Komplikacije u trudnoći - obračun i izvješćivanje
info@actarius.hr
Ostvarivanje prava trudnica iz zdravstvenog osiguranja reguliraju dva propisa – to su Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama.
Pravo na naknadu trudnice za vrijeme bolovanja zbog komplikacija u trudnoći određuje Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju.
Osoba koja je privremeno nesposobna za rad zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem ostvaruje pravo na naknadu plaće (čl. 39. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju).
Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće, a osnovicu čini prosječni iznos plaće koja je osiguranici isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje, bez obzira na čiji se teret isplaćuje. Pritom se pod prosječnim iznosom razumijeva iznos utvrđen na način da se zbroj isplaćenih plaća podijeli brojem sati rada za koje je plaća isplaćena. Iz toga slijedi da osobi moraju biti isplaćene najmanje dvije plaće jer se u protivnom ne bi mogao izračunati prosjek plaće.
Kada se osnovica za naknadu plaće ne može utvrditi na prethodno navedeni način, a isplaćuje se na teret HZZO-a, osnovicu za naknadu plaće čini plaća isplaćena do dana nastanka slučaja na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu plaće, s tim da tako određena osnovica ne može biti veća od najniže osnovice osiguranja koja služi za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (za 2019 iznosi 3.210,24 kn), važeće za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem je nastupio osigurani slučaj. Ako je osoba u prethodnih šest mjeseci bila zaposlena kod dva ili više poslodavaca, tada se naknada plaće utvrđuje temeljem plaća isplaćenih u propisanom razdoblju kod svih poslodavaca. U slučaju istovremenog rada kod dva ili više poslodavaca, naknadu plaća obračunava i isplaćuje svaki poslodavac i to razmjerno satima rada kod svakoga od njih.
Pri tom se pod plaćom podrazumijeva redovita mjesečna plaća, te naknada za vrijeme odsutnosti, dok se stimulacije, bonusi, nagrade eventualno isplaćeni izuzimanju iz računanja prosječne plaće.
Naknada za komplikacije u trudnoći isplaćuje se na teret HZZO od prvog dana otvaranja bolovanja i isplaćuje se direktno osiguranici. Za isplatu podnosi se u HZZO Izvješće o bolovanju (doznaka), Potvrda o plaći (ER-1) od poslodavca, popunjeni Zahtjev koji se dobije od HZZO, preslika osobne iskaznice i kartice tekućeg računa. Visina naknade određuje se na temelju šestomjesečnog prosjeka plaće isplaćene prije nastupa bolovanja u punom 100%-tnom iznosu, ukoliko je zadovoljen uvjet prethodnog osiguranja, odnosno ukoliko osoba ima najmanje devet mjeseci neprekidnog staža ili dvanaest mjeseci staža s prekidima u poslijednjih 24 mjeseca. Visina naknade ograničena je člankom 55. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i ne može iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28%. Znači bez obzira na izračunati šestomjesečni prosjek naknada za komplikacije u trudnoći ne može iznositi više od 4.257,28 kn mjesečno. Ukoliko želi, poslodavac može osiguranici isplaćivati razliku, ali se onda ta isplata tretira kao plaća sa svim pripadajućim doprinosima i porezima.
Zakonom je međutim, propisan i najniži iznos naknade, koji ne može biti manji od 25% proračunske osnovice, odnosno 831,50 kn mjesečno (npr za slučaj da osiguranica ne zadovoljava uvjet prethodnog staža ili u razdoblju koje prethodi nastupu događaja ima isplaćenu samo jednu plaću pa se ne može utvrditi prosjek). Ako nakon korištenja bolovanja zbog komplikacija uz trudnoću i porođaj, bez i jednog dana prekida, trudnica koristi rodiljni dopust, tada se radi o tzv. neprekidnom bolovanju, ako je to za osiguranicu povoljnije, pa se naknada plaće obračunava i isplaćuje od iste osnovice za naknadu i na teret istog obveznika isplate te naknade u visini i trajanju propisanom Zakonom.
U slučaju prestanka radnog odnosa za vrijeme korištenja bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, osiguranica ostvaruje pravo na naknadu i nakon prestanka radnog odnosa, do isteka korištenja istoga prava. Nakon isteka korištenja navedenoga prava, osiguranica će pravo na rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada ostvariti temeljem Zakona o rodiljnim potporama. Kako bi osiguranice ostvarile pravo na zdravstveno osiguranje i nakon prestanka radnog odnosa potrebno je da se u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, prijave HZZO-u.
Primjer: Radnici A.V. Otvoreno je bolovanje 01. veljače, 2017 – radnica ima uvjet prethodnog staža osiguranja. Poslodavac ispostavlja Potvrdu o plaći:
Iako HZZO od prvog dana komplikacija isplaćuje naknadu za komplikacije direktno osiguranici, ona je i dalje u radnom odnosu i poslodavac ima obvezu iskazivanja podataka za osiguranicu mjesečno u JOPPD obrascu.
JOPPD obrazac B strana izgleda kako slijedi: