User Tools

Site Tools


kriptovalute_kao_nematerijalna_imovina_i_njihovo_vrednovanje

Kriptovalute kao nematerijalna imovina i njihovo vrednovanje

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Što je nematerijalna imovina?

MRS 38 definira nematerijalnu imovinu kao identificiranu nenovčanu imovinu bez fizičkih obilježja. Nadalje, u MRS-u 38 navodi se da od nematerijalne imovine mogu pritjecati buduće ekonomske koristi. Imovina zadovoljava kriterij identificiranja u definiciji nematerijalne imovine kad je ona:

  • Zasebna. Odnosno, ako se može odvojiti ili razlučiti od subjekta te prodati, prenijeti, licencirati, iznajmiti ili razmijeniti, zasebno ili zajedno s pripadajućim ugovorom, imovinom ili obvezom ili
  • Proizlazi iz ugovornih ili drugih zakonskih prava. I to, neovisno o tome mogu li se ta prava prenositi ili odvojiti od subjekta ili od ostalih prava i obveza.

Kriterij identifikacije i kriptovalute

Kad je riječ o kriptovalutama, one zadovoljavaju kriterij identifikacije u definiciji nematerijalne imovine jer su razmjenjive i stoga ih je moguće identificirati u ukupnoj imovini. Osim navedenoga, iz njihove razmjene mogu pritjecati i buduće ekonomske koristi. MRS 38 u nastavku definicije definira nematerijalnu imovinu nemonetarnom imovinom. Monetarnu imovinu definira novac u posjedu i imovinu koja se treba primiti u fiksnim ili odredivim iznosima novca.

Kako vrijednost kriptovaluta nije fiksna ni odrediva, jer je podložna visokoj volatilnosti vrijednosti koja proizlazi iz ponude i potražnje za kriptovalutama, kriptovalute ne zadovoljavaju definiciju monetarne stavke. Osim kriterija identifikacije i nemonetarnosti, kriptovalute zadovoljavaju i posljednji kriterij definicije, a to je da kao virtualni novac nemaju fizička obilježja.

Kako vrednovati kriptovalute?

Kriptovalute imaju sva obilježja nematerijalne imovine što nameće pitanje kako bi kriptovalute trebalo vrednovati u skladu s MRS-om 38? MRS 38 propisuje dva načina vrednovanja nematerijalne imovine:

  • prema trošku nabave

ili

  • prema revalorizacijskom modelu.

Model troška nabave propisan je čl. 74.: nakon početnog priznavanja, nematerijalna imovina mjerit će se po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja.

Prema tom pristupu kriptovalute će se priznati u visini troškova nabave. Potom će se provoditi test umanjenja (kao što je slučaj i s goodwillom). Na kriptovalute neprimjenjiva je amortizacija jer ne zadovoljavaju kriterij ograničenog vijeka trajanja pa je stoga prikladno provoditi test umanjenja vrijednosti u skladu s odredbama MRS-a 36 -umanjenje imovine. Za razliku od drugih oblika imovine, kriptovalute najčešće imaju poznatu vrijednost za koju se mogu unovčiti na izvještajni dan pa je stoga kod testa umanjenja jednostavnija procedura. Nije potrebno, ni moguće, zbog volatilnosti kriptovaluta izračunavati vrijednost u uporabi diskontiranjem novčanih tijekova imovine.

Zaključak

Prilikom nabave, proknjižit ćemo povećanje nematerijalne imovine i smanjenje novca. Nakon početnog priznavanja, nematerijalna imovina mjerit će se po revaloriziranoj svoti, koja je fer vrijednost na datum revalorizacije umanjena za kasnije akumuliranu amortizaciju i kasnije akumulirane gubitke od smanjenja. Za potrebe revalorizacije prema ovome standardu, fer vrijednost treba se odrediti prema aktivnom tržištu. Revalorizacija se treba obavljati redovito tako da se knjigovodstvena vrijednost znatno ne razlikuje od fer vrijednosti na datum izvještaja o financijskom položaju.

Uvećanje fer vrijednosti ćemo proknjižiti na način da ćemo povećati nematerijalnu imovinu za iznos povećanja i povećati revalorizacijske pričuve (uz oblikovanje odgođene porezne obveze). Smanjenje vrijednosti priznaje se kroz gubitak, ali, ako već imamo formiranu revalorizacijsku rezervu, smanjenje ide na teret revalorizacijskih pričuvi.

Izvor: Kriptovalute kao nematerijalna imovina i njihovo vrednovanje – Alpha Capitalis

kriptovalute_kao_nematerijalna_imovina_i_njihovo_vrednovanje.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)