Najčešće postavljena pitanja (FAQ) - Izdavanje računa i knjigovodstvena dokumentacija
info@actarius.hr
Što mora sadržavati račun kada prodajem/isporučujem robu/usluge u drugu državu unutar EU?
Da li se može izdavati zbirni račun na mjesečnoj bazi ili se mora izdavati isključivo u trenutku nastanka obveze?
Zbirni račun izdaje se na mjesečnoj razini. Porezni obveznik može izdati zbirni račun za više zasebnih isporuka dobara ili usluga, pod uvjetom da PDV na isporuke navedene u zbirnom računu obračunava tijekom istog kalendarskog mjeseca.
Da li je nakon 1. srpnja 2013. došlo do promjena u vezi evidentiranja i obveze PDV-a u vezi sa povratnom ambalažom.
Porezni obveznik koji je trgovačko društvo ostvaruje cca 70% prihoda od prodaje u inozemstvu. Svi računi prema inozemnim kupcima iskazani su u valuti, pretežno u eurima. Može li porezni obveznik i dalje u računima iskazivati iznose u eurima?
Da li je i dalje potrebno voditi nadzornu knjigu za stjecanja i isporuke sa državama članicama Europske unije?
Nije potrebno voditi nadzornu knjigu za stjecanje i isporuke dobara u druge države članice Europske unije, međutim porezni obveznik radi osiguranja podataka o stjecanjima dobara iz drugih država članica mora voditi posebnu evidenciju što je propisano člankom 163. stavkom 4. Pravilnika o PDV-a. Isporuke dobara unutar Europske unije porezni obveznik iskazuje u Knjizi izdanih računa, Zbirnoj prijavi i prijavi PDV-a. U vezi sa isporukama dobara unutar Europske unije porezni obveznik isporučitelj mora osigurati i dokaze koji su propisani člankom 170. Pravilnika o PDV-u.
Da li se obaveza prikaza elemenata računa iznad 700 kn odnosi i na gotovinske račune u maloprodaji koji se fiskaliziraju ili ne?
1. broj i nadnevak izdavanja,
2. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.),
3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,
4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.
U Zakonu o PDV-u ne spominje se više mogućnost više Knjiga izdanih računa odnosno Knjiga primljenih računa za predujmove?
Strani porezni obveznik uplatio je predujam 28. lipnja 2013. godine za kupovinu dobara koja će biti isporučena u srpnju 2013. Strani porezni obveznik traži račun za predujam. Obzirom da će isporuka biti u srpnju 2013, a hrvatski i strani obveznik imaju PDV identifikacijske brojeve, hrvatski porezni obveznik neće u računu za isporuku dobara obračunati PDV nego će to biti isporuka dobara unutar Europske unije. Obzirom na navedeno postavlja se pitanje kako ispostaviti račun za predujam?
Hrvatski porezni obveznik obavlja usluge varenja na repromaterijalu koji će se dopremiti iz Italije -vlasnik repromaterijala je talijanski porezni obveznik. U vezi navedenog postavljeno je pitanje što treba navesti u računu za obavljenu uslugu (primjerice u Italiji je obavezno između zemalja članica EU na računu napisati „MATERIALE RESO DA CONTO LAVORO“)?
U računu što će ga za obavljenu uslugu varenja izdati hrvatski porezni obveznik uz sve elemente propisane člankom 79. stavkom 1. Zakona o PDV-u potrebno je navesti da se radi o prijenosu porezne obveze temeljem članka 17. stavka 1. Zakona o PDV-u
Hrvatski porezni obveznik obavljenu uslugu iskazuje i prijavi PDV-a i u Zbirnoj prijavi.
Trebaju li iznosi u računima koje ispostavljaju tuzemni porezni obveznici biti iskazani u kunama?
Stoga svi iznosi moraju biti iskazani u kunama, ali uz to mogu biti iskazani i u drugoj valuti (ovisno o dogovoru s poslovnim partnerom).
Izvor: IzdavanjeRacunaKnjigovodstvenaDokumentacija (porezna-uprava.hr)