uzima_li_se_radni_staz_ostvaren_u_drugoj_drzavi_clanici_eu_u_obzir_prilikom_izracunavanja_naknade_place_za_rodiljni_dopust

Uzima li se radni staž ostvaren u drugoj državi članici EU u obzir prilikom izračunavanja naknade plaće za rodiljni dopust?

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Zaposlena trudnica, odnosno zaposlena majka za vrijeme trudnoće, poroda i njege novorođenog djeteta, ima pravo na rodiljni dopust u ukupnom trajanju od 28 dana prije dana očekivanog poroda do navršenih 6 mjeseci života djeteta.

Roditelj koji ispunjava uvjet staža osiguranja, za vrijeme korištenja prava na rodiljni dopust ima pravo na naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Zaposleni roditelj koji ne ispunjava uvjet staža osiguranja u trajanju od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (prethodno osiguranje), za vrijeme korištenja prava prema Zakonu ima pravo na novčanu naknadu koja iznosi 70% proračunske osnovice (3.326,00 x 70% = 2.328,20 kune).

Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog nesamostalnog ili samostalnog rada te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznog zdravstvenog osiguranja.

Prilikom utvrđivanja da li je u određenom slučaju kod kojega postoji prekogranični element ispunjen uvjet staža osiguranja, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) primijenit će „Načelo zbrajanja razdoblja“ utvrđeno člankom 6. Uredbe 883/2004 Europskog parlamenta i vijeća od 29. travnja 2004. godine o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti

U skladu s istim načelom, nadležna ustanova države članice, čije zakonodavstvo uvjetuje stjecanje, zadržavanje, trajanje ili ponovnu uspostavu prava na davanja navršenim razdobljima osiguranja, zaposlenja, samostalne djelatnosti ili prebivališta, uzima u obzir ista ta razdoblja koja su navršena prema zakonodavstvu bilo koje druge države članice kao da se radi o razdobljima koja su navršena prema zakonodavstvu koje primjenjuje nadležna ustanova.

Pri tome se pod „davanjima“ podrazumijeva rodiljni dopust, ali također i druga prava (kao pravo na zdravstveno osiguranje, pravo na bolovanje i sl.).

Dakle, prilikom odlučivanja da li je u slučaju u kojemu postoji prekogranični element ispunjen uvjet staža osiguranja, uzet će se u obzir razdoblja nesamostalnog ili samostalnog rada, odnosno razdoblja primanja naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznog zdravstvenog osiguranja Republike Hrvatske, ali i razdoblja nesamostalnog ili samostalnog rada, odnosno razdoblja primanja naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznog zdravstvenog osiguranja druge države članice Europske unije u kojoj je radnica radila prije početka rada u Hrvatskoj. Navedena razdoblja iz druge države članice uzet će se u obzir ako su ostvarena u periodu koji je, sukladno Zakonu, relevantan za utvrđivanje uvjeta staža osiguranja.

Primjer:

  • Radnica je od 1.8.2015. do 31.3.2016. radila u Sloveniji
  • 1.4.2016. godine počela je raditi u Hrvatskoj gdje je i 1.11.2016. godine otvorila rodiljni dopust
  • Staž osiguranja u Sloveniji iznosi 8 mjeseci
  • Staž osiguranja u Hrvatskoj iznosi 7 mjeseci
  • U konkretnom slučaju ispunjen je propisani uvjet staža osiguranja (15 mjeseci neprekidno).

Izvor: https://www.racunovodja.hr/33/uzima-li-se-radni-staz-ostvaren-u-drugoj-drzavi-clanici-eu-u-obzir-prilikom-izracunavanja-naknade-place-za-rodiljni-dopust-uniqueidRCViWTptZHIH5St15ckqvfW4EDJPKlSS/?uri_view_type=4

uzima_li_se_radni_staz_ostvaren_u_drugoj_drzavi_clanici_eu_u_obzir_prilikom_izracunavanja_naknade_place_za_rodiljni_dopust.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)