User Tools

Site Tools


najcesce_postavljena_pitanja_faq_-_izdavanje_racuna_i_knjigovodstvena_dokumentacija

Najčešće postavljena pitanja (FAQ) - Izdavanje računa i knjigovodstvena dokumentacija

www.actarius.hr

info@actarius.hr

Što mora sadržavati račun kada prodajem/isporučujem robu/usluge u drugu državu unutar EU?

  • Račun mora sadržavati sve propisane elemente, a između ostalog i PDV identifikacijski broj isporučitelja i primatelja.

Da li se može izdavati zbirni račun na mjesečnoj bazi ili se mora izdavati isključivo u trenutku nastanka obveze?

Zbirni račun izdaje se na mjesečnoj razini. Porezni obveznik može izdati zbirni račun za više zasebnih isporuka dobara ili usluga, pod uvjetom da PDV na isporuke navedene u zbirnom računu obračunava tijekom istog kalendarskog mjeseca.


Da li je nakon 1. srpnja 2013. došlo do promjena u vezi evidentiranja i obveze PDV-a u vezi sa povratnom ambalažom.

  • Što se tiče povratne ambalaže i obveze PDV-a te vođenja evidencija nije došlo do promjena u odnosu na stanje prije pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Porezni obveznik koji je trgovačko društvo ostvaruje cca 70% prihoda od prodaje u inozemstvu. Svi računi prema inozemnim kupcima iskazani su u valuti, pretežno u eurima. Može li porezni obveznik i dalje u računima iskazivati iznose u eurima?

  • U članku 81. Zakona o PDV-u propisano je da se iznosi na računima iskazuju u kunama i uz to mogu biti iskazani u bilo kojoj valuti pod uvjetom da je iznos PDV-a koji treba platiti ili koji se usklađuje iskazan u kunama uz primjenu tečaja iz članka 36. stavka 2. ovoga Zakona.
  • Znači svi iznosi moraju biti iskazani u kunama, ali uz to mogu biti iskazani i u drugoj valuti ( ovisno o dogovoru s poslovnim partnerom).

Da li je i dalje potrebno voditi nadzornu knjigu za stjecanja i isporuke sa državama članicama Europske unije?

Nije potrebno voditi nadzornu knjigu za stjecanje i isporuke dobara u druge države članice Europske unije, međutim porezni obveznik radi osiguranja podataka o stjecanjima dobara iz drugih država članica mora voditi posebnu evidenciju što je propisano člankom 163. stavkom 4. Pravilnika o PDV-a. Isporuke dobara unutar Europske unije porezni obveznik iskazuje u Knjizi izdanih računa, Zbirnoj prijavi i prijavi PDV-a. U vezi sa isporukama dobara unutar Europske unije porezni obveznik isporučitelj mora osigurati i dokaze koji su propisani člankom 170. Pravilnika o PDV-u.


Da li se obaveza prikaza elemenata računa iznad 700 kn odnosi i na gotovinske račune u maloprodaji koji se fiskaliziraju ili ne?

  • Gotovinski računi u maloprodaji trebaju sadržavati elemente propisane člankom 54.a Općeg poreznog Zakona, odnosno:

1. broj i nadnevak izdavanja,

2. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.),

3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,

4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.


U Zakonu o PDV-u ne spominje se više mogućnost više Knjiga izdanih računa odnosno Knjiga primljenih računa za predujmove?

  • Primljeni i plaćeni predujmovi vode se u redovnoj Knjizi izdanih računa odnosno u Knjizi primljenih računa.

Strani porezni obveznik uplatio je predujam 28. lipnja 2013. godine za kupovinu dobara koja će biti isporučena u srpnju 2013. Strani porezni obveznik traži račun za predujam. Obzirom da će isporuka biti u srpnju 2013, a hrvatski i strani obveznik imaju PDV identifikacijske brojeve, hrvatski porezni obveznik neće u računu za isporuku dobara obračunati PDV nego će to biti isporuka dobara unutar Europske unije. Obzirom na navedeno postavlja se pitanje kako ispostaviti račun za predujam?

  • Račun za primljeni predujam treba ispostaviti u skladu s odredbama Zakona o PDV-u (NN 47/95 do 136/12) koji je bio na snazi 28. lipnja 2013., odnosno u računu za primljeni predujam hrvatski porezni obveznik neće obračunati PDV, obzirom da je temeljno pravilo da obveza utvrđivanja PDV-a sadržanog u primljenom predujmu dijeli sudbinu oporezivanja isporuke za koju je predujam primljen.

Hrvatski porezni obveznik obavlja usluge varenja na repromaterijalu koji će se dopremiti iz Italije -vlasnik repromaterijala je talijanski porezni obveznik. U vezi navedenog postavljeno je pitanje što treba navesti u računu za obavljenu uslugu (primjerice u Italiji je obavezno između zemalja članica EU na računu napisati „MATERIALE RESO DA CONTO LAVORO“)?

  • U konkretnom slučaju radi se o usluzi koju hrvatski porezni obveznik obavlja talijanskom poreznom obvezniku na koju se primjenjuje opće načelo prema kojem se mjestom obavljanja usluge smatra mjesto sjedišta poreznog obveznika primatelja usluge.

U računu što će ga za obavljenu uslugu varenja izdati hrvatski porezni obveznik uz sve elemente propisane člankom 79. stavkom 1. Zakona o PDV-u potrebno je navesti da se radi o prijenosu porezne obveze temeljem članka 17. stavka 1. Zakona o PDV-u

Hrvatski porezni obveznik obavljenu uslugu iskazuje i prijavi PDV-a i u Zbirnoj prijavi.


Trebaju li iznosi u računima koje ispostavljaju tuzemni porezni obveznici biti iskazani u kunama?

  • U članku 81. Zakona o PDV-u propisano je da se iznosi na računima iskazuju u kunama i uz to mogu biti iskazani u bilo kojoj valuti pod uvjetom da je iznos PDV-a koji treba platiti ili koji se usklađuje iskazan u kunama uz primjenu tečaja iz članka 36. stavka 2. Zakona o PDV-u.

Stoga svi iznosi moraju biti iskazani u kunama, ali uz to mogu biti iskazani i u drugoj valuti (ovisno o dogovoru s poslovnim partnerom).

Izvor: IzdavanjeRacunaKnjigovodstvenaDokumentacija (porezna-uprava.hr)

najcesce_postavljena_pitanja_faq_-_izdavanje_racuna_i_knjigovodstvena_dokumentacija.txt · Last modified: 2021/11/26 01:09 (external edit)