

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Može li se unositi privatna imovina u obrt?

obrt.jpg

Radi obavljanja samostalne djelatnosti, obrtnici mogu u obrt unositi i svoju privatnu imovinu, koju iskazuju u Popisu dugotrajne imovine ako ista ima obilježja dugotrajne imovine.

Naime, prema odredbama članka 27. Pravilnika, ulaganjima se smatraju sva osobna dobra koja porezni obveznik unese u djelatnost, a koja ne potječu od obavljanja djelatnosti, i smatraju se poslovnim izdacima u trenutku ulaganja, radi čega je potrebno sastaviti zapisnik o ulaganju, kada se ulaganje izvrši.

Temeljem navedenog proizlazi da porezni obveznik može u obrt, odnosno samostalnu djelatnost unijeti sva privatna dobra - stvari ili prava, pri čemu se ulaganja investicijskih dobara procjenjuju prema usporedivoj tržišnoj vrijednosti, a ako se ista ne može pouzdano utvrditi, treba je procijeniti. Navedeno proizlazi iz čl. 28.st.4. Pravilnika, kojim je propisano da ako se tržišna cijena dobra koja nisu nova, već rabljena, ne može pouzdano utvrditi, jer se njima ne trguje ili se trguje rijetko, u procjeni vrijednosti polazi se od tržišne cijene za nova dobra, pri čemu se uzima u obzir potrošenost uloženog dobra. Ako dobro ima ograničeni vijek trajanja, njegova vrijednost može se umanjiti s obzirom na okolnosti da mu istječe ili je već istekao vijek trajanja.

Prema tome, porezni obveznici mogu u Popis dugotrajne imovine i naknadno unositi stvari i prava dugotrajne imovine, prema usporedivoj tržišnoj vrijednosti, i na taj način ostvariti pravo na izdatke otpisa.

U tom slučaju potrebno je sastaviti zapisnik o ulaganju te navesti elemente na temelju kojih je obavljena procjena. Ako obrtnik unosi u djelatnost privatnu dugotrajnu imovinu koja nije u njegovom formalnom vlasništvu, tada je osim zapisnika o ulaganju, potrebno priložiti i izjavu osobe koja dozvoljava korištenje imovine u svrhu obavljanja djelatnosti.

Kako se ne bi zloupotrebljavala mogućnost naknadnog unosa investicijskih dobara u obrt, Porezna uprava ima pravo obaviti nadzor radi provjere iskazane vrijednosti dugotrajne imovine, a u skladu sa propisima o oporezivanju dohotka, Općeg poreznog zakona, te u okviru poslovanja nadzorne službe.

Nastavno se daje primjer zapisnika o ulaganju privatne dugotrajne imovine - poslovnog prostora u obrtničku radnju

Obrt za građenje “Graditelj”

vl. Ivan Kralj

Samobor, Strma ulica 3

OIB:11223355664

Samobor, 2. veljače 2012.

Zapisnik o ulaganju poslovnog prostora u obrt

Ivan Kralj iz Samobora, OIB:11223355664 kao vlasnik obrta za građenje “Graditelj”, na temelju čl. 27.st.4 i čl. 28. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov.br.95/05, 96/06, 68/07, 146/08; 2/09 i 9/09 – ispr., 146/09, 123/10 i 137/11 ), ulaže u obrt poslovni prostor od 100 m2 u prizemlju svoje obiteljske kuće u Samoboru, Strma ulica 3 A, a u svrhu obavljanja građevinske djelatnosti.

Vrijednost poslovnog prostora procijenjena je na 600.000,00 kn, koju je izvršio ovlašteni stručni procjenitelj za nekretnine Antun Turk iz Zagreba.

Poslovni prostor se stavlja u upotrebu s danom sastavljanja zapisnika o ulaganju.

potpis i pečat

Ivan Kralj

prilog: Elaborat o procjeni

Izvor: http://www.racunovodja.hr/moze-li-se-unositi-privatna-imovina-u-obrt-uniqueidRCViWTptZHKKR9gb8ZvmpHfiwedUz6KJ/

moze_li_se_unositi_privatna_imovina_u_obrt.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)