Statističko izvješće o poslovnim događajima s povezanim osobama - Obrazac PD-IPO
info@actarius.hr
Pitanje poslovnih odnosa između povezanih osoba je uvijek pod povećalom poreznih tijela
Za prošlu 2016. godinu, prilikom podnošenja Prijave poreza na dobit (PD Obrazac) imali smo priliku po prvi put izvještavati Poreznu upravu o poslovnim događajima s povezanim osobama na posebnom statističkom izvješću - Obrazac PD-IPO.
Obrazac PD-IPO dužni su sastavljati svi obveznici poreza na dobit, ukoliko su u poslovnim knjigama tijekom poreznog razdoblja evidentirali poslovni događaji (transakcije) s povezanim osobama.
Iz članka 47.b. Pravilnika o porezu na dobit, a u kojem je opisan sadržaj izvješća o poslovnim događajima s povezanim osobama, proizlazi potreba poreznih obveznika da u svojim poslovnim knjigama osiguraju podatke iz kojih se nedvojbeno mogu utvrditi svi poslovni događaji s povezanim osobama. Najkasnije do 30.04. tekuće godine, Obrazac PD-IPO podnosi se putem sustava ePorezna, za razdoblje od 01.01. – 31.12. poslovne godine za koju se predaje i Prijava poreza na dobit (npr. do 30.04.2018. godine podnosi se PD-IPO obrazac za 2017. godinu).
Iz Obrasca PD-IPO Porezna uprava ima uvid o načinu financiranja poreznih obveznika te o tome koliko se prihoda i rashoda stvara između povezanih osoba rezidenata i nerezidenata u odnosu na transakcije na tržištu.
Statističko izvješće – Obrazac PD-IPO sastoji se od četiri dijela po kojima je potrebno izvijestiti Poreznu upravu o poslovnim događajima s povezanim osobama:
I.1. Obveze prema povezanim osobama po osnovi primljenih zajmova i kredita,
I.2. Potraživanja od povezanih osoba po osnovi danih zajmova i kredita,
II.1. Obveze prema povezanim osobama po osnovi nabave roba i usluga,
II.2. Potraživanja od povezanih osoba po osnovi isporuke roba i usluga.
Zadnjim izmjenama Pravilnika o porezu na dobit propisano je da ukoliko tijekom poreznog razdoblja kod poreznog obveznika nastanu potraživanja po osnovi danih zajmova ili kredita, odobrenih po istoj kamatnoj stopi, istoj povezanoj osobi, pri čemu ukupan iznos tih potraživanja nastalih u poreznom razdoblju ne prelazi iznos od 150.000 kuna, takvi zajmovi ili krediti mogu se u Obrascu PD-IPO iskazati u ukupnom iznosu, a ne po pojedinačnoj transakciji. U tom slučaju, kao datum nastalog potraživanja ili obveze, uzima se datum najstarijeg potraživanja ili obveze, a za ostale stavke (osim kamatne stope koja se iskazuje u visini koja je ugovorena), upisuju se zbrojeni iznosi.
Pojam povezanih osoba za potrebe sastavljanja Obrasca PD-IPO, potrebno je tumačiti temeljem poreznih propisa, stoga su za navedeno relevantni Opći porezni zakon (čl. 49.) i Zakon o porezu na dobit (čl.13. st. 2.). Pitanje poslovnih odnosa između povezanih osoba je uvijek pod povećalom poreznih tijela, stoga savjetujemo konzultiranje s vašim poreznim savjetnicima i računovođama prilikom sastavljanja predmetnog statističkog izvješća - Obrasca PD-IPO.