Čuvanje dokumentacije tvrtke
info@actarius.hr
Što se tiče čuvanja računovodstvene dokumentacije tvrtke, zanima me moramo li za razdoblje od 2009. pa do danas čuvati apsolutno svu dokumentaciju (izlazne račune u printanom obliku, narudžbenice, itd.), a u razdoblju prije 2009. samo plaće i financijske izvještaje i ugovore ili smo nešto krivo razumjeli?
Obveza čuvanja računovodstvene dokumentacije uređena je dvama zakonima: Zakonom o računovodstvu i Općim poreznim zakonom, ali i nekom podzakonskim aktima.
Trajno se čuvaju svi financijski izvještaji, matična evidencija radnika, platne liste, analitičke evidencije te JOPPD obrasci.
Dnevnik i glavnu knjigu treba čuvati najmanje jedanaest godina, računajući od proteka poslovne godine na koju se odnose, a isto se odnosi i na pomoćne knjige i za isprave na temelju kojih su bilježeni podaci u dnevniku, glavnoj knjizi i pomoćnim knjigama. U Vašem primjeru sva dokumentacija iz 2008. godine čuva se do kraja 2020. godine, i tako dalje.
Poduzetnici mogu svu dokumentaciju čuvati u papirnatom obliku ili ju mogu čuvati na elektroničkom nositelju. Čuvanje računovodstvenih knjiga i isprava u papirnatoj formi zahtijeva puno arhivskog prostora pa sve više poduzetnika bira čuvanje na elektroničkom nositelju podataka. Papirnatu građu moguće je pretvoriti u elektronički zapis skeniranje, no pri tome je potrebno zadovoljiti odredbe članaka 23. do 26. Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona. Obveznici mogu sami ili putem knjigovođe obaviti pretvorbu isprave iz papirnatog u elektronički oblik koristeći informacijski sustav koji omogućuje da se pretvorba iz papirnatog u elektronički oblik obavi na uređen i provjerljiv način. U konkretnom slučaju to znači da obveznik, odnosno knjigovođa za obveznika, može obaviti pretvorbu putem uređaja za skeniranje koji zadovoljava uvjete propisane u članku 24. stavku 2. Pravilnika (tko je i kada obavio pretvorbu isprave i kojim softverom je pretvorba obavljena).