User Tools

Site Tools


kako_postupati_sa_inozemnim_racunima

Kako postupati sa inozemnim računima?

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Usluge od europskih poduzetnika ne smijete ni početi stjecati prije nego ste se uključili u VIES bazu, tj. prije nego ste u Poreznoj upravi pribavili PDV identifikacijski broj

Iako je o postupanju sa primljenim inozemnim računima u ovoj rubrici bilo više puta opširno pisano, očito ponavljanja nikada dosta, jer me na društvenim mrežama i dalje intenzivno o tome pitaju.

Osnovno je znati da niste dužni provjeravati je li onaj od koga ste račun primili u svojoj državi u sustavu njihovog poreza na dodanu vrijednost ili nije, to jednostavno nije vaša briga.

Dalje, nužno je da znate da usluge od europskih poduzetnika ne smijete ni početi stjecati prije nego ste se uključili u VIES bazu, tj. prije nego ste u Poreznoj upravi pribavili PDV identifikacijski broj. On će biti jednak OIB-u vašeg poduzetništva, sa prefiksom HR, ali ga niste ovlašteni kao takvog koristiti prije nego dobijete rješenje.

I vaš dobavljač usluga iz EU ima isto pravilo: ne smije početi isporučivati uslugu drugom EU poduzetniku (u ovom slučaju vama) prije nego se uključi u istu VIES bazu. Ona je pretraživa na internetu.

Prije stjecanja usluga od poduzetnika iz svih ostalih (tzv. trećih zemalja, onih koje nisu u EU) nemate obvezu uključivanja u VIES i pribavljanja PDV ID broja.

Ako stječete dobra (stvari, materijalna dobra) iz EU, niste prethodno dužni biti u VIES bazi, osim ako stječete robu s kojom prelazite prag stjecanja od 77.000 kn.

Ako nabavljate dobra iz trećih zemalja, radi se o uvozu pa će vam trebati špediter i morat ćete provesti postupak carinjenja.

Što da radite po primitku računa?

Ako se radi o stjecanju usluge iz bilo koje strane države - dakle iz EU i iz trećih zemalja - dužni ste obračunati i platiti hrvatski PDV po propisanoj stopi. Skrećem pažnju da ova obaveza ne ovisi o činjenici jeste li u sustavu PDV-a ili niste. Ta će činjenica utjecati samo na eventualni pretporez, tj. ako ste u sustavu PDV-a, koristit ćete i pretporez. Ako niste, imat ćete samo obavezu obračuna i plaćanja. Obračun podnosite za mjesec u kojem ste imali stjecanje, a plaćate do kraja narednog mjeseca. Obrasci su PDV i PDV-S i podnose se isključivo putem E-porezne.

Ako ste nabavili dobra iz EU i dobavljač vam je prenio poreznu obvezu (jer je ustanovio da ste u VIES bazi), tada plaćate u hrvatskoj naš PDV. Obrasci za prijavu su isti, jednako kao i postupak sa (eventualnim) pretporezom, kao što je gore navedeno.

Ako vam EU dobavljač nije prenio obvezu već vam je zaračunao PDV svoje države, niste ga dužni ovdje plaćati. Međutim, ova beneficija dostupna je samo onima koji nisu u VIES bazi, jer i dobavljač ima obavezu da vam obvezu prenese ako ste oboje u VIES bazi.

Kod uvoza dobara PDV će biti obračunat prilikom carinjenja. Ako ste u sustavu PDV-a, to će vam biti pretporez, a ako niste bit će vam trošak.

Oni koji posluju s poduzetnicima iz Velike Britanije neka ne budu zbunjeni: oni imaju posebna pravila i njihovi poduzetnici nisu dužni biti u VIES bazi do nekog iznosa, te ćete od njih često primati račune bez VIES broja, ali i bez poreznog broja. Takve račune tretirajte kao da su iz trećih zemalja.

Napominjem na kraju da je sve gore navedeno samo abeceda najčešćih situacija, te da su propisi o PDV-u izuzetno kompleksni i da postoje izuzeci od osnovnih pravila. Međutim, poduzetnici s razvijenim poslovanjem sve će takve procese prolaziti uz svoga knjigovođu koji će pratiti propise koje treba primijeniti.

Izvor: https://burza.com.hr/portal/kako-postupati-sa-inozemnim-racunima/12410

kako_postupati_sa_inozemnim_racunima.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)