Dnevnica, dnevnica za rad na terenu i naknada za odvojeni život
info@actarius.hr
Poslodavac, radi potreba poslovanja, može poslati zaposlenika na rad u drugo mjesto, radi čega zaposleniku mogu nastati povećani troškovi života. Kako bi se tako nastali povećani troškovi života lakše nadoknadili zaposlenicima, zakonodavac je propisao neoporezive iznose koji se mogu isplatiti radi upućivanja u drugo mjesto rada, a koji se isplaćuju dodatno uz iznos plaće.
I DNEVNICA
O dnevnici za službeno putovanje je riječ kada se zaposlenik koji uobičajeno radi na jednom mjestu, po nalogu pošalje u drugo mjesto rada radi obavljanja nekog posla.
Dnevnica za službeno putovanje smije se neoporezivo isplatiti ako je:
a) Ako službeno putovanje traje više od 8 sati a manje od 12 – tada se neoporezivo smije isplatiti pola pune dnevnice,
b) Ako službeno putovanje traje više 12 sati – tada se neoporezivo smije isplatiti dnevnica do 170,00 kuna.
Ako je poslodavac na službenom putovanju zaposleniku osigurao obrok/e neoporezivi iznos dnevnice generalno se umanjuje:
a) Za 30% ako je osiguran jedan obrok tj. ručak ili večera
b) Za 60% ako su osigurana oba obroka tj. i ručak i večera
Dodatne informacije:
Kod službenog putovanja potrebno je imati uredno popunjeni putni nalog i izvještaj sa službenog putovanja, te priloge (račune), a isplatu dnevnice treba iskazati u JOPPD obrascu.
II DNEVNICA ZA RAD NA TERENU (U TUZEMSTVU I/ILI INOZEMSTVU)
U svjetlu poreznih propisa nije precizno propisano što je to rad na terenu, ali o njemu govorimo kada su poslovne aktivnosti poslodavca vezane uz rad na terenu. Primjerice, djelatnost građevine, putničkih agencija i sl. mogu imati za razumnu osnovu da se radi terenskim poslovima.
U 2017. godini preformuliran je pojam terenskog dodatka, pa se sada koristi sljedeća terminologija:
Dnevnica za rad na terenu služi kao naknada troškova prehrane i slično koji nastaju zbog rada na terenu (osim troškova smještaja, ako ih ima, koji se podmiruju na teret poslodavca). Dodatne informacije:
III RAZLIKA IZMEĐU DNEVNICE I DNEVNICE ZA RAD NA TERENU
Generalno, objašenjenje kada se isplaćuje dnevnica, a kada dnevnica za rad na terenu leži u vrsti djelatnosti poslodavca.
Dnevnica se, dakle, primjenuje kada zaposlenik radi na jednom mjestu i za potrebe poslovanja je poslan u drugo mjesto rada u kraćem razdoblju (npr. računovođa ili savjetnik), dok se dnevnica za rad na terenu primjenjuje kada su poslovne aktivnosti poslodavca vezane uz rad na terenu (npr. građevinska branša). Uz to kod dnevnice za rad na terenu, za razliku od isplate dnevnice za službeno putovanje nije bitno vrijeme provedeno na terenu.
Uobičajeno je kod rada na terenu da se radi izbjegavanja dvojbi u ugovoru o radu predvidi da je mjesto rada teren, kako ne bi dolazilo do nedoumica. Također, za službena putovanja, moguće je pravo na dnevnicu ugovoriti ugovorom o radu ili ga navesti u nekom od akata poslodavca (npr. Pravilnik o radu). Bitno je spomenuti da se dnevnica za službeno putovanje, dnevnica za rad na terenu ali i naknada za odvojeni život međusobno isključuju..
IV NAKNADA ZA ODVOJENI ŽIVOT
Naknada za odvojeni život od obitelji služi za podmirenje povećanih troškova života zaposlenika u mjestu kojem trenutno radi,a koje je različito od uobičajenog prebivališta/boravišta zaposlenika. U 2017. godini je propisano da se putem naknade za odvojeni život zaposleniku može mjesečno neoporezivo isplatiti do 1.750,00 kuna.
V ZAKLJUČAK
Neovisno o kojoj opisanoj neoporezivoj isplati se radilo, potrebno je pripaziti da se zadovolje uvjeti za neoporezivu isplatu, da se osigura potpuna i vjerodostojna dokumentacija, te da se isplate, prema propisima i unutar danih rokova iskažu na obrascu JOPPD.