Izračun plaće u naravi kad službeno vozilo na operativni leasing za privatne svrhe koristi radnik ili vlasnik tvrtke
info@actarius.hr
Člankom 21. Zakona o porezu na dohodak NN 115/16, 106/18, 121/19, 32/20, 138/20, propisani su primitci koji se smatraju plaćom (primitcima po osnovi nesamostalnog rada). Točkom 3. navedenog članka određeno je da se, između ostalog, plaćom smatraju i primitci u naravi, koji se odnose na korištenje zgrada, prometnih sredstava, povoljnije kamate pri odobravanju kredita, dodjelu ili opcijsku kupnju vlastitih dionica po povoljnijim uvjetima i druge pogodnosti koje poslodavci i isplatitelji primitka, odnosno plaće daju radnicima i fizičkim osobama koje ostvaruju primitke od nesamostalnog rada. U nastavku će se prikazati obračun primitka u naravi po osnovi korištenja prijevoznog sredstva.
U trgovačkim društvima kao dio dugotrajne materijalne imovine često se nalaze osobni automobili koji se upotrebljavaju za osobni prijevoz ili isključivo za djelatnosti koje obavljaju osobnim automobilima, kao što su npr. iznajmljivanje osobnih automobila, taksi-služba, prijevoz osoba i sl. Kada Uprava društva donese odluku o nabavci novog službenog automobila potrebno je također razmotriti načine na koji će isti biti nabavljen, a sve u svrhu što bolje porezne optimizacije. Nadalje, ako se službeni automobil nabavlja za učestala poslovna putovanja ili pak lokalnu poslovnu upotrebu, račun isplativosti izgleda drugačije nego ako se nabavlja automobil da bi se zaposlenici ili direktori u njemu vozili za svoje privatne potrebe. Način nabavke službenog automobila može biti:
• dugoročni najam,
• kupnja sredstvima poduzeća ili financiranje kupnje iz kredita ili
• temeljem financijskog ili operativnog leasinga.
Operativni leasing primatelju leasinga pruža mogućnost korištenja objekta leasinga na ugovoreno razdoblje. Za korištenje objekta leasinga plaća se određena naknadu koja ne mora uzimati u obzir cjelokupnu vrijednost objekta. U operativnom leasingu ne postoji mogućnost kupnje objekta leasinga. Istekom ugovora objekt leasinga vraća se leasing društvu koje je njegov pravni i ekonomski vlasnik.
Obračun primitka u naravi je nužan čim zaposlenik (uključujući direktora/vlasnika) osobno vozilo društva koristi u svoje slobodno vrijeme. Prema odredbi članka 22. stavka 1. Pravilnika o porezu na dohodak (NN 10/17, 128/17, 106/18, 01/19, 80/19, 01/20, 74/20) propisano je da se vrijednost primitaka u naravi utvrđuje prema tržišnoj vrijednosti tih primitaka (s uključenim PDV-om).
Nema zapreke da se službeni automobili koriste i u privatne svrhe (tzv. 24-satno korištenje), ali je za to potrebna pisana odluka odgovorne/ovlaštene osobe. Takvo korištenje smatra se primitkom u naravi i oporezivo je porezom na dohodak. Kada se po osnovi korištenja automobila obračunava porez na dohodak, porezno su priznati svi troškovi korištenja. Ako automobil koristi radnik – obračunava se plaća u naravi, ako ga koristi osoba koja nije radnik niti vlasnik – obračunava se drugi dohodak u naravi, a ako ga koristi vlasnik koji nije radnik – obračunava se dohodak od kapitala u naravi. Međutim, radnik koji službeni automobil koristi i u privatne svrhe ne gubi pravo na isplatu neoporezive naknade za prijevoz na posao i s posla.
U situaciji kada se za korištenje osobnog automobila u privatne svrhe obračunava plaća u naravi tada 20% iznosa ukupne leasing rate i goriva tretiramo kao neto plaću i to kao dodatnu neto plaću. Ne smije se zamijeniti osnovna neto plaća koja je dogovorena Ugovorom u radu, sa neto plaćom u naravi.
Primjer obračuna plaće u naravi - operativni leasing
Ulazni račun za ratu operativnog leasinga kada se obračunava plaća u naravi:
• leasing obrok: 1.500,00 kn
• PDV 25%: 375,00 kn
• ukupno: 1.875,00 kn
Izračun neto plaće u naravi: 1.875,00 x 20% = 375,00 kn. Potrebno je napraviti redovan obračun mjesečne plaće, zatim zaseban obračun plaće u naravi (preračunati ranije dobiveni neto u bruto), obračunati doprinose, porez na dohodak te eventualne prireze. Navedeni neto iznos plaće u naravi radniku se NE isplaćuje, već služi samo kao osnovica za obračun plaće u naravi. Ukupni troškovi za poslodavca su veći kada radnik odnosno vlasnik koristi službeno vozilo u privatne svrhe i kada se obračunava plaća u naravi.
Kroz 2 reda potrebno je napraviti prijavu u JOPPD obrascu, za plaću u naravi kako slijedi (paziti na prethodne isplate u mjesecu da ne bi osobni odbitak ponovno koristili prilikom drugog obračuna):
• period obračuna npr. od 01.12.2020. do 31.12.2020.
• način isplate: 5 – plaća u naravi
• stjecatelj: 0001
• primitak: 0021
• sati: 0,00
Prilikom poreznog nadzora od strane Porezne uprave, potrebno je imati uredne sljedeće dokumente:
• odluke o davanju na korištenje osobnih vozila zaposlenicima za svako vozilo,
• isplatne liste na kojima je vidljivo da za zaposlenike koji koriste vozila i izvan radnog vremena obračunavate plaću u naravi,
• evidenciju kilometara za vozila za koje tvrdite da se koriste samo u poslovne svrhe.
Iznimno je važno da navedenu dokumentaciju posjedujete i da je ispravno popunjena za svako vozilo.
Valja spomenuti i kako se primitak može utvrđivati i prema opsegu stvarnog korištenja. Ako se prijevozna sredstva daju na korištenje u privatne svrhe, poslodavac i isplatitelj primitka odnosno plaće obvezan je donijeti odluku o načinu i uvjetima tog korištenja, kao i načinu utvrđivanja plaće radnika i osoba koje ostvaruju primitke iz po toj osnovi. Također napominjemo da ako se plaća po toj osnovi utvrđuje prema opsegu stvarnog korištenja, poslodavac i isplatitelj primitka odnosno plaće obvezan je voditi evidenciju o prijeđenoj kilometraži i vremenu korištenja u privatne svrhe, a način vođenja te evidencije utvrđuje se navedenom odlukom. Obveza vođenja evidencije o korištenju sredstava za osobni prijevoz, osim u navedenom slučaju stvarnog korištenja, za porezne svrhe, nije propisano ili obvezno.
Izvor: Izračun plaće u naravi kad službeno vozilo na operativni leasing za privatne svrhe koristi radnik ili vlasnik tvrtke | Radni odnosi u praksi