User Tools

Site Tools


likvidirate_tvrtku_neke_stvari_mogle_bi_vas_iznenaditi_12.04.2013

Likvidirate tvrtku? Neke stvari mogle bi vas iznenaditi

Nadamo se da vaš računovođa vodi računa o rokovima i obvezi predaje istih jer u slučaju da godišnje financijske izvještaje niste predali 3 godine uzastopno postoji mogućnost da je vaša tvrtka izbrisana iz sudskog registra.

Vrijeme je izrade i predaje godišnjih financijskih izvještaja. Nadamo se da vaš računovođa vodi računa o rokovima i obvezi predaje istih jer u slučaju da godišnje financijske izvještaje niste predali 3 godine uzastopno postoji mogućnost da je vaša tvrtka izbrisana iz sudskog registra. Također, društvo može prestati sa radom u slučaju likvidacije ili stečajnog postupka. O razlozima prestanka postojanja društva te o posebnostima koje se javljaju prilikom pojave razloga za prestanak postojanja pročitajte detaljnije u članku.

Razlozi za prestanak rada Društva navedeni su u Zakonu o trgovačkim društvima, čl. 97:

- Istek vremena na koje je društvo osnovano

- Odluka članova društva o prestanku rada društva

- Pravomoćna odluka suda kojoj se utvrđuje da je upis društva u sudski registar bio nezakonit

- Stečaj društva

- Smrt, odnosno prestanak nekog od članova ukoliko ugovorom nije drugačije uređeno

- Ostvarivanje stečaja nad nekim od članova društva

- Otkaz nekog od članova društva ili njegovog vjerovnika

- Pravomoćna odluka suda

LIKVIDACIJA

Donošenjem odluke o likvidaciji (u obliku javnobilježničke isprave) prestaje postojanje društva u pravnom smislu. Takva odluka prijavljuje se u sudski registar te od tog trenutka društvo ima status-u likvidaciji. Do takve odluke dolazi uglavnom zbog negativnih trendova u poslovanju ili nagomilanih dugova. Društvo se odlučuje pokrenuti postupak likvidacije ukoliko ima dovoljno imovine za pokriće svih obveza i dugova. Odluku o likvidaciji društva donose članovi društva ili dioničari (skupština društva), a provode je imenovani likvidatori. Nakon objave likvidacije, likvidatori imaju obvezu pozvati vjerovnike da prijave svoja potraživanja, a takav se poziv objavljuje u Narodnim novinama 3 puta u razmaku od najmanje petnaest i najviše trideset dana s time da vjerovnici moraju prijaviti potraživanja najkasnije 6 mjeseci nakon zadnjeg poziva. Nakon što se u društvu okončaju svi započeti poslovi, naplate potraživanja i plate sve obveze te nakon što se unovči preostala imovina i podijeli članovima društva, društvo se briše iz sudskog registra.

Računovodstvo zaključuje poslovne knjige i izrađuje financijske izvještaje od početka poslovne godine do dana koji prethodi danu upisa likvidacije u sudski registar. Sa danom upisa likvidacije u sudski registar sastavljaju se novi, likvidacijski, financijski izvještaji. Za cijelo vrijeme trajanja postupka likvidacije računovodstvo je obvezno sastavljati godišnje financijske izvještaje (ukoliko takav postupak traje više godina), no prijava poreza na dobit podnosi se tek po završetku postupka likvidacije.

Pokretanje stečajnog postupka ovisi o imovinskom stanju društva. Ukoliko društvo nema dovoljno imovine iz koje bi mogao podmiriti svoje obveze pokrenut će se stečajni postupak. Stečajni postupak uglavnom se pokreće zbog nesposobnosti plaćanja ili prezaduženosti. Cilj svakog stečajnog postupka je namirenje vjerovnika unovčenjem dužnikove imovine.

U uvodu smo spomenuli brisanje tvrtke iz sudskog registra zbog nepodnošenja godišnjih financijskih izvještaja 3 godine uzastopno. Dakle, Registarski sud će po službenoj dužnosti izvršiti brisanje ukoliko obveznik predaje godišnjih financijskih izvještaja to ne učini uzastopno 3 godine ili ako nije podnio pisanu izjavu o neaktivnosti društva ukoliko od osnivanja ne bilježi nikakve poslovne aktivnosti ili promete po žiro-računu. Rješenje o postupku brisanja javno se objavljuje na stranicama sudskog registra te se subjektu brisanja priopćava nakana brisanja. Postupak brisanja provodi se bez pokretanja postupka likvidacije ukoliko subjekt u roku od 6 mjeseci nakon što mu se priopći nakana brisanja ne dokaže da ima određenu imovinu.

Zbog izuzetno velike zaduženosti, nelikvidnosti i negativnih trendova u poslovanju, kako u cjelokupnom gospodarstvu tako i u privatnim tvrtkama, broj društva koja se brišu iz sudskog registra svakodnevno raste. Nakon što se tvrtka jednom izbriše iz sudskog registra, nepovratno je izgubljena te podrazumijeva otpis svih dugova i nemogućnost daljnje naplate potraživanja.

Actarius Grupa d.o.o.

info@actarius.hr

izvor:http://www.poslovni.hr/tips-and-tricks/likvidirate-tvrtku-neke-stvari-mogle-bi-vas-iznenaditi-235256

likvidirate_tvrtku_neke_stvari_mogle_bi_vas_iznenaditi_12.04.2013.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)