racunovodstvo_potpore_za_ocuvanje_radnih_mjesta

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
racunovodstvo_potpore_za_ocuvanje_radnih_mjesta [2020/05/05 11:07]
gasparovic
racunovodstvo_potpore_za_ocuvanje_radnih_mjesta [2021/11/26 01:09] (current)
Line 71: Line 71:
 Za navedeni obračun plaće predaje se JOPPD obrazac kako slijedi: Za navedeni obračun plaće predaje se JOPPD obrazac kako slijedi:
  
-{{ :​1_racunovodstvo_potpore_za_ocuvanje_radnih_mjesta_2.png?​600 |}}+{{ :​1_racunovodstvo_potpore_za_ocuvanje_radnih_mjesta_2.png?​900 |}}
  
-Iz obračuna je vidljivo da poslodavac snosi na svoj teret razliku plaće od primljene potpore u iznosu od +Iz obračuna je vidljivo da poslodavac snosi na svoj teret razliku plaće od primljene potpore u iznosu od 
 + 
 16.978,85 – 14.625,00 = 2.353,85 kuna. 16.978,85 – 14.625,00 = 2.353,85 kuna.
 +
 Nadalje, prema Pravilniku o izmjeni Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona od 08/04/2020. godine, propisano je člankom 71.j. da je porezni obveznik oslobođen plaćanja doprinosa za iznos sufinancirane neto plaće po osnovi PORM-a. Osnovni doprinosi podmirit će se iz državnog proračuna, dok će doprinos za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje, uplatiti Hrvatski zavod za zapošljavanje temeljem izračuna Porezne uprave. Nadalje, prema Pravilniku o izmjeni Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona od 08/04/2020. godine, propisano je člankom 71.j. da je porezni obveznik oslobođen plaćanja doprinosa za iznos sufinancirane neto plaće po osnovi PORM-a. Osnovni doprinosi podmirit će se iz državnog proračuna, dok će doprinos za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje, uplatiti Hrvatski zavod za zapošljavanje temeljem izračuna Porezne uprave.
 +
 U ovom primjeru, ukupno za 5 radnika obračun je: U ovom primjeru, ukupno za 5 radnika obračun je:
 +
 Obvezno davanje Obveza po obračunu Obveza po PORM Razlika – obveza poslodavca Obvezno davanje Obveza po obračunu Obveza po PORM Razlika – obveza poslodavca
 +
 doprinos za MO 3.501,11 2.945,33 555,78 doprinos za MO 3.501,11 2.945,33 555,78
 +
 doprinos za MO II stup 800,38 710,95 89,43 doprinos za MO II stup 800,38 710,95 89,43
 +
 doprinos za ZO 3.548,70 3.016,40 532,30 doprinos za ZO 3.548,70 3.016,40 532,30
 +
 porez i prirez 227,00 0,00 227,00 porez i prirez 227,00 0,00 227,00
 +
 ukupno 8.077,19 6.672,68 1.404,51 ukupno 8.077,19 6.672,68 1.404,51
 +
 Prema navedenom Pravilniku također je navedeno da porezni obveznik može podnijeti Zahtjev za odgodom plaćanja poreznih obveza na 3 mjeseca, s mogućnošću produljenja na još 3 mjeseca. Prema navedenom Pravilniku također je navedeno da porezni obveznik može podnijeti Zahtjev za odgodom plaćanja poreznih obveza na 3 mjeseca, s mogućnošću produljenja na još 3 mjeseca.
 +
 Da bi se Zahtjev za odgodom odobrio, porezni obveznik u trenutku podnošenja zahtjeva ne smije imati porezni dug veći od 200,00 kuna, stoga je u ovom primjeru potrebno podnijeti Zahtjev za odgodom prije podnošenja JOPPD obrasca, kako bi navedena razlika poreznih obveza za uplatu bila odgođene valute za 3 mjeseca. Da bi se Zahtjev za odgodom odobrio, porezni obveznik u trenutku podnošenja zahtjeva ne smije imati porezni dug veći od 200,00 kuna, stoga je u ovom primjeru potrebno podnijeti Zahtjev za odgodom prije podnošenja JOPPD obrasca, kako bi navedena razlika poreznih obveza za uplatu bila odgođene valute za 3 mjeseca.
-Kod obveznik ​poreza na dobit, prilikom obračuna plaće se normalno evidentiraju u knjigovodstvenim evidencijama,​ a u trenutku otpisa, otpisani obavezni doprinosi biti će prihod od otpisa obveza.+ 
 +Kod obveznika ​poreza na dobit, prilikom obračuna plaće se normalno evidentiraju u knjigovodstvenim evidencijama,​ a u trenutku otpisa, otpisani obavezni doprinosi biti će prihod od otpisa obveza. 
 Kod obveznika poreza na dohodak, prema načelu blagajne isplata neto plaće radnicima biti će izdatak, dok se eventualna isplata vlasniku obrta ne evidentira kroz Knjigu primitaka i izdataka. Kod obveznika poreza na dohodak, prema načelu blagajne isplata neto plaće radnicima biti će izdatak, dok se eventualna isplata vlasniku obrta ne evidentira kroz Knjigu primitaka i izdataka.
 U trenutku pisanja ovog teksta, tek je najavljena promjena Ovršnog zakona u dijelu da bi te isplate radnicima bile zaštićeno primanje, te se kao takve mogle isplatiti radniku u cijelosti na zaštićeni račun. Do usvajanja tih izmjena, ovršenom radniku se isplaćuje plaća kao i svaka druga plaća – u propisanim postotcima dijelom na zaštićeni,​ a dijelom na redovni tekući račun. U trenutku pisanja ovog teksta, tek je najavljena promjena Ovršnog zakona u dijelu da bi te isplate radnicima bile zaštićeno primanje, te se kao takve mogle isplatiti radniku u cijelosti na zaštićeni račun. Do usvajanja tih izmjena, ovršenom radniku se isplaćuje plaća kao i svaka druga plaća – u propisanim postotcima dijelom na zaštićeni,​ a dijelom na redovni tekući račun.
 +
 Prema uputi Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje,​ potpora za očuvanje radnih mjesta, koju primaju poslodavci je u cijelosti zaštićeno primanje, te ukoliko poslodavac ima ovršeni račun, potrebno je da sa poslovnom bankom dogovori modus na način da može slobodno raspolagati potporom, neovisno o blokadi poslovnog računa. Prema uputi Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje,​ potpora za očuvanje radnih mjesta, koju primaju poslodavci je u cijelosti zaštićeno primanje, te ukoliko poslodavac ima ovršeni račun, potrebno je da sa poslovnom bankom dogovori modus na način da može slobodno raspolagati potporom, neovisno o blokadi poslovnog računa.
  
racunovodstvo_potpore_za_ocuvanje_radnih_mjesta.1588676872.txt.gz · Last modified: 2021/11/26 00:55 (external edit)