User Tools

Site Tools


jeste_li_razmisljali_o_prijenosu_svog_obrta_u_trgovacko_drustvo_-_prijenos_gospodarske_cjeline

ACTARIUS Knjigovodstveni Servis

Actarius Grupa d.o.o .

Ogrizovićeva 21, 10000 Zagreb,

Tel 01/382-0010, Mob 091/382-0015, Fax 01/382-0010

http://www.actarius.hr

Jeste li razmišljali o prijenosu svog obrta u trgovačko društvo? - Prijenos gospodarske cjeline

donacije2-w-556.jpg

Da li ste ikada razmišljali o prijenosu svog obrta u trgovačko društvo (konkretno u d.o.o.) pritom vođeni ciljem iskorištavanja svih prednosti koje bi Vam stjecanje statusa trgovačkog društva donijelo u Vašem poslovanju? Ukoliko je Vaš odgovor pozitivan, u sljedećih nekoliko odjeljaka ukratko objašnjavamo sam pojam takvog prijenosa, nazvan prijenosom gospodarske cjeline, te nekoliko bitnih poreznih pitanja koja bi Vas eventualno mogla spriječiti na tom putu.

Što se smatra gospodarskom cjelinom i njezinim prijenosom?

Prema članku 33. (stavak 1.) Općeg poreznog zakona (NN 147/08) gospodarskom cjelinom se smatra sva imovina i obveze što u poslovnom i organizacijskom smislu čini samostalni subjekt, odnosno subjekt sposoban za samostalno poslovanje.

Iz odredbi Općeg poreznog zakona (koje daju samo općenitu definiciju gospodarstvene cjeline) i Zakona o porezu na dodanu vrijednost može se zaključiti da se o prijenosu gospodarske cjeline govori onda kada se prenosi gospodarska cjelina ili pogon koji može nastaviti samostalno obavljati dotadašnju prepoznatljivu djelatnost, ali je pri tome bitno da se kao sastavni dio te gospodarske cjeline, prenesu stvari, prava (potraživanja) i obveze koje se odnose na gospodarsku cjelinu.

Na što treba paziti?

Prilikom prijenosa gospodarske cjeline potrebno je obratiti pozornost na nekoliko bitnih poreznih prepreka:

1. Utvrđivanje porezne osnovice PDV-a

Ukoliko se odlučite za prijenos gospodarske cjeline s jednog poslovnog subjekta na drugi, jedno od češće postavljenih pitanja jest: Da li je konkretan prijenos oporeziv PDV-om?

Naime, Zakon o PDV-u (NN 22/12) navodi sljedeće:

Ako se neka gospodarska cjelina ili pogon u cijelosti prenese, tada je osnovica PDV-a pojedinačna naknada za svaki preneseni predmet s tim, da zbroj svih tih pojedinačnih naknada čini ukupnu naknadu za tu gospodarsku cjelinu ili pogon umanjenu za vrijednost nekretnina koje se oporezuju po posebnom propisu. Preuzeti se dugovi ne odbijaju od osnovice.

Ipak, u svrhu pojednostavljenja pri oporezivanju prijenosa gospodarske cjeline ili pogona, ako stjecatelj gospodarske cjeline ili pogona obračunani porez može odbiti kao pretporez, taj se prijenos smatra neoporezivim, odnosno tada se ne plaća PDV.

Prema tome, prije realizacije prijenosa, odnosno nakon osnivanja novog društva (d.o.o) na koje planirate prenijeti gospodarsku cjelinu, svakako novo društvo prijavite u sustav PDV-a kako bi izbjegli plaćanje istog.

2. Oporezivanje dijelova gospodarske cjeline

S obzirom da u sklopu Vaše trenutne gospodarske cjeline vjerojatno posjedujete određenu imovinu (kao npr. rabljena motorna vozila, zemljište, građevine i sl.) potrebno je obratiti pozornost i na sljedeće:

Ukoliko se promet ili stjecanje upotrebljavanih osobnih automobila, ostalih motornih vozila, plovila i zrakoplova (koji predstavljaju dio gospodarske cjeline koju prenosimo) ne oporezuju PDV-om (kako smo naveli u 1. dijelu), tada se prijenos istih oporezuje Posebnim porezom na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove (NN 21/10).

Ipak, postoji rješenje. Kako bi se izbjeglo plaćanje posebnog poreza, navedenu imovinu potrebno je fakturirati prije samog prijenosa gospodarske cjeline. Ukoliko se radi o nekretninama – zemljištu i građevinama, kao dijelu gospodarske cjeline koja se prenosi, iste se oporezuju prema odredbama Zakona o porezu na promet nekretnina (NN 22/11).

3. Realizacija skrivenih pričuva

Prema članku 36. (stavak 1. i 2.) Općeg poreznog zakona (NN 147/08), vrijednost gospodarske cjeline procjenjuje se prema tržišnoj cijeni. Tržišnom se cijenom smatra ona cijena koja bi se mogla postići u uobičajenom poslovnom prometu, a neuobičajeni popusti u poslovanju ili osobni popusti ne uzimaju se u obzir. S obzirom na gore navedeno, pri prijenosu gospodarske cjeline potrebno je obratiti pozornosti i na realizaciju skrivenih pričuva tj. na razliku između tržišne i neto knjigovodstvene vrijednosti koja je oporeziva porezom na dobit i koja bi Vas mogla obeshrabriti u vašem naumu.

Zaključak

Prema svemu navedenom, pri prijenosu gospodarske cjeline svakako obratite pozornost na tri osnovna područja:

1. Novoosnovano društvo svakako prijavite u sustav PDV-a kako bi izbjegli plaćanje istog.

2. Imovinu koja je predmet posebnih poreza kao npr. rabljena motorna vozila fakturirajte prije samog prijenosa.

3. Obratite pažnju na realizaciju skrivenih pričuva, tj. na razliku tržišne i neto knjigovodstvene vrijednosti.

Razmatrani prijenos Vašeg obrta u trgovačko društvo (d.o.o.) može postati kompliciran postupak koji uključuje nekoliko poreznih problema koji bi Vas već u samom početku mogli odvratiti od Vašeg cilja. Ipak, ukoliko ste zaista zainteresirani za takav poduhvat svakako se obratite Vašem poreznom i poslovnom savjetniku koji će Vam detaljno objasniti cjelokupnu proceduru, potencijalne probleme i naravno dostupna rješenja koja će se svakako višestruko isplatiti!

Izvor:http://www.profitiraj.hr/novosti/jeste-li-razmisljali-o-prijenosu-svog-obrta-u-trgovacko-drustvo/

jeste_li_razmisljali_o_prijenosu_svog_obrta_u_trgovacko_drustvo_-_prijenos_gospodarske_cjeline.txt · Last modified: 2021/11/26 01:08 (external edit)