User Tools

Site Tools


kucne_pomocnice_i_druge_osobe_zaposlene_u_kucanstvu

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Kućne pomoćnice i druge osobe zaposlene u kućanstvu

20080708-worth2.jpg

1. UGOVOR O RADU S KUĆNOM POMOĆNICOM

Za obavljanje poslova po nalogu poslodavca za rad kućnih pomoćnica i drugih osoba uposlenih u kućanstvu (dalje: kućne pomoćnice) treba se sklopiti ugovor o radu. Kućne pomoćnice stoga imaju status radnika kao što ga imaju i radnici zaposleni kod pravnih osoba ili obrtnika.

Za obavljanje poslova po nalogu poslodavca koje fizička osoba obavlja osobno ne može se ni u kojem slučaju sklopiti ugovor o djelu sukladno odredbama Zakona o obveznim odnosima. Nevažno je to da se za sve vrste rada plaćaju doprinosi. Ako bi se pak postupilo suprotno i ako bi se za tu vrstu poslova, uključujući i za poslove kućne pomoćnice, sklopio ugovor o djelu, kršile bi se odredbe Zakona o radu.

Radni odnosi su uređeni Zakonom o radu (dalje: ZOR). Radnim odnosom smatra se ugovorni odnos između dviju strana u kojem jedna od njih (poslodavac) daje posao (zapošljava), a druga (radnik) osobno obavlja preuzeti posao. Poslodavac je, osim pravne osobe, i svaka fizička osoba, a ne samo obrtnik i druga fizička osoba koja samostalnim radom obavlja djelatnost za koju radnik u radnom odnosu obavlja određene poslove. Radni odnos se zasniva ugovorom o radu. Ugovor o radu, koji može imati obilježje ugovora o radu na određeno ili, samo u nekim okolnostima (Božina, A., et. al., 2008., VII. dio: Radnopravni odnosi, str. 5.) neodređeno vrijeme, odnosno na puno ili nepuno radno vrijeme, mora u pravilu biti sklopljen u pisanom obliku.

2. RADNA KNJIŽICA

Kućna pomoćnica mora imati radnu knjižicu. Pravilnikom o radnoj knjižici uređen je sadržaj i postupak izdavanja radnih knjižica. Radnu knjižicu izdaje županijski ured nadležan za poslove rada prema mjestu prebivališta osobe koja traži izdavanje radne knjižice ili prema sjedištu poslodavca s kojim osoba koja traži izdavanje radne knjižice sklapa ugovor o radu. Obrazac radne knjižice kupuje se u slobodnoj prodaji. Zahtjev za izdavanje radne knjižice podnosi se na propisanom obrascu (obrazac br. 2.) Podatci sa zahtjeva se upisuju na predviđeno mjesto na str. 2. radne knjižice.

3. PRIJAVLJIVANJE KUĆNE POMOĆNICE NADLEŽNIM INSTITUCIJAMA

Kućnu pomoćnicu treba obvezno prijaviti u obvezno mirovinsko osiguranje (I. stup i u II. stup – ako je osiguranik u II. stupu) i obvezno zdravstveno osiguranje.

3.1. OBVEZNO MIROVINSKO OSIGURANJE

Kućne pomoćnice obvezno su osigurane po čl. 10. st. 1. t. 1. Zakona o mirovinskom osiguranju kao zaposlenici i s njima posebnim propisima izjednačene osobe. I poslodavac i radnik upisuju se u matičnu evidenciju o osiguranicima i obveznicima obračunavanja i plaćanja doprinosa prema odredbama Pravilnika o vođenju matične evidencije o osiguranicima, obveznicima plaćanja doprinosa i korisnicima prava iz mirovinskog osiguranja.

Poslodavac – fizička osoba treba dostaviti prijavu o početku poslovanja obveznika uplaćivanja doprinosa putem tiskanice M-11P u roku 15 dana od dana početka poslovanja.

3.2. MIROVINSKO OSIGURANJE NA TEMELJU INDIVIDUALNE KAPITALIZIRANE ŠTEDNJE (II. STUP)

U određenim okolnostima, a prema Zakonu o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, radnica se mora prijaviti u obvezni mirovinski fond.

3.3. ZDRAVSTVENO OSIGURANJE

U području zdravstvenog osiguranja način prijavljivanja osigurane osobe propisan je Pravilnikom o načinu prijavljivanja i odjavljivanja, te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju. Prijava i odjava na obvezno zdravstveno osiguranje obavlja se putem propisanih tiskanica:

- poslodavac se u sustav zdravstvenog osiguranja prijavljuje tiskanicom T-1.

-radnica (kućna pomoćnica) prijavljuje se putem tiskanice T-2.

Poslodavac – fizička osoba koja je obveznik plaćanja doprinosa i podnošenja prijave, prijavu obvezno dostavlja nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (dalje: HZZO) (prema prebivalištu poslodavca kućne pomoćnice) u roku od 15 dana od dana nastanka ili promjene okolnosti na osnovi kojih se stječe, mijenja ili prestaje status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju.

4. POREZNA KARTICA

Kućna pomoćnica ostvaruje, prema odredbama Zakona o porezu na dohodak, dohodak od nesamostalnog rada. S obzirom na to da je porez koji se plaća na dohodak od nesamostalnog rada porez po odbitku, on se obračunava pri svakoj isplati. Pri obračunu poreza na dohodak od nesamostalnog rada poreznom obvezniku se mogu priznati i osobni odbitci i neki izdatci.

5. PLAĆA

Pri određivanju plaće trebaju se uvažavati određeni akti radnog prava kako bi se ispravno odredila svota najniže plaće. Kada se utvrdi plaća, koja naravno da ne mora biti najniža plaća, treba je točno i pravodobno obračunati te podnijeti određene izvještaje.

5.1. NAJNIŽA PLAĆA

Svota najniže plaće što se može isplatiti radniku za puno radno vrijeme određena je raznim aktima radnog prava.

6. IZVJEŠĆA

O obračunanoj plaći raznim se institucijama podnose razna izvješća. Neka od njih se dostavljaju u trenutku isplate, a neka protekom određenog razdoblja. Riječ je o obrascu R-Sm, obrascu ID.

7. ZAKLJUČAK

Iako osobe zaposlene u kućanstvu radnopravno imaju jednak status kao i svi drugi radnici, izazivaju osobitu pozornost. Budući da je vrlo važno pravilno prijaviti kućne pomoćnice i druge osobe zaposlene u kućanstvu, uplaćivati doprinose, izvješćivati razne institucije, upozoravamo na pravilan postupak.

Izvor: Časopis RRIF 10/2008, str. 64.

kucne_pomocnice_i_druge_osobe_zaposlene_u_kucanstvu.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)