User Tools

Site Tools


faq_zatvaranje_i_obustava_obrta

Koja je razlika između zatvaranja i obustave obrta?

Privremeno obustavljanje obrta moguće je u trajanju od jedne godine. Obrtnik mora pismeno izvijestiti županijski ured za gospodarstvo (ured Grada Zagreba) u roku od 30 dana od dana obustave. Ako to ne učini u roku od 30 dana nakon isteka roka privremene obustave obavljanja obrta, obrt prestaje po sili zakona (članak 34. Zakona o obrtu, NN 49/2003 - pročišćeni tekst).

Obrtnik u iznimnim situacijama ima pravo privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do tri godine. U te situacije se ubrajaju porodni dopust do navršene treće godine djetetova života, te dulje od jedne godine u slučaju bolesti ili nastupa više sile.

Za vrijeme privremene obustave obavljanja obrta obrtnik je obvezan predati obrtnicu u županijski ured za gospodarstvo, odnosno ured Grada Zagreba. O ponovnom početku obavljanja obrta, nakon privremene obustave, obrtnik je dužan pismeno izvijestiti nadležni ured, odnosno ured Grada Zagreba i to najkasnije u roku od sedam dana po isteku vremena privremene obustave obavljanja obrta.

Za vrijeme privremene obustave obrta, obrtnik ima obvezu plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Što se tiče mjesečnih predujmova poreza na dohodak, odnosno poreza na dobit, obrtnik je obvezan plaćati i njih, ali ako ima interesa ne plaćati iste u privremenoj obustavi, može podnijeti zahtjev nadležnoj ispostavi Porezne uprave. U tom slučaju će uz zahtjev za mirovanje obveze plaćanja predujmova poreza navesti i razloge privremene obustave obavljanja obrta. Porezna uprava može stornirati obvezu plaćanja predujmova poreza na dohodak odnosno poreza na dobit.

Kako bi zatvorili obrt, morate kontaktirati županijski ured za gospodarstvo, odnosno ured Grada Zagreba, koji izdaje obrtnicu te vrši i odjavu obrt. Prilikom podnošenja zahtjeva za odjavu obrta obrtnik je dužan priložiti obrtnicu. Ured grada Zagreba rješenjem utvrđuje prestanak obrta i po pravomoćnosti rješenja briše obrt iz obrtnog registra. Prestanak obrta utvrđuje se danom navedenim u odjavi, koja se podnosi Uredu za gospodarstvo odnosno Uredu Grada Zagreba (čl 40 i 41 Zakona o obrtu-pročišćeni tekst, NN 49/03).

Obrt se ne može odjaviti unatrag, osim ako je obrtnik ostvario pravo na invalidsku mirovinu pa se prestanak obrta odjavom utvrđuje danom pravomoćnosti rješenja o ostvarivanju prava na invalidsku mirovinu. (čl 27, Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu, NN 68/07)

Sve detaljnije informacije, kao i potrebne dokumente i obrasce može se dobiti u županijskom uredu za gospodarstvo odnosno uredu Grada Zagreba koji je izdao obrtnicu.

Propisi

Zakon o obrtu


Pitanja slobodno šaljite na info@actarius.hr.

Helena Frelih, ekonomist 2008/11/20 11:38

faq_zatvaranje_i_obustava_obrta.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)